Yağmurda araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Yağmurda araç kullanmak şüphesiz normal şartlara göre dah tehlikeli bir yapıya sahip. Eylül ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde artık yağmurlu havalar başladı ve bu nedenle de çok daha dikkatli araç kullanmak gereklidir. Yağışlı havalarda araç ve yaya güvenliği ciddi şekilde daha düşüktür. Sürüş güvenliğini tekrar sağlayabilmek için bir takım parametrelere dikkat edilmesi kaza yapma ihtimalimizi oldukça azaltır.
Biz de yağışların tüm yurtta artmasını fırsat bilerek yağmurda araç kullanırken nelere dikkat etmek gerekir listeliyoruz;

Aquaplaning – Hydroplaning (Kızaklama) riski nedeniyle su birikintisine yavaş girin

Lastiklerin, yol üzerinde biriken su üzerinde dönme hareketi yerine kayma hareketi yapmasıdır. Ayrıca lastiğin ön kısmında ani su birikmesi nedeniyle suyun derinliğine bağlı olarak ani yavaşlama gerçekleşir ve kontrol kaybolur. En tehlikeli yol şartlarından birisidir. Biriken suya oldukça yavaş girilmesi ve direksiyonun iki elle daha kuvvetli bir şekilde tutulması gerekir.
Su derinliği ve hız arttıkça yer ile olan lastik teması azalır

Yeterli diş derinliğine ve basınca sahip lastikler kullanın

Lastiklerin arabanızın yol ile temasını sağlayan tek bağlantı olduğunu unutmayın. Diş derinliği azalmış ve sertleşmiş lastiklere sahip bir arabanın buz üzerinde kösele ayakkabı giymiş insandan farkı yoktur. Lastik basıncı yanlış olan ve diş derinliği azalmış lastiklerin suda kızaklama yapma ihtimali çok daha yüksektir. İyi lastik can kurtarır.

Cam ve aynalarınız buğusuz olsun, silecekleriniz camı iyi silsin

Aracınız etrafında neler olup bittiğini görmek yağışlı havalarda güvenli sürüş için anahtardır. Havalandırma sisteminizin buğu giderici özelliğinin açık olduğuna emin olun. Bu özellik klima açık durumda havalandırma yönü ön cama verildiğinde devrede olur. Ayrıca düzgün silinebilen ön cam için silecek lastiklerinizin iyi olduğuna emin olun.

 

Hız Sabitleme (Cruise Control) sistemini mutlaka devre dışı bırakın

Hız sabitleyiciler lastiklerin dönme hareketini hesaplayarak işlem yaparlar. Sistem devrede iken su birikintisine girmeniz durumunda aracın yavaşladığınızı düşünerek hızı arttırır. Bu da aracınızın olmasını beklediğinizden farklı tepkiler vermesine sebep olur.

Ani ve sert direksiyon ve fren hareketlerinden kaçının

Aracınızı normal kullanımınıza göre daha daha yumuşak ve kontrollü kullanın. Lastikleriniz ıslak havada yere daha zor tutunacağı için daha önceden ve daha yumuşak bir frene basma tarzı tercih edin. Bu sayede kayma ihtimaliniz azalacaktır. Sert direksiyon hareketleri ise lastiklerinizin kayma ihtimalini arttıracağı için aracınızın kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Başka bir arabanın arkasından mesafeli sürüşü tercih edin

Önünüzde seyreden araç yolda biriken su miktarını dağıttığı için arabanıza daha az ıslak bir zemin kalır. Su miktarındaki azalma lastiklerinizin yere daha sağlam basmasını sağlar. Öndeki araç ile güvenli bir seyir ve fren mesafesi bırakarak aracınızı kullanın.