VW yeni 1.5 TSI motorlar hakkında ilk bilgileri yayınladı

VW, uzun bir zamandır kullandığı 1.4 TSI yani turbo-benzinli motorlarda değişikliğe gidiyor. Grubun tüm araçlarında yaygın bir şekilde kullanılan bu motor yerine artık 1.5 litre hacme sahip yeni tasarlanan ve özel bir turbo sistemine sahip olan motora bırakacak.


Hatırlanırsa VW geçtiğimiz yıl mevcut 1.4 TSI motorlarda bazı değişikliklere zaten gitmişti. Çok büyük değişiklikler barındırmasa da 1.4 TSI motorun ürettiği güç 122ps’den 125ps’e çıkarılmış ve yakıt tüketimi de bir miktar düşürülerek daha verimli hale getirilmişti. Bu son yıl değişikliği bile 1.4 TSI motorların sonunun geldiğini göstermişti. Birçok rakibine göre başarılı performans – tüketim değerlerine sahip olan bu motorların versiyonları 1.5 TSI ile başarısını daha da yukarılara taşıyacak gibi görünüyor.

Motor hacminin yükselmesi haricinde en dikkat çekici değişiklik normal turbo sisteminden VGT yani (Variable Turbine Geometry) Değişken Geometrili Turbo sistemine geçilmiş olması olarak gösterilebilir. Ayrıca hareketli türbin kanatçıkları elektrikli olarak harekete geçecek. Bize göre bu hacim değişikliğinden çok daha önemli bir değişiklik. VW grubu bünyesinde bulunan Porsche’nin 718 ve 911 modellerinde de aynı tip turboyu kullandığını belirtmekte fayda görüyoruz. Bu arada Ford markası da Ticari modellerde kullanacağı 2.0lt VGT turboya sahip dizel motorları kullanacağını yakın zamanda açıklamıştı. 
VGT tipi turboda düşük devirlerde egzoz gazının basıncını artırabilmek için açılıp kapanabilen kanatçıkların olduğu bir turbo sistemidir. Bu sayede düşük devirlerde daha yüksek tork elde edilebilir. Günlük bir örnek ile açıklanacak olursa hortumdan düşük basınçla akan suya parmak basarsak basıncı artar ve daha tanzikli bir hal alır. Bu sistem alt devirlerde basıncı düşük olan egzoz gazının geçiş aralığını daraltarak gazın basıncını artırır ve türbinin daha hızlı dönmesini sağlar. Bu sayede özellikle düşük hacimli motorlardan alt devirlerde yeterli miktarda tork elde edilir.

VGT Turbo ve hareketli kanatçıklar
Kullanılacak motorların tüm detayları henüz açıklanmadı ancak 130ps ve 150ps olarak iki farklı güç seçeneği olacağı belirtiliyor. Ayrıca 177ps gücünde ve 300nm torka sahip bir versiyon bu motorun en güçlü versiyonu olacak. EA211 koduna sahip bu motorların en büyük özelliği ise VGT turbo sayesinde üretilen torkun büyük bir bölümünün 1300 dev/dakikadan itibaren alınabilecek olması. Bu sayede turbo boşluğu (turbo-lag) problemi büyük bir oranda çözülmüş olacak. 
Aşağıdaki grafikte 1.5 TSI 130ps güce ve 200nm torka sahip olan motorun hangi devirde ne kadar güç ve tork ürettiği görülebilir. Burada dikkat edilmesi gereken 1300devir/dakikada üretilmeye başlanan 200nm maksimum torkun 4000devir/dakikaya kadar değişmeden alınabiliyor olması.
Motorda yapılan değişiklikler hacim artması ve turbo tipi değişikliğiyle de sınırlı değil. Daha yüksek sıkıştırma oranı, daha yüksek basınçlı yakıt enjektörleri ve elden geçirilen silindir kafası sayesinde yakıt tüketiminin %10 oranında düştüğü de belirtiliyor. Ayrıca silindir kapatma (ACT) sisteminin de tüm versiyonlarda olacağı ancak bu sistemin standart olarak mı yoksa opsiyon olarak mı olacağı açık bir şekilde belirtilmiyor.

VW ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız

Yeni tasarlanan 1.5 TSI motorun yakın bir zamanda tüm VW Grubu araçlarında kullanılmaya başlanması bekleniyor. Ayrıca 1.6 TDI motorda da benzer değişiklikler olacak ve aynı şekilde hacim 1.5lt olarak güncellenecek. Daha önce BMW ve Ford gibi markaların da benzinli ve dizel ünitelerde 1.5lt hacmi tercih ettiğini hatırlatmakta fayda görüyoruz.

Facebook Comments