Makyajlı Skoda Octavia tanıtıldı

Skoda’nın C Segmenti Kompakt sedan modeli Skoda Octavia makyajlandı. Şu an için elimizde sadece çeşitli açılardan makyajlı Octavia fotoğrafları olsa da yakın zaman önce motor ve bilgi eğlence sistemi konusunda gerçekleşen değişiklikleri de dahil ederek her iki modeli görsel ve teknik olarak karşılaştıracağız. İlk olarak aracın ön görünümünden başlayalım; 
Makyajlı kasada en dikkat çekici nokta şüphesiz ki daha önce tek parça olarak kullanılan ön farların artık 2 parça olarak kullanılıyor olması. Ayrıca parçalı farların ortasından gövde rengi ile aynı tamponun bir parçası şeklinde dikine şerit geçiyor ve yenilenen panjur da parçalı far grubu ile birleşik bir yapıya sahip olmasıyla öne çıkıyor. Bu tip far-panjur kombinasyonu artık özellikle BMW, Mercedes ve Audi gibi markalar tarafından tercih ediliyor.  Ayrıca aynen far grubu gibi eskiden tek parça olan panjurun ortasından gövde ile aynı renge sahip kalın ve dikine bir şerit geçerek panjuru tam ortadan ikiye bölüyor. 

Bu kadar fazla değişiklik yapılan panjur ve far grubuna uyabilmesi için tampon tasarımının çizgileri de yeniden tasarlanmış. Tamponu yatay olarak ikiye bölen dekoratif çıta ise artık çok daha belirgin ve açık gri renge sahip. Sis farları da bu çıtanın üstünde yer alıyor ve daha ince ve belirgin duruşuyla dikkat çekiyor. Bize göre ön görünüm kesinlikle daha modern ve günümüze uygun çizgilere sahip olsa da eski tasarım sanki daha oturaklı bir görünüme sahipti ve yeni parçalı ön dizayn sanki aracın daha küçük görünmesine sebep olmuş. Diğer taraftan bu yeni yapının başta önümüzdeki yıl makyajlanacak olan Skoda Superb’de olmak üzere birçok farklı Skoda modelinde tercih edileceğini düşünüyoruz. 
Solda makyajlı Skoda Octavia 2017
Aracın ön kısmında makyajdan öte yenilik diyebileceğimiz köklü değişiklikler yapılmış olsa da arka tasarımda neredeyse hiçbir değişiklik yapılmamış. Sadece stop grubunda bir miktar farklılık var gibi ancak bu görsellerdeki  iki aracın farklı renk ve açılara sahip olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu nedenle 1-2 gün içerisinde geniş bir galeri ile daha detaylı bilgi verilmesini beklediğimiz fotoğraflardan bu farklılığı ayırt edebileceğiz. 
Solda makyajlı Skoda Octavia 2017
 Kokpitte ise en önemli değişiklik VW Grubu’nun diğer markalarında da kullanılmaya başlanan bilgi-eğlence sistemi ile öne çıkıyor. Aşağıdaki karşılaştırmalı resimde solda opsiyon olarak sunulacak yeni 9.2inch (23.4cm) genişliğinde ekran ve sağda da en mevcut kasada yüksek donanımda sunulan ekran görülüyor. Yeni sunulacak ekranın solundaki kolonda çeşitli dokunmatik tuşlar bulunuyor. Bu dokunmatik düğmeler, Açma-kapama, Menu, Home (Ana Sayfa), Car (Araç bilgileri), App (Uygulamalar) olarak sınırlandırılmış. 
Kısacası komutların önemli bir bölümü artık düğme ile değil dokunmatik ekrandaki menü ve tuşlar ile gerçekleşecek. Çözünürlük konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor ancak mevcutta en yüksek 800×480 olan çözünürlüğün en az 2 katına çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu da standart çözünürlükler arasında 1920×1080 veya benzer olabilir. Zaten görüntülerden de oldukça yüksek bir çözünürlüğe sahip olacağı anlaşılıyor. Ayrıca Apple Car Play, Android Auto ve Mirror Link gibi bağlanabilirlilik özellikleri de hem sürücüye hem de yolculara büyük kolaylık sağlayacak. 
Solda makyajlı Skoda Octavia 2017
Bilgi-eğlence sistemindeki köklü değişiklik haricinde ise gösterge grubu tasarımının değişmiş olması dikkat çekiyor ancak bunun haricindeki yeni sunulan döşeme ve trim seçenekleri haricinde göze çarpan önemli bir farklılık bulunmuyor. Ancak sonuçta yapılan bir yenilik değil makyaj operasyonu ve beğenilsin veya beğenilmesin önemli değişiklikleri barındıran bir operasyon olmasıyla öne çıkıyor. 
Kullanılacak motorlar konusunda şimdilik bir haber olmasa da yakın zaman önce gerçekleşen bazı değişiklikler zaten neler olabileceği açık bir şekilde gösteriyor. 1.2lt turbo-benzin motor yerine kullanılmaya başlanan 1.0lt turbo-benzin motorun karşılaştırmasını daha önce gerçekleştirmiştik ancak model makyajlanınca konu içerisinde tekrar paylaşma ihtiyacı duyduk ve bu karşılaştırmaya aşağıdaki başlık altında ulaşabilirsiniz. 

Diğer taraftan geçtiğimiz hafta makyajlanan Skoda Octavia’nın kuzeni diyebileceğimiz Seat Leon modelinde 110ps gücündeki 1.6lt TDI motor 115ps güce kavuştu ve aynı motorun makyajlı Skoda Octavia modelinde de olacağını tahmin ediyoruz. Bu iki motorun yanında 1.4lt turbo-benzin 150ps gücündeki motor da seçenekler arasında bulunacaktır. Bu motorlar ile halen sunulan şanzıman seçenekleri ise 6 ileri manuel ve DSG otomatik şanzıman ve hangi motor olursa olsun DSG otomatik şanzıman seçeneği de mevcut. Makyajlı Skoda Octavia’nın 2017 yılı başında ülkemizde satılmaya başlanması ve mevcut modele göre yaklaşık %5 oranında zamlanması beklenebilir. 
Skoda Octavia 1.0lt 3 silindir TSI – 1.2lt 4 silindir TSI karşılaştırması
Değerlendirme tablonun devamındadır.
Solda Skoda Octavi !.0TSi ortada Skoda Octavia 1.2TSi en sağda ikisi arasındaki fark miktarı
Beygir gücü ve Tork
Bize göre 1.0lt motorun %4.5 oranında güç artışından çok %14.3 oranında elde ettiği tork artışı çok daha önemli. Litre başına üretilen torkun %37 oranında artmış olması gerçekten de oldukça etkileyici. Bu tork 1.2lt motorda olduğu gibi 1400 devir/dakikadan itibaren elde edilemiyor ancak 1.0lt motorun toplam 200nm olan torkum 175nm’lik miktarını 1500 devir/dakikadan itibaren elde ediyor olması çok önemli. Dikkat edilirse 1.2lt motor zaten 175nm torka sahip ve 1.0lt motorun 25nm daha fazla torku üst devirlerde araç için adeta yedek bir rezerv olarak duruyor. 
Burada bir diğer önemli nokta ise maksimum torkun üst devir bandında 1.0lt motorda 1.2lt motora göre 500 devir/dakika daha düşük bir şekilde 3500 devir/dakikada elde ediliyor olması gösterilebilir. Yani adeta rezerv olarak bulunan 25nm daha fazla tork daha da düşük maksimum devirde elde ediliyor ve bu da hem performans hem de yakıt tüketimi üzerinde önemli bir etken. Ayrıca motorun daha sessiz ve titreşimsiz bir şekilde çalışmasında da faydası oluyor.
Performans
Beygir gücündeki artışın sınırlı olmasının ve hacimde düşüşün de etkisi ile her iki modelin 0-100km hızlanmalarında ve son hızlarında çok da önemli olmayan yaklaşık %2-%3 oranında bir fark var. Ancak burada esas önemli olan ara hızlanma değerleri. Torktaki önemli artış ve bu artışın daha dar bir tork bandında elde edilebilmesi sayesinde  4. ve 5. vitesteki 80-120km/saat ara hızlanmaları arasında %15 yani 1.5-2 saniye civarında iyileşmeler var ki bu da aracın sürüş keyfini ciddi oranda yükseltiyor demektir. Özellikle sollamalarda ve rampada vites küçültme durumlarında müthiş bir etki hissettirecek olan motordaki bu  farklılık bize göre yakıt tüketimi ile beraber en önemli gelişme olarak öne çıkıyor.
Tüketim ve Emisyon
Yüksek ve dar bir batta elde edilen torkun ara hızlanmalara etkisinin yanında tüketime de önemli etkileri bulunuyor. Zaten bu motorun esas tasarım amacı tüketimi düşürebilmek ve özellikle şehir içi yakıt tüketiminde elde edilen 5.4lt100km değeri gerçekten de çok başarılı. Bu değer 1.2lt motora göre %11.5 daha düşük ve genel tüketim değerlerine bakıldığı zaman ise neredeyse 1.6lt turbo-dizel motorların değerlerine de yaklaşılmış gibi görünüyor. Ayrıca emisyon değerleri de %7 oranında azalan motor çevreyi daha az kirletiyor. 

Facebook Comments