Mercedes E Serisi All Terrain tanıtıldı

Mercedes’in amiral gemisi sayabileceğimiz model olan E Serisi 2016 yılında yenilenmiş ve 2016 Mart ayında da ülkemizde satışa sunulmuştu. Ardından bu sefer Haziran ayında modelin Estate yani SW modeli tanıtılmıştı. 2 farklı kasa tipinin tanıtımından sonra şimdi de Estate modelinin yerden yükseltilmiş versiyonu olan All Terrain görücüye çıktı.


Yeni Mercedes E Serisi Estate tanıtıldı

SW kasa tipindeki araçları geçmiş yıllardan beri yerden yükselterek hafif arazi şartlarına uygun hale getiren markaların en başında Volvo geliyor diyebiliriz ve onu Subaru ve Audi takip ediyor. Hatırlanacak olursa geçtiğimiz günlerde Volvo’da E Serisi Estate modelinin rakibi konumundaki V90 modelinin yerden yükseltilmiş Cross Country versiyonun tanıtmıştı. Volvo için bir gelenek haline gelen bu modelin aksine Mercedes ilk kez böyle bir modelin tanıtımını yapıyor. Bunda Crossover modasının tüm dünyayı sarmasının ve çok yönlü araçların popüler hale gelmesinin de etkisi oldukça büyük. Bu tipik bir arz-talep durumu ve demek ki insanlarda bu tip araçlara bir yönelme söz konusu. Mercedes’in ise bu durumu görerek en büyük rakipleri Volvo ve Audi gibi markaları rakipsiz bırakmak istemediği gayet açık. 
Solda Mercedes E Serisi All Terrain sağda Volvo V90 Cross Country
Modelin rakiplerini bir kenara bırakıp Estate modeli ile olan farklılıklara geçecek olursak; Aracın ön kısmı SW modele göre çok daha boyutlu ve hareketli bir tasarıma sahip ve özellikle ön panjurun kalın mat gri kaplamaları markanın SUV ve Crossover modellerini hatırlatıyor. Ayrıca bu kalın gri dekorlar tamponda da oldukça yoğun bir şekilde devam ediyor. Bu sayede ön tasarım önemli ölçüde daha farklı görünüyor. Ayrıca aracın arazi özelliklerini vurgulayan tampondan başlayarak çamurluk üstlerinde de devam eden ve arka tampona kadar uzanan siyah plastik kaplamalar modelin daha iri görünmesinde büyük pay sahibi. 
Solda Mercedes E Serisi All Terrain sağda Estate
Önden başlayarak aracı dolanan ve arka tampona birleşen siyah koruma kaplaması sayesinde ise arka görünüm daha heybetli bir görünüme sahip. Bunda ayarlı havalı süspansiyon sayesinde Estate modele göre 35mm yükseltilebilmesinin de payı büyük. Ayrıca daha yüksek yanaklı lastikler sayesinde tekerlekler de daha iri ve dolgun bir görünüme sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Genel tasarımın korunmasına rağmen uyguladığı ince detaylarla aracın havasını farklılaştıran Mercedes, ayrıca krom detayları da aracı boğmayacak şekilde kullanmış ve gerçekten de oldukça şık ve gösterişli bir versiyon ortaya çıkarmayı başarmış diye düşünüyoruz. 

Solda Mercedes E Serisi All Terrain sağda Estate
Mercedes’in sürekli 4 Çeker (AWD) sistemi 4Matic’in standart olarak sunulacağı modelde ayarlanabilir havalı süspansiyon sayesinde araç normale göre 35mm yükseltilebiliyor. Ayar en tepe noktasında iken yerden yükseklik 156mm daha fazla ve bu sayede hafif ve orta düzeyde arazi şartlarında AWD sistemimin de etkisiyle aracı rahat bir şekilde kullanmak mümkün oluyor. 5 farklı sürüş moduna sahip olacak olan modelde ESP ve ASC sistemleri bu modlara göre aracı farklı bir kimliklere büründürüyor. 

Yeni Mercedes E Serisi 1.6 dizel ile gelir mi?

Kullanılacak motorlar ise Sedan ve SW kasa tiplerindeki kadar çeşitli değil ancak Mercedes’in yeni tasarladığı 2.0lt turbo-dizel 195ps güce ve 400nm torka sahip ünite ilk aşamada E220d adı altında tek seçenek olarak sunulacak. Bu motor ile E220d All Terrain 0-100km/saat hızlanmasını 8 saniyede tamamlarken ortalama olarak 5.1lt/100km yakıt tüketimine sahip olacak. Ardından 3.0lt V6 turbo-dizel motora sahip E350d modeli seriye katılacak. Bu arada E Serisi All Terrain modelinde 2.0lt dizel motor kullanılacağı için ülkemize de geleceğini düşünüyoruz. SW kasa tipi, yerden yüksek yapısı, AWD çekiş sistemi ve güçlü 2.0lt motoruyla da SUV ve Crossover modellere güzel bir alternatif olabilir. 

Yeni Mercedes E Sınıfı küçük S mi, büyük C mi?