Yeni Mercedes A Serisi kokpiti tanıtıldı

Yeni Mercedes A Serisi’nin tanıtımına kısa bir zaman kala, son zamanların Mercedes geleneği olan ve ilk olarak aracın kokpitini tanıtma durumu karşımıza tekrar çıktı. Daha önce yeni E serisi bu şekilde tanıtılmıştı. Şimdi ise yeni A Serisi kokpiti resmi olarak dış görünümden önce tanıtıldı. 

Aslında yeni A Serisi’nin kokpitinin köklü bir değişim geçireceği konusunda daha önce gizli test fotoğrafları üzerinden bir analiz gerçekleştirmiştik. Fotoğraflarda 2 bölmeli olmasına rağmen sahip olduğu çıkıntılı ekran detayları nedeniyle oldukça plastik ve basit görünen bu detaylar yayınlanan resmi fotoğraflarda karşımıza bambaşka bir şekilde çıktı. Bu yapının makyajlı C Serisinde de karşımıza çıkması bekleniyor.
E ve S Serisi araçlarda halen kullanılmakta olan ince uzun ikiz ekran artık A Serisi’nde de kendine yer buldu ancak bu 2 modelde üstü kapalıyken A Serisi’nde üstü tamamen açık bir şekilde tasarlanmış. Elimizde kalacakmış gibi görünen mevcut modelin ekranı ile karşılaştırıldığı zaman muazzam far hemen fark edilebiliyor. Birçok kişi tarafından büyük eleştiri basit görünümlü ekranın böyle bir evrim geçirmiş olması oldukça sevindirici bir gelişme oldu. 
Üstte yeni A Serisi kokpiti
Bu arada dijital ekrana kendimizi kaptırıp kokpitin genelinde yaşanan değişime de değinmeden geçmeyelim. Mevcut modele göre genel yerleşim korunuyor gibi görünse de, çok daha modern ve kaliteli görünen yuvarlak havalandırma ızgaraları ve havalandırma kumandaları dijital ekranlar ile büyük bir uyum içinde görünüyor diye düşünüyoruz. Havada asılı gibi görünen kokpitin de etkisi ile kabin genişliğinde de artma meydana gelmiş ve daha ferah bir görünüm olduğunu söylemek mümkün görünüyor. 
Yeni A Serisi gelişmeleri oldukça farklı yayınlar yapacağız ancak yeni modelin önümüzdeki haftalarda tam anlamı ile tanıtılıp 2018’in 2 çeyreğinde ülkemizde olmasını bekliyoruz. Fiyatında ise büyük bir değişiklik olacağını düşünmüyoruz.