Yeni VW CC nasıl olabilir?

VW’in premium rakiplerine karşı üzerinden Passat ismini atarak makyaj sonrası CC adı ile satışa sunduğu sport sedan modelin yenilenme zamanı yaklaşıyor ve bu doğrultuda gizli test görüntüleri de artık elden ele dolaşmaya başladı. 2008 yılında üretilmeye başlanan ve 2012 yılında özellikle ön kısmı ciddi şekilde yenilenen VW CC’nin 2017 yılında satışa çıkması bekleniyor. 


Güncelleme: Aşağıdaki fotoğraflar 23.08.2016 tarihinde internet ortamında dolaşmaya başladı ve büyük bir ihtimalle Eylül 2016 tarihinde Paris Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak olan 2017 VW CC modeline ait.


Yeni VW CC arka görünüm

Yeni VW CC ön görünüm
Aslında bir modelin 9 yıl üretilmesi günümüzde çok karşılaşılan bir durum değil ve genellikle 5-7 yıl arasında birçok model yenileniyor. Öyle ki 9-10 yıla 2 yeni model bile sıkıştıran markalar bulunuyor. Bu kadar uzun yıllar çok büyük değişikliğe uğramadan üretilebilmiş olması ise modelin gerçekten de çok sevildiği ve satışlarının da iyi olduğu anlamına geliyor diyebiliriz. Öyle ki markanın severleri CC modelini en az Passat modeli kadar merak ediyor ve iki modelin fiyatları arasında çok büyük fark olmaz ise CC’yi tercih edebilecek müşteri sayısı hiç de az değil diye düşünüyoruz. 
VW Passat için ywni ABT güç paketleri açıklandı

Diğer taraftan VW CC hakkında büyük fikirler veren GTE Coupe konseptini 2015 yılında tanıtmıştı ve bu araç modern ve premium görüntüsü ile oldukça beğenilmişti. Biz de geçtiğimiz günlerde kameralara yakalanan kamuflajlı VW CC test aracını sınırlı da olsa görsel olarak karşılaştırmaya karar verdik. Ayrıca ne gibi motorlar kullanılacağını ve ne gibi versiyonlara sahip olabileceğini bu doğrultuda analiz edeceğiz. 
Görünüm
2015 yılında yayınlanan konsept resimler üretim halinde mutlaka daha sıradan çizgiler ile karşımıza çıkacaktır ancak sınırlı bir değerlendirme yapabileceğimiz kamuflajlı fotoğraflardan üretim modeli CC’nin genel hatlarının GTE konseptine benzeyeceği açık bir şekilde belli oluyor. Özellikle test aracının ön ve yan çizgileri hemen hemen aynı diyebiliriz. 
Yeni VW CC ön görünüm
Ancak konsept modelin basık C sütunu test modelinde biraz daha kambur bir görüntüye sahip ki bu da arka baş mesafesini arttırmak için yapılmış olabilir diye düşünüyoruz. Ayrıca bagaj kapağı da Audi A7 modeline benzer bir şekilde konsept modelin aksine daha yere paralel bir yapıya sahip. Bunun nedeni ise bagaj hacminin daha fazla olabilmesi için olabilir. 
Yeni VW CC yan görünüm
Arka tasarımın ön ve yan tasarımdan daha ağır bir kamuflaja sahip olması ise oldukça iddialı ve sürpriz çizgiler ile karşılaşabileceğimizi işaret ediyor. Biz en büyük sürprizin daha düz bir bagaj kapağı ve geniş bir bagaj hacmi ile olacağını tahmin ediyoruz. Ancak aracın genel sportif görünümü de çok fazla etkilenmeyecektir. Kısacası hedef aldığı BMW 4 Serisi Gran Coupe modeline benzer bir arka tasarım bizi şaşırtmayacaktır. Genel anlamda daha pahalı bir görünüm ise açık bir şekilde bekleniyor. Kokpit tasarımı ise mevcut Passat modelinden çok farklı olmayacaktır.
Yeni VW CC arka görünüm
Yeni VW CC motor ve şanzımanlar
Araçta şüphesiz en rahat tahmin edebileceğimiz nokta motor ve şanzımanlar olarak öne çıkıyor. VW’in hali hazırda VW, Audi, Seat, Skoda ve hatta Porsche’de kullandığı bazı motorlar CC’de de aynen yerini alacaktır. Ancak en önemli fark olarak 1.4lt benzin ve 1.6lt dizel motorların yerini 1.5lt benzin ve dizel ünitelere bırakmasıyla gerçekleşecek. 

VGT yani değişken geometrili turbo sistemiyle donatılan benzin motoru bu sayede 1.4 motora göre hem daha az turbo boşluğuna, hem daha yüksek güce, hem de daha az yakıt tüketimine sahip olacak. Zaten özellikle ülkemizde bu iki motor ve motora göre değişen 6 ileri ve 7 ileri DSG şanzımanlar en yüksek satışı gerçekleştirecektir diye düşünüyoruz. 
Ayrıca daha yüksek performans ve düşük tüketim isteyen müşterilerin yönelebileceği 2.0lt turbo-dizel 190ps ve 240ps üniteler de mutlaka seçenekler dahilinde bulunacaktır ancak 190ps dizel üniteye performans ve tüketim olarak rakip olabilecek düşük hacimli bir benzin motoruna sahip hybrid sistemli CC’de oldukça dikkat çekici olabilir. Bu sistem VW Passat modelinde halen kullanılıyor ve yaptığımız fiyat analizinde fiyatının 190ps turbo-dizel versiyonu geçmeyeceğini görmüştük. Bu analize aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. 

Yeni VW CC fiyat
VW, CC modelini daha üst bir konumda tutabilmek için model uzantısından Passat ismini atmıştı. Passat başarılı bir araç olsa da Ford Mondeo,  Renault Talisman ve Opel Insignia gibi araçlar ile rakip olarak görülüyor. Her ne kadar birçok kişi premium sayılan BMW 3 Serisi, Audi A4 ve Mercedes C Serisi’ne göre Passat’ı tercih etse de bunun daha düşük olan fiyat ile yakından alakası bulunuyor. Ayrıca bu araçlardan daha geniş bir yaşam alanı sunuyor olması da aracı cazip kılıyor. 
Diğer taraftan VW’in CC modeli ile esas amacı premium markaları hedef almak. Özellikle de BMW 4 Serisi Gran Coupe modeli direkt olarak VW CC’nin hedefinde bulunuyor. Şu anda satılan CC fiyatları oldukça uygun olsa da kasa değişikliğine yaklaşılması nedeniyle bu fiyatlara sahip diye düşünüyoruz. Bu nedenle 2017 model yeni CC’nin fiyatının Passat modeline göre %15-%20 oranında daha fazla ve premium rakiplerine yakın olması beklentisine sahibiz. Ancak hem daha fazla donanım, hem daha düşük tüketime sahip motorlar, hem de daha yeni tasarım ile özellikle ülkemizdeki VW imajını düşünürsek modelin iyi satış yapacağını düşünüyoruz. Yeni VW CC’nin 2017 ilkbahar aylarında ülkemizde satılmaya başlanması beklenebilir. 
VW GTE Sport Coupe Konsepti (yeni VW CC)