Yeni Honda Civic HB fiyatı doğru mu?

Geçtiğimiz günlerde Civic Sedan’ın 1.5lt turbo-benzin motorlu versiyonu ülkemizde satılmaya başlanmış ve fiyatı da 109.900TL olarak açıklanmıştı. Ayrıca modelin HB modeli de ülkemize gelmek için gün sayıyor. 2017 Mart ayı ortasında satılmaya başlanması beklenen model ile ilgili olarak çeşitli fiyat söylentileri mevcut olsa Civic HB Turbo ile ilgili olarak ne bayilerin kesin bir bilgisi mevcut ne de resmi bir açıklama yapılmış değil. 

Diğer taraftan halen lansmanı İspanya’nın Barcelona şehrinde devam eden model ile ilgili olarak Honda Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok, CNN Türk Otomobil’e fiyat ve aracın Türkiye’ye geliş tarihi konusunda net açıklamalarda bulunmuş. Aslında tarafımıza bülten ile ulaşmamış ve bayiler tarafından da teyit edilmemiş fiyatları başka haber kaynaklarından alarak yayınlamak gibi bir alışkanlığımız yok ancak bu konuda görüştüğümüz bazı Honda bayilerinden, Cem Özütok tarafından telafuz edilen fiyatı teyit eden bazı bilgiler edindik ve bu nedenle de takipçilerimiz haberdar etme ve analiz etme gereği duyduk.
İlk olarak  Honda Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok’ün Civic HB Turbo fiyatını 100.900TL olarak açıkladığını belirtelim. Bu fiyat Civic Sedan’ın 109.900TL Fiyatına göre %9 oranında düşük ki aracı rakipleri arasında oldukça cazip kılıyor diyebiliriz. Donanım seçeneği ile alakalı bir açıklama bulunmuyor ancak Civic Sedan Turbo’nun sahip olduğu Executive donanımından daha düşük bir donanım ile bu fiyat çok da uzak görünmüyor. Sonuçta Executive donanımlı Civic Sedan Turbo modelinde Sunroof bile standart olarak sunuluyor ki; bu donanım tek başına bile genelde 5000-6000TL fiyata sahip oluyor. Ayrıca Civic Sedan atmosferik motorlu modelde sunulan Executive ile Elegance donanım arasında 9.000-10.000TL arasında bir fark bulunuyor. Bu da hem HB kasanın daha ucuz olma ihtimali hem de daha düşük donanım ile 100.900TL fiyat etiketinin Civic HB Turbo için gayet mümkün olduğunu gösteriyor. 

Diğer taraftan bayiler ile yaptığımız görüşme doğrultusunda 2016 yılında Civic HB Turbo modeli için 95.000TL-105.000TL arasında bir fiyatın hesaplandığı belirtildi. Mevcut ÖTV zammı ve Euro kurunda hareket düşünülürse bu fiyat 100.900TL seviyesinde biraz da lansman fiyatıyla gayet normal görünüyor. Ayrıca Honda Türkiye Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Cem Özütok’ün yaptığı bir diğer açıklama ise bu fiyatın doğruluğunu perçinler nitelikte. 2017 yılında 1000 adet Civic Sedan Turbo ve 1500 adet de Civic HB Turbo satılmasını hedeflediklerini belirten Özütok’un bu açıklaması Sedan bir modelin yanında HB modelin daha çok satış hedefine ulaşacağını ve bu nedenle de HB fiyatının Sedan’a göre daha ucuz olacağını teyit ediyor olabilir. 
İşte bu doğrultuda elimizde bulunan resmi gibi görünen açıklama, Honda Civic Turbo fiyatı, bayilerin verdiği bilgi ve hedeflenen satış adetleri 100.900TL fiyatının büyük ihtimalle doğru olduğunu gösteriyor diye düşünüyoruz. 
Bu arada daha önceden kesin olmayan tüketim ve tork değeri ile de bir açıklama bulunuyor ve 182ps güce sahip Civic HB Turbo modelinin ortalama tüketiminin 7.8lt/100km yerine 6.1lt/100km ve torkunun da 220nm yerine 240nm olduğu belirtilmiş. 8.2 saniye olarak bildiğimiz 0-100km/saat hızlanma değeri konusunda ise hala resmi bir açıklama bulunmuyor. Ancak resmi olmayan bazı yurt dışı haber sitelerinde bu değer 7.1sn olarak da açıklanıyor. Ancak gerek 0-100km/saat hızlanmasında gerekse de tüketim değerlerinde bu kadar yüksek fark olması kafaları iyiden iyiye karıştırıyor. Bize göre Honda’nın bu 2 konuyu bir an önce açıklığa kavuşturması gerekiyor. 

Facebook Comments