Yeni Opel Insignia ve Mazda 6 ne kadar benziyor?

Yeni Opel Insignia tanıtıldı ve genel tasarımı da oldukça büyük beğeni topladı. Sosyal medya hesaplarımızdan takip ettiğimiz kadarıyla takipçilerimizin %85-%90’ı aracın başarılı bir tasarıma sahip olduğunu düşünüyor. Biz de bu düşünceye aynen katılıyoruz ancak bir kısım takipçimiz de Mazda 6 modeli ile olan benzerliğe dikkat çektiler ve bu konuda haklı gibi görünüyorlar. Ayrıca sadece takipçilerimiz değil dış basın da Mazda 6 ile Opel Insignia’nın önemli miktarda benzediğini düşünüyor. Diğer taraftan ilk düşünceler bazen aldatıcı olabilir ve benzetilen iki model yan yana geldiği zaman farklılıklar veya benzerlikler daha fazla kendini gösterebilir.


Yeni Opel Insignia motor seçenekleri ve boyutları için tıklayınız

Biz de bu doğrultuda iki modelin gerçekten de birbirine benzeyip benzemediğini görebilmek için fotoğrafları karşılaştırmaya karar verdik. Ancak tanıtımı yapılan Opel Insignia fotoğraflarında genelde beyaz renkli araçlar kullanılmış ve Mazda 6 görselleri ise ağırlıklı olarak kırmızı renk. Bu nedenle de Opel Insignia ile klon model olan ve logosu hariç tüm detayları aynı olan Avustralya pazarında satılacak Holden Commodore modelini karşılaştırmamız için tercih etti. Bu modelin görsellerinde Mazda 6 ile hemen hemen ayn tonda bir kırmızı renk kullanılmış ve bu da genel hatları karşılaştırmada bize kolaylık sağlayacaktır.
Ön Görünüm

Mazda 6 modelinin panjuru ile Opel Insignia panjuru genel anlamda birbirlerine benziyor ancak Mazda 6 da farlar ile birleşen bir krom detay mevcut. Bu detay Mazda 6’nın ön görünümünü daha boyutlu bir hale getiriyor. Far tasarımları ise tamamen farklı ve Insignia daha düz bir yapıya sahip. Ön çamurluklar ise Mazda’da oldukça kıvrımlı ve şişik duruşuyla öne çıkıyor. Ayrıca Mazda’nın motor kaputu da daha uzun ve bombeli. Her iki aracın tampon tasarımları da ilk bakışta benzer açılara sahip olmaları nedeniyle birbirlerini andırıyor fakat Insignia’da bulunan tampon daha ince bir duruşa sahip. Tüm bunlar nedeniyle her iki modelin ön tasarımları birbirlerini ilk anda andırıyor olsalar da çok da benzemediklerini düşünüyoruz. 

Üstte yeni Opel Insignia altta Mazda 6
Yan Görünüm
Ön görünüm karşılaştırmasında Mazda 6’nın daha uzun ve şişik bir motor kaputuna sahip olduğunu belirtmiştik. Yan görünümde bu detay bariz bir şekilde öne çıkıyor ve Mazda 6’nın daha boyutlu burun tasarımını da bu açıdan daha net görmek mümkün.  Tampon ise önden benzer görünüyordu ancak yandan bambaşka bir görünüme sahip ve Mazda 6’nın boyutlu burun tasarımının tamponda da aynen devam ettiğine tanık oluyoruz. Kapılarda bulunan ütü izleri ise Insignia’da daha hareketli çizgilere sahip. Dikkat edilecek olursa arka kapıda açı değiştiren ütü izi aracın C sütununa doğru yönlenmiş. 
Diğer taraftan Bagaj formlarına dikkat edilecek olursa Mazda geleneksel bir sedan görünümüne sahipken Insignia günümüzde moda haline gelmeye başlayan daha eğimli ve dar bir arka kapak yapısına sahip sportif formu tercih etmiş. Bu da BMW 4 Serisi, VW CC, Audi A5 ve A7 ve Mercedes CLA ve CLS gibi modellerde karşılaştığımız bir tasarım detayı olarak öne çıkıyor. Zaten aracın Insignia adını Grand Sport uzantısı takip ediyor. Sonuç olarak bize göre yan tasarımın Mazda 6 ile en ufak bir alakası bulunmuyor diyebiliriz. 
Üstte yeni Opel Insignia altta Mazda 6
Arka Görünüm
Her iki aracın arka tasarımlarında en ufak bir benzerlik bulunmuyor ve Insignia’nın yan görünüm karşılaştırmasında dikkat çektiğimiz sportif arka tasarım detayı bu açıdan çok daha belirgin bir şekilde ortaya çıkıyor. Ancak bu açıdan Mazda 6’nın geleneksel ancak daha özgün bir görüntüsü olduğunu da düşünmüyor değiliz. Insignia’nın arka tasarımı gerçekten de çok şık ve sportif ama genel anlamda bir miktar VW CC havası da almadık değil. Sonuç olarak arka tasarımın bize göre Mazda 6 ile en ufak bir alakası bulunmuyor diyebiliriz. 
Üstte yeni Opel Insignia altta Mazda 6
 Kokpit Görünümü
Mazda 6 ile Opel Insignia’nın kokpitlerinde en ufak bir benzerlik olmadığı için modelin 2016 başında yenilenen kardeşi Opel Astra ile karşılaştırmak daha doğru olur diye düşündük. Üstte Insignia ve altta da Astra kokpitleri görülebilir.  Her iki modelin de genel yapıları ve yerleşimleri hemen hemen aynı ancak Insignia daha oturaklı ve geniş görünümlü bir kokpite sahip. Bu da bir üst sınıfta yer alması nedeniyle gayet doğal. Ayrıca kokpitin üst kısmı daha düz bir yapıya sahip ve göstergeler üzerindeki çıkıntı da Insignia’da oldukça az. Bu arada Insignia’nın Avustralya’da Holden Commodore ve A.B.D’de de Buick Regal adı ile satılacağını bu nedenle de kokpitte bu ülkelere uygun hafif bir Amerikan tarzı hissettiğimizi söylemeden geçmeyelim. 
Facebook Comments