VW’in yeni bilgi-eğlence sistemi neler getirecek?

Uzun bir zamandır dizel skandalı ile uğraşan ve bu konuda büyük kayıpları bulunan VW, önümüzdeki ay yapılacak olan 2016 Paris Otomobil Fuarı’nda birbirinden farklı modelleri tanıtarak adeta saldırıya geçecek. Bu modeller arasında makyajlı Golf, yeni CC ve özellikle Kuzey Amerika pazarı için satışa sunulacak olan büyük boy SUV modeli Teramont bulunuyor. Ayrıca tam elektrikli çeşitli konsept modeller de bu fuarda görücüye çıkacak.


Ancak bizim yazımızın konusu fuar öncesinde internette düşen ve tanıtılacak olan bu 3 modelin kokpitlerindeki detay hakkında. Aşağıda 3 modelin de iç görüntüleri yer alıyor ve dikkatli bakıldığı zaman bu kokpitlerin üçünde de sadece cihazın solunda az miktarda tuşa ve dev ekrana sahip olan bilgi-eğlence sistemi oldukça fazla dikkat çekiyor. Sırasıyla yeni VW CC, makyajlı VW Golf ve VW Teramont kokpitlerini ve büyük ekranlı bilgi-eğlence sistemlerini aşağıda görebilirsiniz. (Yazı resimlerden sonra devam etmektedir)  

Yeni VW CC Kokpit
Makyajlı VWGolf Kokpit
 VW Teramont Kokpit
Gerek görünümü gerekse de özellikler ile VW’in konsept modellerinde sunduğu sistemleri andıran bu yeni bilgi-eğlence sistemi devrim niteliğinde ve hem kendi içerisinde hem de gösterge paneli ile senkronize bir çalışma prensibine sahip. Çok üst düzey araçlarda bulunan yeni bilgi-eğlence sistemi bu sayede C Segmenti Kmpakt bir modelde yer alacak. Sistemin sunduğu bazı çarpıcı özellikler ise şu şekilde özetlenebilir. 
Ekran
Aşağıdaki karşılaştırmalı resimde solda çeşitli VW modellerinde opsiyon olarak sunulacak yeni 9.2inch (23.4cm) genişliğinde ekran ve sağda da en yüksek donanımda sunulan mevcut 6.5inch (16.5cm) genişliğinde ekran görülüyor. Yeni sunulacak ekran %40 daha fazla büyüklüğe sahip ve ekranın solundaki kolonun ortasında bir adet yuvarlak, açma kapama ve aynı zamanda sesi ayarlayan düğme bulunuyor. Ayrıca bu düğmenin üstünde ve altında ikişer tane dokunmatik düğme mevcut. 
Bu dokunmatik düğmeler, Menu, Home (Ana Sayfa), Car (Araç bilgileri), App (Uygulamalar) olarak sınırlandırılmış. Kısacası komutların önemli bir bölümü artık düğme ile değil dokunmatik ekrandaki menü ve tuşlar ile gerçekleşecek. Çözünürlük konusunda henüz kesin bir bilgi bulunmuyor ancak mevcutta en yüksek 800×480 olan çözünürlüğün en az 2 katına çıkacağını tahmin ediyoruz. Bu da standart çözünürlükler arasında 1920×1080 veya benzer olabilir. Zaten görüntülerden de oldukça yüksek bir çözünürlüğe sahip olacağı anlaşılıyor.
Gesture Control 
Bu özellik kısaca düğme ile verilen komutların el hareketleri ile de verilmesi demek oluyor. Menu geçişlerinde ve kaydırmalarında yararlı olabilecek bu özellik şu anda BMW 7 Serisi gibi araçlarda standart olarak sunuluyor. Yani oldukça üst bir özellik diyebiliriz fakat BMW 7 Serisi’nde bile çok mükemmel olmadığı belirtiliyor. 
Ancak BMW’nin sistemi yaklaşık 1-2 yıl daha önce tasarlandı. VW, bu yeni bilgi eğlence sistemini bünyesinde bulunan Audi, Lamborghini, Bentley ve Bugatti gibi üst düzey araçlarda da kullanacağı için hassas ayarlamıştır diye umuyoruz. Aksi takdirde ilk heves ile bir kaç kez kullanılan ancak sonradan kullanılmayan bir özellik olarak bir kenara atılabilir. Önemli olan gesture control sistemini gerçekten kullanışlı bir hale getirmek diye düşünüyoruz. 
Kablosuz Şarj
Akıllı telefonlar artık hayatımızın bir parçası ve doğal olarak kullandığımız araçlarda da çeşitli şekillerde mutlaka kullanıyoruz. Ayrıca çakmaklıktan da farklı ve ucuz aparatlarla bu cihazları şarj etmek mümkün. Ancak kablo karmaşası gerek görsellik gerekse de fonksiyonellik açısından herkesin ortak şikayeti ve sürekli kopması da cabası. 
Bu doğrultuda üreticiler eksikliği giderebilmek için kablosuz şarj etme fonksiyonunu otomobillere entegre etmeye başladılar. Makyajlı VW Golf’de de 9.2inchlik bilgi-eğlence sistemiyle sunulacak bu fonksiyon sayesinde havalandırma kumandalarının hemen altında ve vitesin hemen önünde bulunan boşluğa cihaz konularak kablosuz şekilde şarj etmek mümkün olacak.
 Kişileştirme ve Bağlanabilirlik
Artık telefonlarımızdan tabletlerimize ve bilgisayarlarımıza kadar her türlü cihazı istediğimiz gibi kişileştirip farklı şekilde bağlantılar yapabiliyoruz. Böyle ileri bir teknolojiye rağmen araçlarımızda bulunan bilgi-eğlence sistemleri açıkça çok daha geride bulunuyor. Her ne kadar E ve F Segmentinde bulunan lüks modellerde standart veya opsiyonel olarak farklı seçenekler mevcut olsa da C segmenti araçlarda basit özellikler hariç standart bilgi-eğlence sistemlerinde böyle özellikler bulunmuyor. Apple Car Play, Android Auto ve Mirror Link gibi bağlanabirlilik özellikleri var ancak kişileştirme seçenekleri oldukça kısıtlı.
VWin yeni bilgi eğlence sisteminde ise menü yerleşimleri, arka planlar, özel menüler gibi kişileştirme özellikleri tüm bu bağlanabilirlilik özellikleri ile birlikte eksiksiz bir birliktelik oluşturacak. Ayrıca yüksek hızlı USB bağlantısı da bu sistemde standart olarak bulunacak. Her ne kadar bir telefonun ve tabletin kişileştirme özgürlüğüne sahip olmasa da ilerisi için önemli bir başlangıç olmasıyla öne çıkıyor diyebiliriz. 

Tüm göstergelerin dijital olduğu ve kısmen gerçekleşen VW Golf R Touch Concept