Makyajlı Seat Leon tanıtıldı

Seat’ın 2011 yılında üretilmeye başlanan ve 2012 model olarak karşımıza çıkan 3.jenerasyon C Segmenti HB modeli Leon makyajlandı. Mevcut kasaya göre ilk bakışta çok fazla fark yokmuş gibi görünse de aracın hem dış hem de iç görünümünde ince değişiklikler yapılmış olması dikkat çekiyor. Görünümdeki değişimler çok belirgin olmasa da aracın motor seçenekleri ve bilgi eğlence sisteminde gerçekleşen yenilikler ise makyaj operasyonunda daha öne çıkıyor diye düşünüyoruz.


Ford Focus ST – Peugeot 308 GTi – Seat Leon Cupra 290 Karşılaştırması

Görünüm olarak makyajdan esas olarak etkilenen bölüm ön tasarım ve tamponun daha sert çizgilere sahip yapısı ile yukarıda konumlandırılan daha ince sis farları dikkat çekiyor. Tasarımı değişmeyen ancak iç yapısı farklılaşan ön aydınlatma grubu ise yeni ve daha kıvrımlı led ışıklandırmaları ile daha modern bir yapıya sahip. Aracın yan tasarımında ise öndeki değişikliklerin yana yansımaları hariç herhangi bir değişiklik bulunmuyor. Yeni ve siyah-gri tona sahip jant seçeneği ise ön görünümün daha keskin yapısını destekler bir niteliğe sahip.

Solda makyajlı Seat Leon
Aracın arka görünümünde ise tasarımı değişmeyen ancak iç yapısı değişen arka stop grubu dikkat çekiyor. Ayrıca daha önce arka tamponun sağ ve sol alt kenarlarında bulunan bıçak kesiğine benzer siyah dekorlar artık gövde rengi ile aynı olacak şekilde tercih edilmiş. Egzozun bulunduğu bölüm ise artık siyah ve gövde rengi bir şerit bu siyah yapıyı ikiye bölüyor. 
Solda makyajlı Seat Leon
Kokpitte ise bize göre demode görünen bol tuşlu ve küçük ekranlı bilgi-eğlence sistemi yerine çok daha az tuşa ve geniş bir ekrana sahip olan Apple Car Play ve Android Auto özelliklerine sahip kişileştirme özellikleri çok daha iyi olan yeni 8 inch ekrana sahip bilgi eğlence sistemi kullanılmış. Bu ekrandan donanımlara yeni eklenen ambiant kabin ışıklandırması kontrol edilebiliyor. Ayrıca havalandırma kumandaları altına eklenen 2 adet USB girişi ve 1 adet kulaklık girişi oldukça fonksiyonel bir detay. Aşağıda karşılaştırmalı görsellerin her ikisi de FR donanım seviyesine ait ve piyano siyahı dekorlar makyajlı kasada oldukça yoğun bir şekilde kullanılmış. En dikkat çekici değişikliklerden birisi de mekanik el freni kolunun yerine artık elektronik el freni düğmesinin kullanılıyor olması ve bu sayede kol dayamanın olduğu kısımda önemli oranda bir ferahlık elde edilmiş. 
Solda makyajlı Seat Leon
Motor seçeneklerinde ise; Yeni kullanılmaya başlanan biri dizel birisi de benzin motorlar hem daha güçlü ve performanslı hem de daha az yakıt tüketim özellikleri ile dikkat çekiyor. VW Grubu’nun diğer markalarında da kısa zaman önce kullanılmaya başlanan 1.0lt turbo-benzin 115ps motor makyajlı Leon modelinde de yerini alırken 110ps gücündeki TDI motor yerine geçecek olan 1.6lt turbo-dizel 115ps motor daha yüksek güce ve düşük yakıt tüketimine sahip ancak her iki motor için de detaylı teknik veriler henüz açıklanmadı. 1.4lt turbo-benzin 125ps ve 150ps gücündeki motorlarda ise herhangi bir değişiklik bulunmuyor ve kullanılmaya devam edilecek.
Tüm bunların üstüne birçok araçta oldukça popüler hale gelen yardımcı güvenlik donanımları da unutulmamış. Trafik ışığı yardımcısı, adaptif hız sabitleyicisi, düz ve paralel park etmeyi kolaylaştıran park yardımcısı gibi özellikler donanım seviyesine göre standart veya opsiyon olarak sunulacak. Makyajlı Seat Leon’un 2017 başında ülkemize gelmesini ve mevcut Leon modellerinden %5 oranında daha yüksek fiyata satılması beklenebilir. 

Facebook Comments