Yeni Seat Ibiza tanıtım öncesi görüntülendi

Seat’ın B Segmenti modeli Ibiza’nın yeni kasası Mart ayında yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak görücüye çıkacak ancak tanıtım broşürüne benzeyen bir sayfa ile yüzünü erken bir şekilde gösterdi. Halen satışta olan 4.nesil Ibiza, 2008 yılından beri üretiliyor ve modelin 9 yıldır üretimde olması aslında oldukça büyük bir başarı. Bu tip araçlarda yenilenme süresi genellikle 6-7 yılda bir gerçekleşiyor diyebiliriz. 

Modelin karşımıza bir şekilde çıkmış olması ise en geç 1-2 hafta içinde tanıtılacağı anlamına gelebilir diye düşünüyoruz. Eldeki görseller aracın yeni hatlarını net bir şekilde belli etse de daha detaylı bir eski-yeni karşılaştırmasını model resmi olarak tanıtılınca gerçekleştireceğiz. Ancak yeni tasarım konusunda genel bir değerlendirme yapacak olursak; Seat’ın C segmentinde yer alan ve yakın zaman önce makyajlanarak ülkemizde de satışa sunulan Leon modeli ve C Segmenti Crossover modeli Ateca ile genel anlamda büyük benzerlik gösteren yeni Ibiza’nın dış tasarımı, içeride bambaşka bir şekle bürünerek VW Grubu’nda yer alan bir diğer marka Skoda’nın Fabia modeli ile benzer hale gelmiş ve daha önce oyuncaklı bir görünüme sahip olan kokpit daha ciddi bir havaya kavuşmuş.
Kullanılacak motor ve şanzımanlar konusunda ise henüz bir bilgi olmasa da bunun için kahin olmaya da pek gerek yok. VW Grubu birçok motorunu yakın zaman önce yeniledi ve farklı marka ve modellerinde sunmaya başladı. Bu nedenle 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 115ps, 1.6lt turbo-dizel 115ps motorların aynen kullanılması beklenebilir. Diğer taraftan henüz satışına başlanmayan ve 1.4lt TSI motor yerine geçecek olan 1.5lt 4 silindir 130ps motorun ve 1.6lt TDI motorun yerine geçecek 1.5lt turbo-dizel motorun yakın bir zaman sonra Ibiza’da da yer alacağını düşünüyoruz. Tüm motor seçenekleri ise 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG otomatik şanzımanlar ile satışa sunulabilir. Yeni Seat Ibiza’nın yaz aylarında ülkemizde olması beklenebilir.