Makyajlı Skoda Rapid tanıtıldı

Skoda’nın B Segmenti Sedan modeli Rapid ve B Segmenti Station modeli Rapid Spaceback makyajlandı. Abisi Octavia’da radikal bir şekilde yapılan ön far grubu değişiminin aksine eski far yapısıyla devam eden modelin motor seçenekleri de VW Grubu’nun diğer araçlarında olduğu gibi kısmi bir şekilde yenilendi.


Makyajlı Skoda Octavia tanıtıldı

Aşağıdaki karşılaştırmalı görselden de anlaşılacağı gibi üstte yer alan makyajlı Rapid modelinin ön tasarımı genel anlamda önemli bir değişiklik barındırmıyor. Sadece yeni kullanılmaya başlanan ve bu sınıf için çok da alışılmış olmayan bi-xenon farlar ve ledli gündüz farları daha elit bir görünüm ve tazelenme sağlarken, ön tamponda da sis farlarının şekli aynı kalmasına rağmen boyutlarında küçülme göze çarpıyor. Aracın arkasında ise stop grubu led şeritlere kavuşurken tampon altındaki siyah kısım difüzör görünümü ile dikkat çekiyor. Ayrıca yeni jant seçenekleri tazelenme hissini artırıyor.
Aracın iç tasarımı da dışı gibi çok fazla yenilik barındırmasa da orta konsolda bulunan havalandırma ızgaralarının kenarları daha fazla açıya sahip ve bu da araca aşina olanların gözüne hemen çarpabilir. Daha büyük bir ekrana sahip bilgi-eğlence sistemi çok daha modern bir görünüme sahipken orta konsolu tamamen kaplayan parlak siyah kaplamalar kalite algısını yükseltiyor. Altı düz direksiyon ise hem baldır ve direksiyon arası mesafeyi artırırken hem de daha hareketli bir görünüm sağlıyor diyebiliriz. 
Kullanılacak motor seçenekleri ise şu şekilde açıklanıyor;
  • 1.0lt 3 silindir turbo-benzin 95ps ve 110ps (1.2lt 4 silindir yerine geldi)
  • 1.4lt turbo-benzin 125ps
  • 1.4t turbo-dizel 90ps
  • 1.6lt turbo-dizel 116ps
Bu motorlar güç seçeneklerine göre 6 ileri manuel veya 7 ileri DSG şanzımanlar ile tercih edilebilecek. Baz motor seçeneği olan 1.0lt 95ps güce sahip turbo-benzin motor ile Rapid, 0-100km/saat hızlanmasını 11 saniyede tamamlarken ortalama olarak 4.4lt/100km yakıt tüketimine sahip olacağı belirtiliyor. Rapid Sedan ve Rapid Spaceback modellerinin ülkemize yaz başında gelmesi beklenebilir.