Mercedes A, B ve C Serisi ekranları değişiyor

Mercedes’in 2011 yılında ilk kez B Serisi’nde kullanmaya başladığı, daha sonra da A ve C Serileri’nde tercih ettiği kokpitin ortasında ve üstte sanki emanetmiş gibi asılı duran bilgi-eğlence sistemi ekranına maalesef bir türlü alışamadık. Oldukça basit görünümlü ve ucuz bir tablet bilgisayara benzettiğimiz bu ekran 2014 yılında tanıtılan yeni C Serisi’nde bir miktar düzeltilmiş olsa da bize göre benzer ekran yapısına sahip rakipleri Audi ve BMW’den yine de daha basit ve kalitesiz duruyor. Açıkçası zevkler ve renkler tartışılmaz, ekranı bu hali ile de beğenenler olabilir ve saygı da duyuyoruz ancak bizim hiç mi hiç hoşumuza gitmiyor. (Üstte A Serisi, allta C Serisi)


Diğer taraftan son zamanlarda elde edilen bazı gizli çekim fotoğrafları basit duran bu ekranın yavaş yavaş değişeceğini gösteriyor. Hatırlanacak olursa Mercedes, ilk olarak S Serisi ve sonradan da yeni E Serisi’nde oldukça büyük ve göstergelerle bir bütün içinde olan dijital panelini tanıtmıştı. Bu panelde bilgi eğlence sistemi ve göstergeler tamamen dijital olarak ince uzun tek bir ekran gibi görünüyor. Sadece S Serisi’nde arada iki ekranı ayıran parlak siyah renkli bir çıta ve üzerinde bir takım tuşlar bulunuyor. Bu arada E Serisi’nde standart olarak analog gösterge panelini sunulduğunu da belirtmeden geçmeyelim. (Üstte E Serisi, allta S Serisi)
Gelelim Mercedes’in yapacağı büyük mü büyük ekran değişikliğine; 
Aşağıdaki gizli çekilmiş görsellerden üstteki 2019 yılında satışına başlanacak yeni A Serisi’ne ve aşağıdaki de bu yıl makyajlanacak Mercedes C Serisi’ne ait. Açık bir şekilde görüleceği gibi Mercedes hem yeni A Serisi hem de makyajlı C Serisi’nde bu E ve S Serisi’nde kullandığı yekpare dijital bilgi-eğlence ve gösterge sistemine geçiş yapacak. 
Burada tam anlaşılmayan tek nokta ise E ve S Serilerinde ekranı içine alan kokpit yapısının A ve C Serilerinde olup olmayacağı. Her ne kadar kokpitin üzerine kapatılan örtülere bakılınca, ekranlar havada asılı değil de kokpitin içindeymiş gibi görünüyor olsa da bu durum aldatmaca da olabilir. Ancak şu bir gerçek ki Mercedes çoğunluğun sesini duydu ve ucuz görünümlü, emanet bir duruşa sahip olan ekran yapısını artık terk ediyor. Bize göre çok da iyi yapıyor ve A, B ve C Serilerinin kalite algısını daha da yükseltecektir diye düşünüyoruz.


20.06.2017 tarihinde çekilen yeni Mercedes A Serisi kokpiti