VW, dünya çapında hem az aranıp hem de nasıl satış lideri oldu?

Geçtiğimiz 2016 yılına ait dünya çapında motorlu taşıt satış adetleri açıklandı ve bu doğrultuda VW ilk kez Toyota’yı geçerek dünyanın en büyük üreticisi konumuna erişti. Geçmiş dönemlerde iki dev grup arasında birçok kez mücadele gerçekleşmiş ancak kazanan hep Toyota olmuştu. Diğer taraftan açıklanan bir başka istatistik konumuzun başlığını normal bir haberden analize dönüştürüverdi. Bu doğrultuda Google’ın; “2016 yılında hangi otomobil markası hangi ülkede en çok arandı?” istatistiği oldukça dikkat çekici sonuçlara sahip. Biz de analizimiz içinde hem dünyada 2016 araç satışlarına, hem Google en çok arananlar otomobil markası listesine hem de bu iki konunun VW için ne anlam ifade ettiğine bakacağız.

Google’ın “2016 yılında hangi otomobil markası hangi ülkede en çok arandı?” sonuçlarına göre Toyota birinciliği ele almışken BMW hemen ardından Toyota’yı takip ediyor. VW ise tüm dünyada sadece 8 ülkede yani İspanya, Romanya, Belarus, Estonya, Cape Verde, Andora ve Uruguay’da en fazla otomobil markası olarak öne çıkıyor. Diğer taraftan VW Grubu bünyesinde bulunan Audi, Seat, Skoda, Porsche, Bugatti, Bentley gibi markalardan sadece Bugatti, Afrika’nın ortasında yer alan ve küçük bir ülke olan Nijer’de en çok aranan marka olarak göze batıyor. Kısacası VW Grubu bünyesindeki hiçbir marka; ki buna VW’de dahil, otomobil satışlarının en fazla gerçekleştiği ülkelerde lider olamıyor. 
Bu doğrultuda lider pazarlara ve arama sonuçlarına göz atalım; 
  • Çin: Toplam otomobil satış adedi: 23,693,400, En çok aranan marka: Toyota
  • A.B.D: Toplam otomobil satış adedi: 17,465,000, En çok aranan marka: Toyota
  • Avrupa: Toplam otomobil satış adedi: 15,131,700, En çok aranan marka: BMW
  • Japonya: Toplam otomobil satış adedi: 4,146,500, En çok aranan marka: BMW
  • Hindistan: Toplam otomobil satış adedi: 2,966,600, En çok aranan marka: Hyundai
  • Brezilya: Toplam otomobil satış adedi: 1,988,600, En çok aranan marka: Honda
  • Rusya: Toplam otomobil satış adedi: 1,425,800, En çok aranan marka: Hyundai
Dünya çağında Google marka aramaları
Yukarıdaki en fazla satışın gerçekleştiği bölgelere göz atılacak olursa Toyota, BMW ve Hyundai’nin aramalarda lider olduğu görülebilir. Açıkçası Japonya’da Toyota veya Honda’nın lider olmasını beklerdik ancak BMW’nin bu ülkede en çok aranan marka olması da ilginç sayılabilir. Ancak VW Grubu’nun Toyota’yı satışlarda geçmesine rağmen sadece VW markası ile az bir miktar kendini gösteriyor olması bize göre daha da ilginç bir durum olarak öne çıkıyor. Bu arada VW Grubu’nun VW, Audi, Skoda, Seat, Porsche, Bugatti, Bentley, Scania ve MAN markaları ile 10,31 milyon ve Toyota Grubu’nun da Toyota, Daihatsu, Lexus ve Hino markaları ile 10.175milyon araç sattığını belirtmeden geçmeyelim. 
Tabi burada şöyle de bir durum söz konusu; arama istatistiklerinin detaylarına ulaşamadık ve belki de VW Grubu markaları birinci olanların hemen arkasından geliyor ve aramalarda küçük bir ihtimalde olsa VW birinciliği kıl payı kaçırmış olabilir. Ancak böyle bir durumun söz konusu olduğunu da sanmıyoruz. Olması durumunda mutlaka bilgi olarak verilirdi.
Peki ama VW Grubu nasıl oluyor da hem daha az aranıp hem de satışta lider olabiliyor?
Açıkçası istatistik verileri çok açık olmasa da bize bu konuda bazı fikirler veriyor olabilir. Ayrıca Grup bünyesinde bulunan tüm markalar yan yana gelse ve tek bir marka gibi değerlendirilse sonuç daha farklı olabilirdi. Ancak yine de VW Grubu içinde VW marka araçların üretimi diğer markalardan (Ör: Audi..vb) çok daha fazla ve buna rağmen Google arama sonuçlarına yansımış değil. Bu arada VW’in geçtiğimiz yıl dizel emisyon skandalı nedeniyle dünya çapında adeta dayak yediğini söylemek de mümkün. Ancak buna rağmen satışlarını düşürmek bir yana 2015 yılına göre 381.900 adet yani %3.8 oranında yükselten VW Grubu büyük bir başarıya imza atmış gibi görünüyor. 
SONUÇ
Tüm bu verilerden anladığımız dünya çapında VW Grubu bir markayı satın almak isteyen müşteriler dizel emisyon skandalını pek de takmamış. Birçok kişi VW üretimi araçlara tepkisizliğin bu konuda sadece ülkemizde olduğunu düşünse de veriler bunun tam aksini söylüyor. Ayrıca markanın Google aramalarında bu kadar gerilere düşmesine rağmen bu denli yüksek satış yaparak lider konuma gelmesi VW’e olan genel bir sadakatin ve bağlılığın olduğunu gösteriyor olabilir. Özellikle ülkemizde “Araba adeta kendini satıyor” diyebileceğimiz markalardan olan VW’in dünyada da durumu bu şekilde gibi görünüyor. Ayrıca çok çeşitli motor ve şanzıman seçeneklerini çok farklı modellerde kullanması da bu liderliğin önünü çoktan açmıştı diye düşünüyoruz.