BMW Grand Tourer ile böyle bir viraj nasıl dönülür?

Almanya’nın Nürburg şehrinde bulunan Nürburgring pisti belli bir ücret karşılığında her türlü aracın kabul edildiği ve aksiyonu bol pistlerin en başında gelmektedir. Öyle ki iş amaçlı Van modellerden tutun super sport modellere kadar her türlü aracı burada yüksek hız yaparken görmek mümkündür. Ayrıca otomobil markaları yeni modellerinin yüksek hız ve viraj testlerini burada yaparlar ve elde ettikleri pist zamanları da referans niteliğindedir. Bu nedenle de otomobil hayranları tarafından en bilinen pistlerin en başında gelmektedir. 

Nürburgring pistinin en zor ve sert virajlarından birisi olarak bilinen Fuchsröhre-Foxhole yani Tilki Deliği virajından hemen önce Adenauer Forst düzlüğü bulunuyor. Bu düzlükte bazı araçlar 250km/saat hıza kadar çıkabiliyor ve hemen sonra girilen bu tehlikeli viraj nedeniyle de araç ne kadar iyi olursa olsun pilotaj hataları nedeniyle kazalar da kaçınılmaz olabiliyor. 

En son olarak bu viraja hızlı bir giriş yapan BMW’nin motor tipine göre önden çekişli veya AWD yani sürekli 4 çeker olarak ürettiği 2 Serisi Grand Tourer modeli dikkatleri çekti. Bu araç kısa kardeşi Active Tourer ile beraber önden çekili olarak üretilen ilk BMW modeli olarak öne çıkıyor. Üzerinde taksi aydınlatması bulunan modelin hangi motora, şanzımana ve çekiş sistemine sahip olduğu belli olmuyor.
Taksi olduğu düşünülürse dizel bir model olma ihtimali olan araçta büyük bir ihtimalle BMW’nin 2.0lt dizel motoru bulunuyor. 218d (150ps) ve 220d (190ps) olarak iki farklı versiyonu olan bu modeller önden çekişli olarak satılıyor ancak BMW’nin AWD çekiş sistemi Xdrive her iki motor tipinde de opsiyon olarak sunuluyor. 6 ileri manuel şanzıman ve Xdrive ise sadece 218d modelinde kombine edilebiliyor. 
Çok yetenekli bir sürücünün kullandığını düşündüğümüz bu araç büyük bir ihtimalle Xdrive çekiş sistemine sahip. Önden çekişli araçlarda bu tip sert virajlarda drift yapmak için el freni kullanılıyor ancak bu araçta arka tekerleklerde en ufak bir kilitlenme görülmüyor. Ayrıca aracın virajda arkasını toplaması da gerçekten çok iyi. Ana çekişin önde olduğu belli oluyor ancak arkası da çekişe katkıda bulunuyor gibi anlaşılıyor. Diğer taraftan bu tip hamlelerin normal özelliklerde bir 8 ileri otomatik şanzıman ile de verilemeyeceğini sanıyoruz. Bu nedenle Bu araçta büyük bir ihtimalle 6 ileri manuel şanzıman bulunuyor. 
Tüm bu ip uçlarına göre karşımızda 2.0lt 150ps motora sahip 218d Xdrive modeli var gibi görünüyor. Ancak bu derece iyi araç kullanabilen bir sürücünün aracı chip tuning ile güçlendirmiş ihtimali de yok değil. Tamamen insan taşıma amacıyla üretilmiş bir aracın virajda bu derece iyi toplayabilmesi için motor tepkilerinin oldukça iyi olması gerekiyor. Ayrıca aracın yerden yüksekliği de büyük bir handikap. Ağırlık merkezi Sedan, HB ve Coupe modellere göre yukarıda olan MPV tipi araçların yüksek hızda viraj alması bu nedenle daha kötü olarak nitelenebilir. Her şeye rağmen bu araçta en fazla chip tuning uygulaması olduğunu düşünüyoruz. 
Sonuç olarak başarılı sürücü önden kayma (understeer) eğilimi yüksek olan aracı, virajın Apex noktasını çok iyi yakalayarak ve doğru zamanda doğru hamleleri yaparak gerçekten de çok iyi kontrol ediyor. Bu derece yüksek, konfor amaçlı tasarlanan, çok güçlü bir motora sahip olmayan ve çekiş sistemi bu tip bir kullanıma çok da uygun olmayan bir araç ile bu tip bir viraja girmek ve en az arkadan çekişli araçlar kadar başarılı bir şekilde ve estetik şekilde çıkabilmek için çok ama çok iyi bir sürücü olmak gerekiyor. Ayrıca BMW’nin aile aracı olarak ürettiği bir modelin bile istenildiğinde ne kadar üst düzey sportif özelliklere sahip olduğu açık bir şekilde görülüyor. Bu sürücüyü bir de benzer özelliklere sahip başka bir marka ile görmeyi çok isterdik. 
Facebook Comments