Jaguar, BMW M5 motorunu kullanmaya başlayabilir

Jaguar ve Ranger Rover’ın da dahil olduğu Land Rover markaları (JLR) 2008 yılında Ford’dan Hintli Tata Grubu’na satılmıştı. Bu tarihten sonra müthiş bir atılıma geçen marka başlangıçta Ford motorlarını yaygın bir şekilde kullanıyordu ancak son zamanlarda bu kullanım ciddi oranda azaldı ve marka kendi motorlarını tasarlamaya başladı. Ford’dan önce de BMW bünyesinde bulunan Land Rover BMW motorları kullanmıştı.

Grubun markalarından Jaguar, son yıllarda umulmadık derecede başarılı işler yapmaya başladı ve F-Pace modelini ortaya çıkardı. Bu model BMW X3, Audi Q5 ve Mercedes GLC gibi D Segmenti SUV ve Crossover modellere rakip olarak tasarlandı ve birçok ülkede de başarılı bir şekilde satılıyor. Ayrıca 2 kişilik F-Type ile de supersport modellere karşı ciddi anlamda kök söktüren bir araç ortaya çıkarılabildi. Son günlerde aldığımız bir yenilik haberi olarak  BMW X1, Mercedes GLC ve Audi Q3 gibi C Segmenti SUV ve Crossover modellere rakip olacak bir aracın gizli bir şekilde test ediliyor olması olarak öne çıkıyor.

Jaguar F-Pace
C Segmenti’nde satılacak daha alt sınıflarda yer alan modelleri yüksek adetlerde üretebilmek için hazırlıklar yapan grup, 3, 4 ve 6 silindirli daha küçük motorlara yoğunlaşabilmek için ise halen ürettiği ve kullandığı V8 motorları başka bir üreticiden satın alma seçeneğini ciddi anlamda düşünüyor. Sonuçta bu tip yüksek hacimli motorları üretmek hem daha zor hem de daha maliyetli. 
Bu nedenle F-Type ve Land Rover modellerinde kullanılmakta olan V8 motorların BMW’den temin edilmesi düşünülüyor. Hem Jaguar hem de Range Rover’ın SVR uzantılı sportif özellikli modellerinde kullanılmak üzere temin edilecek bu motorun başlangıçta BMW M5 modelinde kullanılan 4.4lt V8 silindir çift turbo-benzin 600ps gücünde motor olacağı tahmin ediliyor. Diğer taraftan BMW’nin yeni tanıtılacak 5 Serisi’nin sportif modeli M5’de 4.4lt motor yerine kullanılacak daha performanslı ve daha az yakıt tüketen 4.0lt V8 çift turbo benzin motorun da JLR  SVR performans modellerinde kullanılacağına da kesin bir gözle bakılıyor. 
Facebook Comments