Fiat 124 Spider fiyatı ne kadar olabilir?

Fiat’ın ülkemizde de satılmaya başlanan Mazda MX-5 ile aynı platforma sahip modeli 124 Spider Avrupa’da satılmaya başlandı. Türkiye’ye geleceği kesinleşmesine rağmen fiyatları henüz açıklanmadı ancak fiyatı tahmin edebileceğimiz bazı değerlere de sahibiz. Her iki model de şu anda A.B.D ve İngiltere’de satılıyor ve bu fiyatlar üzerinden ve Türkiye’deki MX-5 fiyatı üzerinden tahmin gerçekleştireceğiz. Ayrıca her iki modelin görünümü, tekniği, performansı, boyutları üzerinden hızlı bir şekilde geçeceğiz. Bu arada modelin yaz aylarında satışa çıkacağını da belirtmeden geçmeyelim.

Görünüm, Teknik ve Boyutlar
Aracın gerek ön dizaynı gerekse de arka dizaynı Mazda MX-5 ile tamamen farklı tasarlanmış. Bu işi ustalıkla yapan Fiat tasarımcılarını kutlamak gerekir. Ayrıca gümüş gri renge sahip ön cam çerçevesi yani A sütunu görünüme oldukça olumlu katkıda bulunuyor ve daha elit bir hava veriyor. Bize göre Mazda MX-5 daha sportif bir görünüme sahipken Fiat 124 Spider daha lüks bir görünüme sahip. 

Aynı fiyata Mercedes SLC 180 mi? Yoksa Mazda MX-5 + VW Tiguan TSI DSG mi?

Tesla Model 3 fiyatı Türkiye’de ne kadar olabilir?

Fiat 124’ün iç tasarımı ise direksiyon şekli, Mazda MX-5 modelinden her hangi bir değişiklik yapılmadan aynen klonlanmış. Mevcut Fiat modellerinin hiç birinde bu kadar kullanışlı, estetik ve kaliteli bir kokpit bulunmadığı için bu şekilde bir karar vermekle doğru yapıldığını düşünüyoruz. Ayrıca farklı renk kombinasyonu da lüks hissine katkıda bulunuyor.

Motor ve şanzıman konusunda ise Fiat dış tasarımda uyguladığı yolu izleyerek tamamen kendisine ait olan 1.4 litre turbo-benzinli 140ps güce ve 240nm torka sahip motoru kullanmayı tercih etmiş. Bu motor 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzımanlar ile tercih edilebilecek. Ayrıca 170ps güce sahip olan yüksek performansa sahip Abarth versiyonu da bulunuyor. Bu motor Alfa Romeo Giulietta modelinde de aynen kullanılıyor ve Abarth 124 modelini 100km hıza 6.7 saniyede çıkarabilirken maksimum 229km/saat hıza ulaşmasını sağlıyor.


Mazda MX-5 modelinde ise 1.5lt atmosferik-benzinli 131ps güç üreten bir motor bulunuyor. Her ne kadar eğlenceli bir motor olduğu söylense de Fiat’ın turbo motorundan hem daha güçsüz hem de daha düşük tork değerine sahip. Zaten bu fark performans değerlerine de açık bir şekilde yansıyor. Ancak her iki motor da farklı tatlar verecektir diye düşünüyoruz.

Her iki aracın boyutları birbirine oldukça yakın ancak 124 modeli MX-5 modeline göre 14cm daha uzun. Genişlik ve yükseklik olarak ise önemli bir fark bulunmuyor. Genel ağırlıklara bakıldığı zaman ise boyutlarının da etkisi ile 124 modelinin MX-5 modeline göre daha ağır olduğu söylenebilir.
Fiat 124 Spider fiyatı ne kadar olabilir?
Fiat 124 Spyder fiyatları A.B.D ve İngiltere’de açıklandı. Ayrıca bu ülkelerde Mazda MX-5 modeli de satılıyor. Ülkemizde ise şu anda sadece MX-5 fiyatını biliyoruz. Modelin ülkemizde ne kadar fiyata sahip olacağını bulabilmek için ilk olarak yurt dışında durum nedir ona bakmak gerekiyor;

İlk olarak İngiltere fiyatlarına göz atalım
  • Mazda MX-5: 18.495 Sterlin
  • Fiat 124 Spider: 19.545 Sterlin

Görüldüğü gibi İngiltere’de iki araç arasındaki 1.050Sterlin fark bulunuyor ve bu da  Fiat 124 Spider modelinin %5.5 daha pahalı olduğunu gösteriyor.

Şimdi A.B.D fiyatlarına bakalım;
  • Mazda MX-5: 25.737 dolar
  • Fiat 124 Spider: 25.990 dolar
Görüldüğü gibi A.B.D’de iki araç arasındaki 253 Dolar fark bulunuyor ve bu fark %1 civarında ve İngiltere’nin çok altında olmasıyla dikkat çekiyor. Bu farkın nedeni olarak ise Mazda’nın A.B.D pazarında oldukça kuvvetli olması ve Fiat’ın da bu pazara çok yeni olması nedeniyle özel bir fiyat uyguluyor olma ihtimali gösterilebilir. 
Şimdi ülkemizde halen satılan Mazda MX-5 modeline bakalım;
  • Mazda MX-5 Türkiye fiyatı: 105.487TL
Fiat 124 Spider yurt dışı fiyatının normal olarak %5.5 ancak özel indirimle %1 oranında Mazda MX-5 modelinden daha pahalı olduğunu hesaplamıştık. Bu modele aynen Fiat Egea Hatchback modelinde olduğu gibi özel bir promosyon uygulanabilir. Bu nedenle %1-%5.5 oranları arasında  arasında bir fiyatın olabileceği tahmin edilebilir. 
  • (Mazda MX-5 fiyatı) 105.487TL x %,5.5 artış farkı = 111.300TL
  • (Mazda MX-5 fiyatı) 105.487TL x %,1 artış farkı = 106.541TL
Ancak burada unutulmaması gereken önemli bir fark bulunuyor. Fiat modelinde bulunan turbo beslemeli motor Mazda’nın atmosferik motoruna göre hem daha güçlü hem de daha performanslı. Bu nedenle Fiat Türkiye yetkilileri diğer pazarlarda olduğu gibi modelin fiyatını MX-5’den daha yüksek tutabilirler. Ancak Mazda MX-5 modelinin ülkemizde de A.B.D’ye benzer bir şekilde daha popüler olması yüksek fiyat politikasında ters tepkiye neden olabilir. Ayrıca bir kesim tüketicide Fiat’a karşı ciddi bir ön yargı da bulunmuyor değil. Fiat’a bakıp her ne kadar başarılı araçlar da olsalar Linea, Marea ve Kuş Serisinden başka model görmeyen kişiler bulunuyor. Bu nedenle bu ön yargının kırılması da şart. 
Tüm bu nedenlerden ve yurt dışı fiyat örneklerinden biz Fiat Türkiye’nin 124 Spider fiyatını Mazda MX-5 ile çok yakın veya bir miktar düşük olarak belirleyeceğini bekliyoruz. Bu nedenle 106.000TL – 111.000TL bandı mantıklı görünüyor. Hatta psikolojik sınır olarak belirlenecek 105.000TL rakamı da belirlenirse bizi şaşırtmayacaktır. Bu fiyatın Mazda MX-5 gibi baz donanımda sunulacağını da belirtmekte fayda var. Tam donanımlı bir modelin fiyatı rahatlıkla 134.000-140.000TL’ye tırmanabilir.

1969 Fiat 124 Sport Spider

Facebook Comments