Audi A5 Coupe 1.4TFSi – BMW 4.18i Coupe – Mercedes C 180 Coupe Karşılaştırması

Audi markasının D Segmenti Coupe modeli A5 yakın bir zaman önce yenilendi ve ülkemizde de birkaç gün önce satılmaya başlandı. Ancak esas sürpriz Avrupa’da henüz satılmayan 1.4lt turbo-benzin motorun ülkemiz için seçenekler arasında bulunmasıydı. Alman BMW’de hacim bazlı vergi engelini aşmak için 2015 yılında 4 Serisi Gran Coupe modeline kendi tasarımı 1.5 litre 3 silindirli turbo benzinli 136ps güce sahip motorunu entegre etmişti ve 4.18i Gran Coupe olarak belirlemişti. 

Kasası büyük motoru küçük 5 otomobil modeli

Bu sayede modelin satışlarını ciddi anlamda yükseltti. 2016 başında ise aynı motor bu sefer de Coupe modelinde kendine yer buldu. Geçtiğimiz yıl tanıtılan Mercedes C Sınıfı Coupe ise 1.6lt 4 silindirli turbo-benzinli motoruyla aynı şekilde 2016 yılı başında satılmaya başlanmıştı. Audi’nin de rekabete dahil olmasıyla artık 3 premium marka da düşük hacimli motorlarını D Segmenti Coupe modellerinde kullanıyorlar ve biz de bu doğrultuda 3 modeli fiyat, performans, ölçü ve görünüm olarak karşılaştırmak istedik. 

Fiyat 
 • Audi A5 Coupe 1.4TFSI Dynamic donanım – 197.751TL
  • S Line paket farkı: Yaklaşık 35.000TL (iç ve dış olarak ayrı satılıyor, 2 paketin toplamı belirtilen fiyattır, Ayrıca Dynamic donanım ile satın alınamıyor ve 208.000TL’lik Sport pakete sahip modele eklenebiliyor)
 • BMW 4.18i Coupe Joy Donanım – 181.300TL
  • M Paket farkı: 23.500TL
 • Mercedes C180 Coupe Sport Donanım – 197.100TL
  • AMG Paket farkı: 25.200TL

Yukarıdaki fiyatlardan da anlaşılacağı gibi BMW 4.18i Coupe rakiplerinden neredeyse %10 daha ucuz bir fiyata satılıyor ve bu da aynı sınıfta yer alan premium markalar için önemli bir fark olmasıyla öne çıkıyor. Bu fiyatın dahil olduğu Joy paket çok da zengin değil ve rakipleri ve özellikle Mercedes daha fazla donanım sunmasıyla öne çıkıyor. Rakiplerinde olan eksik donanımların BMW 4.18i modeline eklenmesi durumunda fiyatları diğer 2 rakibine yaklaşabilir. Diğer taraftan bu tip araçlarda en çok tercih edilen en üst düzeydeki spor paketler fiyatları %15 oranında yükseltiyor. Ancak BMW ve Mercedes’in M ve AMG paketleri ayrı bir versiyon olarak satılırken Audi’nin S line donanımı bir paket olarak tercih edilebiliyor. İç ve dış olarak ayrı ayrı seçilebilen S line paketi beraber alınırsa yaklaşık 35.000TL’ye mal olabiliyor ve bu da rakiplerinden hayli yüksek. Ayrıca baz donanım paketi olan Dynamic ile bu seçim yapılamıyor ve bir üstte yer alan ve fiyatı 10.000TL daha yüksek olan Sport donanımın seçilmesi gerekiyor. Bu da Sline sevdasının baz fiyat üzerinden yaklaşık 45.000TL’ye patlamasına neden oluyor. Tüm bu nedenlerden dolayı Audi’nin 3 araç arasında en pahalı olduğunu, Mercedes’in ortada yer aldığını ve BMW’nin de en ucuz olduğunu söylemek mümkün görünüyor.

Fiyat sıralaması şu şekilde gerçekleşiyor; (1. en düşük fiyat)
 1. BMW 4.18i Coupe
 2. Mercedes C180 Coupe
 3. Audi A5 1.4TFSI
Boyutlar
Her üç aracın da boyutları birbirlerine oldukça yakın olsa da Audi rakiplerinden daha geniş ve alçak, Mercedes ise daha uzun ve yüksek. BMW ise 2 modelin tam arasında yer alıyor. Ayrıca Mercedes’in iz genişliği rakiplerinde daha uzun. Audi’nin daha geniş ve alçak yapısı ise daha sportif görünmesini sağlayabilir. Mercedes’in dar ancak uzun ve yüksek yapısı ise sportif görünümünü bir miktar törpülüyor diye düşünüyoruz. 
Teknik Bilgiler
Karşılaştırma tablosundan da anlaşılacağı gibi Mercedes C180 Coupe,  rakiplerinden daha kuvvetli bir motora sahip. Güç/hacim ve Tork/hacim oranlarında Audi rakiplerinden daha düşük motor hacmine sahip olması nedeniyle daha önde ancak Güç/ağırlık oranında Mercedes Audi’den çok az bir miktar daha iyi. Tüm bunların sonucu olarak da hem 0-100km hızlanması hem de maksimum hız değeri BMW’nin hissedilir derecede üstündeyken Audi’den bir miktar daha iyi. Diğer taraftan BMW’nin yakıt tüketimi Mercedes’den daha iyiyken Audi’den daha kötü ancak değerler birbirine o kadar yakın ki araçların performanslarına göre bu değerleri yorumlayacak olursak BMW sunduğu performans özelliklerine göre daha yüksek tüketime sahip bile denilebilir. Bu arada Mercedes’in torku Audi ile aynı ve BMW’den daha yüksek ancak Mercedes rakiplerinden daha düşük devirde torkunu sunarak performans hissini daha fazla hissettirebilir. 
Teknik özellikler sıralaması ise şu şekilde gerçekleşiyor; (1. en yüksek performans)
 1. Mercedes C180 Coupe
 2. Audi A5 1.4TFSI
 3. BMW 4.18i Coupe
Performans ve tüketim değerler tamamen markaların belli standartlara göre kendi bünyelerinde yaptıkları testlere göre belirleniyor ve günlük kullanımlarda farklılık gösterebiliyor. Teorik verilerin pratikte farklı çıkabileceğini belirtmekte fayda görüyoruz. Bu nedenle bir modeli satın almadan önce mutlaka test etmenizi ve yol bilgisayarı vasıtasıyla tüketimi hesaplamanızı tavsiye ediyoruz. Ayrıca her modelin farklı hisler yaratacağını rahatlıkla söyleyebilir. Bu nedenle kişisel zevklerin, tercihlerin ve bütçenin seçim yaparken araçlara öncelik sağlayacağını düşünüyoruz. Biz sadece kağıt üzerindeki verileri yorumlayarak analiz gerçekleştiriyoruz. Bundan sonrası ise zevklere ve renklere kalıyor. 
SONUÇ
Audi BMW ve Mercedes arasındaki rekabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de son hızı ile devam ediyor. Öyle ki Audi 1.4lt kozunu bu sınıfta ilk kez BMW ve Mercedes’e karşı çekti. Ayrıca performans olarak Mercedes’e yakınken  BMW’den daha iyi durumda. BMW motoru 4 Serisi Coupe kasasına biraz güçsüz geldiği de su götürmez bir gerçek. Ancak Borusan Oto modelin fiyatını neredeyse %10 kırarak bu handikabı örtmeye çalışıyor gibi görünüyor. M Paket donanımla bile Mercedes C180 Coupe ve Audi A5 Coupe’nin baz donanıma sahip versiyonlarına yakın bir fiyata sahip. 
Diğer taraftan Mercedes hem daha güçlü bir motora hem de daha güncel bir kasaya sahip. Aynı şekilde Audi’de daha BMW’ye göre güçlü ve güncel bir araç olmasıyla öne çıkıyor. Bu arada BMW 4 Serisi Coupe büyük ihtimalle 2017 ilk aylarında makyajlanacak ve nedenle de güncel kasa faktörünü de dikkate almakta fayda var diye düşünüyoruz. 
Görünümler