Kartuş motor yağı sistemi nasıl çalışıyor?

İçten yanmalı motora sahip otomobiller 125 yıldır kullanılıyor ve yağ teknolojileri ve yağlama sistemleri de bu süreçte oldukça gelişti. Diğer taraftan kullanılan yağın değiştirilmesi metodu neredeyse hiç değişmedi. Islak (wet) veya kuru (dry) tip olsun, karterde biriken motor yağı karterin yere en akın noktasındaki basit bir tapanın sökülmesiyle boşaltılıyor ve motorun üst kapağından da yenisi dolduruluyor. 


Motor yağlama sistemi nedir? Nasıl çalışır?

Diğer taraftan şu anda üzerinde çalışılan yeni bir motor yağı değiştirme teknolojisi oldukça farklı özeliklere sahip gibi görünüyor. Spor otomobillerde motorun daha aşağı monte edilebilmesine olanak sağlayan Dry Sump (yağ haznesi başka yerde) tipi yağlamaya sahip bir Aston Martin modelinde denenen bu yeni teknoloji aynen lazer ve mürekkep püskürtmeli yazıcılardakine benzer bir kartuş sistemine sahip. Ayrıca sadece Dry Sump değil normal araçların genelinde kullanılan Wet Sump tipinde de kullanılabilecek.


Kartuşlu motor yağı sistemi şu şekilde çalışıyor;

  • Motor yağının kullanım süresi dolduğu zaman uyarı veren sistemin kokpitte bir tuşu bulunuyor 
  • Tuşa basıldığı zaman karterdeki eski yağ, basınçlı bir şekilde bu kartuşa doluyor 
  • Basınçlı vakum işlemi bittiğinde bilgilendirme yapılıyor ve kişinin kartuşu yerinden çıkarması bekleniyor. 
  • İlgili kişi kartuşu çıkartıyor ve eski yağı boşaltıyor
  • Kartuş içindeki yağ filtresi basit bir şekilde yenisi ile değiştiriliyor
  • Yeni motor yağı kartuşa dolduruluyor
  • Yeni motor yağı doldurulan ve filtresi yenilenen kartuş yerine takılıyor
  • Sistem düğmesine tekrar basılarak kartuştaki yeni yağı motora pompalanması sağlanıyor

Görüleceği gibi aracı yukarı kaldırmaya yarayan bir lift tertibatına gerek olmadan pratik bir şekilde motor yağının değiştirmek bu yeni teknoloji ile gayet mümkün olabilir. Bu sayede neredeyse bir evin çöpünü atmak kadar kolay bir şekilde herkes aracının yağını kendi başına 90 saniye içerisinde değiştirebilir. Farklı viskoziteye sahip yağın koyulma ihtimaline karşı ise kartuş içinde bir chip bulunuyor ve böyle bir durum söz konusu olursa vakum işlemine engel olarak uyarı veriyor. Ayrıca sistemin sızdırmazlığının 50G çarpışma gücüne dayanıklı olarak tasarlandığını da belirtmeden geçmeyelim. 
Bahsi geçen kartuş tipi motor yağı sistemi konusunda Nexcel firması Aston Martin markası ile çalışma yürütürken Castrol’ün birçok farklı marka ile beraber çalıştığı belirtiliyor. Normal bir araçta 2020 yılında karşımıza çıkacak olan bu yeni teknolojinin seri üretime geçerek çeşitli araçlarda kullanılmasının ise 2025 yılında olacağı açıklananlar arasında yer alıyor.