Motor yıkamak zararlı mı?

0
957
motor yıkamak zararlı mı
Motor yıkamak birçok kişi tarafından uygulanan bir temizlik yöntemi olsa da bilinçsiz şekilde yapılmaktadır. Otomobil sahipleri araçlarının iç ve dış temizliğine önem verdikleri gibi bazı titiz kişiler de motoru bile yıkatarak içlerini rahatlatırlar. Öyle ki motoru yıkatarak daha rahat ve iyi çalıştığını bile düşünenlerin sayısı hiç de az değildir. Ancak durum düşünülenden biraz daha farklıdır.

Motorun temizlenmesine gerek var mı?

İçten yanmalı motorlar tamamen kapalı bir sistem olarak çalışırlar ve dış kısımlarında zamanla biriken toz, çamur, kir, tuz, kum gibi aşındırıcılardan etkilenmezler. Ayrıca motor kaputu içerisinde bulunan her türlü aksam ve parçalar da hava şartlarına dayanıklı olarak üretilmiştir ve izole edilmiştir. Bu nedenle yaz veya kış demeden normal sürüş şartlarında çalışan bir motor ve motor aksamları temizliğe ihtiyaç duymazlar. Ancak çok ağır arazi koşulları, yağ ve çeşitli motor sıvılarının sızması  ve doğal felaketler sonucu motorlar aşırı kirlenebilir ve temizlik ihtiyacı duyulabilir.

Motor yıkamak neden tercih ediliyor?

Bazı kullanıcılar araçlarının her noktasını temizletme ihtiyacı duydukları için aynen araçlarını içini temizletip dışını yıkattıkları gibi motoru da yıkatıp tertemiz görmek isterler. Bu onlar için temizliğin tam olarak yapıldığı anlamına gelmektedir. Yıkanan bir motorun tüm kirinden arındığını, daha rahat çalıştığını ve yanma sonucu oluşan ısıyı daha rahat attığını düşünen kullanıcıların sayısı hiç de az değildir. Ancak yapılan yıkama işlemi sadece kozmetik bir işlemdir ve göze hitap etmekten ve insanın içini rahatlatmaktan başka bir faydası da yoktur. Bazı kullanıcılar ise motoru açtıklarında tozdan ve kirden dolayı ellerinin kirlenmesini istemedikleri için yıkatma işlemini yapmak istemektedirler.

Hangi renk egzoz dumanı motorda hangi problemin işaretidir?

Motor neden bu kadar hassas? 

Günümüz motorları oldukça fazla elektronik parça ve sensör içermektedirler. Bu parçaların her biri bilgisayar mantığı ile çalışmaktadır ve oldukça hassastırlar. Yakıt püskürtmesinden tutun da hava miktarının ölçülmesine ve egzoz gazının basıncının ölçülmesine kadar daha bir çok işlem bu elektronik cihazlar tarafından gerçekleştirilir. Ayrıca modern motorlar genellikle turbo besleme sistemlerine sahiptirler ve turbo sistemi motorun kendisinden çok daha fazla ısınır. Ani bir şekilde soğuması ve içerisine su girmesi büyük sorunlara neden olabilir. Her ne kadar motorlar suya karşı iyi bir şekilde izole edilmiş olsalar da yüksek basınçlı suya göre dizayn edilmemiştir.
20-25 yıl öncesinde gelişmiş ülkelerde ömrünü tamamlayan, ülkemizde sıfır olarak satılmasa da hala geniş bir şekilde kullanılan atmosferik ve karbüratörlü motorlar çalışma prensibi nedeniyle mekanik olarak çalışırlar, çalışma sıcaklıkları daha düşüktür ve bu nedenle yıkanmaya da daha müsaittirler.

DSG-DCT şanzıman kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

 Motor yıkamak zararlı mı?

Çoğunlukla zararlı olmakla beraber işlemin nasıl yapıldığıyla yakından alakalıdır. Yapılabilecek en yanlış uygulama basınçlı yıkama ile sıcak bir motorun yıkanmasıdır. Oldukça yüksek tazyike sahip su motor içerisine girebileceği tüm noktaları zorlayacaktır. Ayrıca suyun soğukluğu da motorun sıcaklıklığının ani bir şekilde azalmasına neden olacaktır. Bunların sonucunda;
 • Sıcak metal yüzeyler soğuk su ile karşılaştığı için motorda çatlama meydana gelebilir.
 • Su hava filtresinden içeri girebilir ve motor içerisine sızabilir ve paslanmaya neden olabilir.
 • Motorda ve aksamlarında bulunan contalardan içeriye su sızabilir.
 • Kaputun içerisine yapışmış bir çamur parçası veya sıkışmış bir taş parçası sökülerek vantilatör ve triger kayışı arasına girebilir ve çalıştırma anında dönen parçalara zarar verebilir.
 • Motorda bolca bulunan elektronik sensörler su ve yoğun nemden etkilenebilir ve kısa devre yapabilir. Bu sensörün yanmasına neden olabilir ve değişmesi gerekebilir.
 • Alternatör ve bujiler ıslanabilir ve ateşleme düzgün yapılamayabilir, motor vuruntulu çalışır.
 • Eskiyen kablo ve hortumlar yırtılabilir.
Aşağıdaki videoda yıkama sonrası bujileri ıslanan motorun nasıl çalıştığı görülebilir.

Motor nasıl yıkanmalı? 

Büyük oranda gereksiz ve bazen de zararlı olmasına rağmen kullanıcılar motor yıkamak konusunda ısrarcı olabilirler. Üreticilerin hiç biri motorun yıkanması gerektiğini kullanım kılavuzlarında yer vermezler. Her şeye rağmen motor yıkanmak istenirse;
 • Motorun ve turbonun mutlaka soğumuş olması gerekir.
 • Hava filtresi, motor beyni ve alternatör iki kat naylon torba ile su girmeyecek şekilde izole edilmelidir.
 • Basınçlı hava ile biriken tozlar uzaklaştırılabilir ancak belirli bir noktaya yakın ve uzun bir şekilde hava tutmamak gerekir.
 • Yıkama işleminde basınçlı yıkama değil hortum ile şebeke basıncına sahip su tercih edilmelidir. Suyu yağmurlama şeklinde dağıtan hortum başlıkları en iyi tercihtir.
 • Sızıntıya neden olabileceği için belirli bir noktada uzun süre su tutmamak gereklidir.
 • İnatçı kirler fırça ve şampuan ile yumuşatıldıktan sonra su ile temizlenmelidir.
 • Kir çözücü spreyler ile ulaşılamayan yerlerdeki kirler yumuşatılabilir.
 • Plastik yüzeylerin yapısını bozmayan ve toz çekmeyen parlatıcılar ile cila işlemi yapılabilir. Bu işlemlerde sünger ve bez kullanılabilir.

SONUÇ 

Üreticiler motor izolasyonunu ortam şartlarındaki zor koşulları düşünerek yaparlar ancak çok yüksek basınçlı suya göre tasarım yapmazlar. Motor yıkanmasını önermedikleri gibi yapılması durumunda motorda bir sorun çıkarsa garantili bir aracı kapsam dışına çıkarma hakları vardır. Piyasada yapılan bir çok yıkama işleminin bilinçsiz ve işi ezbere uygulayan kişiler tarafından yapıldığı düşünülürse bu konuya oldukça fazla dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu nedenle büyük oranda görsel bir işlem olan motor yıkamak işlemini kir çözücü sprey ve parlatıcılarla yapılması en mantıklı yöntem olarak görünüyor.

Rölanti nedir? Motor rölantide ne kadar yakıt tüketir?