SUV ile Crossover farkı nedir?


Otomobil modellerinin çeşitlenmesi ile farklı terimler ortaya çıkmaya başladı. Günümüzde yerden yükseltilmiş modeller genel olarak SUV yani Sport Utility Vehiche olarak adlandırılıyor. Bu kısaltmanın Türkçe açılımı ise Sportif Çok Amaçlı Araç olarak çevrilebilir. Aslında oldukça eski bir mazisi olan SUV araçların hikayesi ve Crossover terimi ile olan ilişkisi oldukça ilginçtir.

Station Wagon araçlara ilgi neden az?

Günümüzde SUV modellerinin atası 2. Dünya Savaşı süresince toplam 648,000 adet (Willys MB 361,000adet ve Ford GP 278,000adet) üretilen Willys MB’dir ve bu efsane araç “Otomobil tarihine yön veren en önemli 5 model” arasında gösterilebilir. (Bu modelin Ankara’da yapılmış aslına uygun restorasyonunu daha önce yayınlamıştık. İncelemek için tıklayınız.)
Daha sonra ise Willys ismi Jeep olarak değiştirilmiştir. Jeep isminin çıkışı ise oldukça ilginçtir. 2.Dünya Savaşı sırasında kullanılmaya başlandığında Amerikan askerleri tarafından Temel Reis çizgi karakterinin sahip olduğu gizemli bir hayvan olan “Eugene the Jeep” adı ile çağrılmaya başlanır. “Eugene the Jeep” her yere girebilen ve tırmanabilen, çok kabiliyetli bir hayvandır. Askerler Willys MB araçları Eugene the Jeep’e benzettikleri için zamanla bu ismi kısaltarak Jeep olarak söylemeye başladılar ve bunun üzerine 1950 yılında markanın ismi “Jeep” şeklinde tescil edildi.
Aradan geçen 65 yıl süresince Jeep ismi birçok kişinin diline dolandı ve zamanla yerden yüksek ve arazi amaçlı üretilmiş tüm modellere ülkemiz de dahil olmak üzere birçok ülkede “Jeep” yani “Jip” denmeye başlandı. Öyle ki sokağa çıksanız ve hangi marka olursa olsun yerden yüksek bir aracı çocuğa bile sorsanız büyük ihtimalle parmağıyla “Jip” diye gösterecektir.

Yetkili servis mi? Tamirhane mi?

SUV ne demektir?
SUV tanımı ise bu araçların ana vatanı olan Amerika Birleşik Devletleri’nden çıkmış bulunuyor. Genel tanım olarak SUV; 
“Station Wagon kasanın Pikap şasisi üzerine yerleştirilmesi ve 4×4 çekiş sistemi eklenmesi ile elde edilen çok amaçlı bir taşıt” anlamına geliyor. Bu taşıt hem arazide hem de asfalt yol koşullarında istenilen konforu sağlayabilen, gerektiği zaman da römork çekebilen ve bir Minivan kadar geniş ve konforlu seyahatler sağlayabilen bir taşıt olarak tanımlanıyor. Sonuç olarak büyük porsiyonları ve evleri olan Amerikan yaşam tarzının bir yansıması da denilebilir. Gerçek anlamda bu tanıma uyan ilk SUV modeli 1975 Jeep Cherokee modelidir.
Crossover ne demektir?
Crossover ismi ise CUV yani Crossover Utility Vehicle kısaltmasından geliyor. Crossover kelimesi “karşıya geçmek” demektir. Crossover araçların yükseltilmiş olması ve araziye de uygun olması nedeniyle mi bu şekilde bir isim verildiği tam olarak belli değildir. Ancak SUV modeller ile farklı olan yapısı ve tüketicilerin isim karmaşası yaşaması nedeniyle 2008 yılında CNN-Money tarafından bir yayında ilk kez “Crossover” ifadesi bir pazarlama terimi olarak kullanılmıştır ve o şekilde literatüre yerleşmiştir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) nedir? Nasıl hesaplanır?

Crossover kasa için genel olarak “Sedan, Hatchback veya Station Wagon aracın platformunu kullanan hafif arazi şartlarına uygun SUV özellikleri gösterebilen araçlardır” denilebilir. Diğer taraftan SUV gibi görünen ancak araba gibi kullanım özelliklerine sahip Station Wagon araçlar olarak da tanımlanmıştır. İlk gerçek Crossover modeli ise aynen SUV modellerde olduğu gibi A.B.D’den çıkmıştır ve 1980 model AMC Eagle modelidir.

SUV – Crossover farkını ne yaratıyor?

Diğer taraftan Crossover ismi ise birçok zaman SUV ile beraber anılıyor veya karıştırılıyor. SUV sanılan bir araç aslında Crossover olabilirken, Crossover sanılan bir araç SUV olabilir. Bu seçimin yapılmasını ise tek bir parametreye bağlı. Aracın şasisinin kendine özgü olup olmadığı bu seçimi belirliyor. SUV araçlarda tamamen bu araç için tasarlanmış bir şasi veya Pikap şasisi bulunurken, Crossover araçlar bir başka Sedan, Hatchback veya Station Wagon şasisinin kullanılması ve aracın yükseltilmesi ile açıklanıyor.

Türkiye’de Otomobiller Neden Pahalı?

SUV – Crossover farkına örnekler
  • BMW X5 birçok kişi tarafından büyük bir araç olması nedeniyle SUV olarak adlandırılır. Ancak BMW X5 modeli aslında BMW 5 Serisi şasisi kullanmaktadır. Sonuç olarak BMW X5 bir SUV değil Crossover modelidir. Ayrıca BMW tarafından SAV yani Sport Activity Vehicle yani Sportif Aktivite Aracı olarak adlandırılmaktadır.
  • Land Rover ve Range Rover modellerinin şasileri bir başka Sedan veya Hatchback modelden alınma değildir. Tamamen bu araca özgü olarak tasarlanmıştır. Buradan yola çıkarsak Land Rover ve Range Rover modelleri SUV’dur.
  • SSangYong Tivoli modeli küçük bir model olmasına rağmen tamamen kendine özel tasarlanmış bir şasisi vardır. Dolayısı ile Tivoli modeli bir SUV’dur.
SONUÇ
İki kasa tipi arasında yapılan tanımlar genel olarak şasi farklılığını gösterse de ve biz yorumlarımızı bu farklılığa göre yapmış olsak da karmaşa hala devam etmektedir. SUV ismi oldukça kuvvetli bir ifade olduğu için birçok firma büyük Crossover modelleri için SUV tanımını kullanırken küçük ve orta boy modeller için Crossover tanımını kullanmaktadır. Sonuç olarak,

Mercedes neden bazı Renault motorlarını kullanıyor?

  • Kasa büyüklüğü baz alınarak SUV yada Crossover kararının verilemeyeceğini düşünüyoruz.
  • Motor büyüklüğü baz alınarak SUV yada Crossover kararının verilemeyeceğini düşünüyoruz..
  • Pikap şasisi, başka bir SUV şasisi veya kendine özgü bir şasi kullanılıyorsa SUV’dur.
  • Hatchback veya Sedan şasisi kullanılıyorsa Crossover’dır.
Facebook Comments