Yeni BMW 5 Serisi ile yeni Mercedes E Serisi karşı karşıya

BMW’nin en popüler modellerinden birisi olan 5 Serisi tamamen yenilendi. İç ve dış tasarımda beklenenin aksine büyük değişimler geçiren model abisi 7 Serisi ile kardeşi 3 Serisi arasında bir görünüme sahip oldu. 5 Serisi ile aynı sınıfta bulunan Mercedes E Serisi ise 2016 yılı başında yenilenmiş ve o da aynı şekilde abisi S Serisi ve kardeşi C Serisi ile benzer bir tasarıma sahip olmuştu. 

Kısacası Rus bebek Matruşka modası son hızla devam ediyor diyebiliriz. Biz de yenilikler doğrultusunda premium E Segmenti’nin en çok satan 2 aracını teknik, boyut ve görünüm olarak karşılaştıracağız. BMW 5 Serisi henüz tanıtıldığı için fiyat tahmini yapmak oldukça zor ancak yine de F10 kasa 5 Serisi fiyatları üzerinden kaba bir tahminde bulunacağız. 
İlk olarak iki modelin mevcut fiyatlarına göz atalım;
 • Mercedes E220d fiyatları
  • Avantgarde donanım – 293.800TL
  • Exclusive donanım – 303.400TL
  • AMG donanım – 304.200TL
 • BMW 520d fiyatları
  • Pure – 266.000TL
  • Executive – 294.300TL
  • Executive Plus – 315.000TL
  • Executive Sport – 317.000TL
  • Executive M Sport – 325.3000TL
Motor güçleri ve performansları yaklaşık aynı olan bu iki modelin donanım seviyeleri arasında Mercedes’in Exclusive ile BMW’nin Executive paketleri birbirlerine yakın ancak yine de her birinin kendilerine özgü donanımları mevcut. Bu fiyatlardan donanıma göre bakılınca BMW bir miktar daha ucuz kalabilir ancak unutulmamalı ki bu fiyatlar F10 yani eski kasa fiyatları. Yeni kasa yani G30 kasanın yaklaşık %5-6 oranında daha pahalı olması beklenebilir. Ancak biz birbirleri arasında savaş derecesinde rekabet olan bu iki aracın benzer donanım seviyeleri ile aynı fiyatlara satılacağını düşünüyoruz. Yani yeni BMW 5 Serisi fiyatları için Mercedes E Serisi fiyatları rahatlıkla referans alınabilir. 
Diğer taraftan dönem dönem yapılan özel kampanyalarla her iki marka da özel iskontolar yapabiliyor ve takip etmek gerekiyor. Bu arada bu sınıfta müşteri tercihleri konusunda markaya olan bağlılık da önemli bir konuma sahip. Yani E Serisi alacak bir kişi 5 Serisi’ni veya 5 Serisi alacak bir kişi E Serisi’ni sırf daha ucuz diye tercih etmiyor ve burada müşteri sadakati büyük önem arz ediyor. Bir diğer önemli nokta olan Mercedes konforu ile BMW sportifliği de müşterilerin seçim tercihlerini önemli oranda etkileyebiliyor. 

Yukarıda listelediğimiz fiyatlar 2.0lt turbo-dziel seçenekleri için olsa da Mercedes’in bir de 2.0lt turbo-benzin motor seçeneği bulunuyor. Bu motora sahip E200 fiyatları Avantgarde donanımda 228.300TL’den başlarken AMG donanımda 239.200TL’ye çıkıyor. BMW’de ise 1.6lt turbo-benzin motora sahip 520i modeli mevcut ve fiyatlar Pure donanımda 177.400TL’den başlarken Executive M Sport donanımda 224.200TL’ye kadar çıkıyor ancak G30 kasada nasıl bir düşük motor hacmi seçeneği olacak henüz belli değil. 1.5lt benzin ve dizel motorların kullanılma ihtimali bulunuyor ancak ne zaman olacağı şimdilik belirsiz. Bu nedenle ilk başlarda Mercedes E200 seçeneği G30 kasa 5 Serisi karşısında önemli bir avantaj olmasıyla öne çıkıyor diyebiliriz. 
BMW 520d – Mercedes E220d Ölçü Karşılaştırması
Her iki modelin ölçüleri hemen hemen aynı olsa da 5 Serisi bir miktar daha fazla uzunluğa ve dingil aralığına sahipken E Serisi’de daha geniş olmasıyla öne çıkıyor. Yükseklik olarak E Serisi 2mm daha yüksek ancak bu ihmal edilebilir bir değer. Ancak her iki aracın da artık 5mt sınırına dayanmış olması çok önemli. 
1990’lı yılların başında üretilmeye başlanan Mercedes W140 S Serisi’nin 5.1mt uzunluğa ve 1886mm genişliğe ve 1994 yılında üretilmeye başlanan E38 kasa BMW 7 Serisi’nin de 4984mm uzunluğa ve 1862mm genişliğe sahip olduğunu hatırlatmakta fayda görüyoruz. Kısacası gerek uzunlukları gerekse de genişlikleriyle 2017 model E segmenti BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi 20-25 yıl öncesinin F Segmenti 7 Serisi ve S Serisi’ni boyut olarak hemen hemen yakalamış gibi görünüyor. 
Yeni BMW 5 Serisi ve yeni Mercedes E Serisi ölçüler
BMW 520d – Mercedes E220d Teknik Karşılaştırma
Her iki modelin fiyat ve ölçülerini karşılaştırdıktan sonra kağıt üstündeki teknik verilerine bakalım. Bu doğrultuda her iki modelin de hem en çok satış yapan birbirlerine denk olan BMW 520d ve Mercedes E220d modellerini seçiyoruz. Mercedes’in 2.2lt’den 2.0lt dizel motorlara geçmiş olması BMW için önemli bir handikap çünkü 2.2lt motorun hem ÖTV olarak hem de MTV olarak büyük dezavantajı bulunuyordu. Yeni 2.0lt motor sayesinde Mercedes E220d fiyatı 520d ile hemen hemen aynı seviyeye gelmiş oldu. Diğer taraftan Yeni BMW G30 5 Serisi’nde ise F10 kasa 5 Serisi’nde kullanılan 2.0lt 190ps gücündeki motor ve 8i leri otomatik şanzıman değişiklik olmadan kullanılmaya devam ediliyor. Öyle ki G30 ile F10 kasa 520d’nin maks. motor gücü devri ve maks. tork devirleri bile birebir aynı.
Her iki markanın 2.0lt dizel motorlarına göz attığımızda ise oldukça yakın teknik veriler karşımıza çıkıyor. Mercedes motoru 5ps daha yüksek güce sahipken her iki motorun da torku eşit. Ancak Mercedes motorunda hem güç hem de tork daha düşük devirlerde elde edilebiliyor. BMW motorunda ise maksimum tork devrinin daha düşük olarak 2500d/d olması avantaj. Ayrıca yeni 5 Serisi’nin E Serisi’nden %4 daha hafif olması performans ve tüketim değerleri açısından avantajlı. Zaten kağıt üstünde BMW 520d %5 daha tasarruflu olmasıyla öne çıkıyor. 
Mercedes’in performans değerleri ise gerek daha güçlü bir motora sahip olması gerekse de yeni tasarlanan oldukça verimli 9 ileri şanzıman sayesinde daha başarılı. 0-100km/saat hızlanma değeri 0.2 saniye daha iyi olan E220d’nin maksimum hızı da 5km/saat daha yüksek. BMW’nin kasayı yenilemesine rağmen motor ve şanzımanda şimdilik değişiklik yapmamış olması Mercedes’in daha yeni motor ve şanzımanı karşısında daha hafif bir araç olmasına rağmen biraz geride kalmasına neden oluyor gibi görünüyor. Ancak bir süre sonra sunulma ihtimali olan yeni BMW motorları oyunu değiştirebilir diye düşünüyoruz.
Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere, renklere ve kişisel beklentilere kalıyor. 
Yeni BMW 520d  ve yeni Mercedes E220d teknik veriler
SONUÇ
Rekabetin en çetin geçtiği araçlardan olan BMW 5 Serisi ve Mercedes E Serisi yepyeni ve modern kasalar ile karşımızdalar. Üstelik Mercedes artık 2.0lt dizel motora da sahip. Bize göre Mercedes alan yine Mercedes’i, BMW alan da BMW’yi tercih edecek olsa da başka araçlardan bu iki modelden birine geçmeyi düşüne kişilerin kafası iyice karışacaktır. Hem fiyatları hem performansları birbirlerine çok yakın olan modeller konusunda kişisel zevkler ve tercihler ön plana çıkacak gibi görünüyor. 
Ancak Mercedes Renault kökenli 16.lt dizel motoru E Serisi’nde ve BMW’de yeni tasarladığı 1.5lt dizel motoru yeni 5 Serisi’nde kullanırsa işte o zaman kıyamet kopabilir ve her iki model de D Segmenti müşterilerini kendilerine çekebilir. İşte o zaman marka bağımlılığından çok fiyat ve performans gibi parametreler rol oynayabilir diye düşünüyoruz. Tasarım konusu tamamen zevk işi olduğu için bu kısmı size bırakıyor ve aşağıdaki karşılaştırmalı resimlere bakmanızı tavsiye ediyoruz. 
BMW 520d – Mercedes E220d Görsel Karşılaştırma

Üstte Yeni BMW 5 Serisi, altta yeni Mercedes E Serisi

Üstte Yeni BMW 5 Serisi, altta yeni Mercedes E Serisi
Üstte Yeni BMW 5 Serisi, altta yeni Mercedes E Serisi
Üstte Yeni BMW 5 Serisi, altta yeni Mercedes E Serisi
Üstte Yeni BMW 5 Serisi, altta yeni Mercedes E Serisi
Facebook Comments