BMW 4 Serisi modelleri makyajlandı

BMW’nin D Segmentinde yer alan Coupe, 4 kapılı Coupe ve Cabriolet modelleri makyajlandı. Markanın 2015 yılı Mayıs ayında makyajladığı ve aynı platforma sahip olan 3 Serisi ile hemen hemen aynı değişimlere sahip olan 4 Serisi’nde yapılan bu yenilikler ancak modeli çok iyi tanıyan kişilerin ayırt edebileceği niteliklere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Aslında bize göre olması gereken de bu denilebilir. Bir model ne kadar fazla makyajlanıyorsa o kadar fazla eleştiriye uğramış bile demek mümkün. Hatırlanacak olursa 2005 model E90 3 Serisi tasarımı nedeniyle çok fazla eleştirilmiş ve bu doğrultuda 2010 yılında hem ön hem de arka tasarımında yeniliğe varan değişimler yaşanmıştı. 2012 yılında tanıtılan F30 BMW 3 Serisi ve 2014 yılında tanıtılan F32 4 Serisi ise çok daha fazla beğenilen modeller oldu ve bu doğrultuda yaşanan değişim ancak tazelenme düzeyinde gerçekleşti.
Geçtiğimiz yıl tanıtılan rakipleri Mercedes C Serisi Coupe ve Audi A5 Coupe modellerinin gerisine düşmemek için makul bir oranda tazelenen modelde en dikkat çekici nokta şüphesiz ön farlarda yaşanan iç değişim. Yuvarlak formlu ledli gündüz farları artık 3 Serisi’nde olduğu gibi belli bir noktadan sonra böbreğe doğru düz bir şekilde dönerek daha hareketli ve dikkat çekici bir hal almış. 
Bu arada öne benzer bir şekilde arka far grubunun da çizgilerinde benzer bir değişim söz konusu. Ayrıca tazeleme için olmazsa olmaz operasyonlardan bir tanesi olan yeni tasarım jantlar da makyajlı BMW 4 Serisi’nde kendine yer bulmuş. Ön tekerleklerin hemen arkasında yer alan köpek balığı solungaçları ise görsellerden anlaşıldığı kadarıyla açık gri renkte bir çıta ile zenginleştirilmiş. Bunların dışında biz en azından M Pakete ve aynı renge sahip olan makyajlı ve makyajsız kasa  4 Serisi arasında bir fark göremedik. (Solda makyajlı model gösterilmektedir)
Solda makyajlı BMW 4 Serisi GranCoupe
Aracın kokpitinde de aynen dışında olduğu gibi önemli bir değişiklik bulunmuyor. Tasarım anlamında göze çarpan tek farklılık ise bilgi eğlence ve havalandırma kumandaları etrafının mat siyah plastik yerine artık tamamen parlak siyah plastik ile kaplanmış olması gibi görünüyor. Diğer taraftan opsiyon olarak sunulan ve markanın diğer bazı modellerinde de bulunan tamamen dijital gösterge paneli makyaj operasyonunun önemli eklentilerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Bilgi eğlence sistemi ekranı ise artık parçalı bir görüntü verebiliyor ve bu da birçok farklı bilginin sürücünün karşısında dikkat çekici bir şekilde yer almasını sağlıyor. 
Her ne kadar modelde görsel değişiklikler bulunduğumuz tarihte yapılmış olsa da motor ile olan değişiklikler geçtiğimiz 2016 Haziran ayında gerçekleşmişti. Bu nedenle de makyaj operasyonu ile beraber herhangi yeni bir motorun tanıtımı da yapılmadı. Ülkemizde 2.0lt turbo-dizel 190ps ve 1.5lt turbo-benzin 136ps motor seçenekleri ile satılan modelin Coupe ve GranCoupe versiyonları her iki motor seçeneği ile de sunulurken Cabrio versiyonu sadece 2.0lt motor ile sunuluyor. Makyajlı BMW 4 Serisi modellerinin Mart ayı itibariyle ülkemizde olması ve Euro artışına paralel olarak fiyatlarında artış gerçekleşmesi beklenebilir. 

Facebook Comments