Yeni Honda CR-V tanıtıldı

2011 yılında tanıtılan ve 2012 model olarak satılmaya başlanan ardından 2015 yılında erken bir operasyonla makyajlanan Honda’nın orta boy SUV modeli CR-V sürpriz bir şekilde erken zamanda yenilendi. Birçok farklı otomobil modeli 4 yıllık sürede ancak makyajlanırken Honda CR-V’nin yenilenmiş olması modelin satışlarında sorun olduğuna işaret ediyor olabilir. Ne kadar başarılı bir model olursa olsun sonuçta yerini aldığı bir önceki CR-V’ye göre çok da sevilen bir model olmaktan uzaktı denilebilir.


Yeni Honda Civic fiyatı rakiplerine göre nasıl?

Aracın geneline bakıldığı zaman ilk başta genel hatların korunduğu anlaşılsa da önemli tasarım değişikliklerini barındırıyor. Ön panjur ve tampon tasarımı tamamen değişirken far tasarımı da ön panjurun değişmesiyle beraber bu detaya uyum sağlamış. Aracın yan görünümü ise 41mm artan dingil aralığı nedeniyle daha uzun görünüyor ve zaten rahat olan arka diz mesafesi artık bu uzamanın da etkisiyle 53mm daha fazla olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca bagaj hacmi de bir miktar büyümüş.

Solda yeni Honda CR-V 2017
Aracın en çok eleştirilen noktası olan kambur arka tasarım ise yeni modelde daha uyumlu ancak hala bir miktar kamburluk bulunuyor. Bu yapısı ile bize Jeep Cherokee modelini de fazlasıyla hatırlattı diyebiliriz. Zaten her iki araç da aynı segmentte bulunuyor ve CR-V’nin hedeflediği ana pazar A.B.D pazarı olmasıyla öne çıkıyor. Ancak her şeye rağmen yeni arka görünüm eskisine göre çok daha iyi bir tasarıma sahip olmuş denilebilir. 
Solda yeni Honda CR-V 2017
Kokpit ise oldukça önemli bir değişikliğe uğramış. Havalandırma üfleçleri ekranın yanından yukarıya alınırken iki farklı bilgi ve eğlence ekranı da daha büyük bir şekilde tek olarak tercih edilmiş. Havalandırma kumandaları ile bütünleşik duran bu ekran büyük ve çerçevesiz gibi görünen yapısı ile de oldukça şık görünüyor. Vites kolu ise aynı yerde ve bir CR-V klasiği olarak havada asılı bir yapıya sahip. En büyük gelişmelerden birisi ise bulunduğu sınıfta ender rastlanan sert kokpitin artık deri kaplı yumuşak malzemelerden tercih edilmiş olması olarak gösterilebilir. Bize göre daha önceki dağınık kokpit yapısı artık çok daha derli toplu ve kaliteli bir görünüme sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Solda yeni Honda CR-V 2017
Tanıtılan araç A.B.D pazarı için olmasına rağmen sürpriz bir motor seçeneği dikkatleri hemen üzerine çekiyor. Yeni Honda Civic modelinde de kullanılan 1.5lt turbo-benzin motorun 193ps güce ve 243nm torka sahip bir versiyonu yeni Honda CR-V’de yerini aldı. Bu motor CVT otomatik şanzıman ile sunuluyor. Ayrıca 4×4 çekiş sistemi de opsiyon listesinde bulunuyor. Avrupa pazarı için ise halen kullanılan 1.6lt turbo-dizel 120ps ve 160ps motorların kullanılmaya devam edileceğini düşünüyoruz. Yeni Honda CR-V A.B.D pazarında Kasım ayında satılmaya başlanacak. Modelin Avrupa tanıtımı ve satılması ise 2017 yaz aylarını bulabilir. 1.5lt turbo-benzin motora sahip Honda CR-V’nin ülkemizde halen satılmakta olan 160ps dizel motorlu CR-V’den daha ucuz bir fiyata satılacağını düşünüyoruz.

Honda ile ilgili diğer yayınlar için tıklayınız