Yeni Pagani Huayra Roadster tanıtıldı

Günden güne kendini geliştiren ve super spor modellerin de üstünde görülen hiper spor araçlar üreten İtalyan Pagani markası, Huayra modelini önümüzdeki ay yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde yeniledi. Modelin en dikkat çekici özelliği ise kaporta malzemesi olarak kullanılan karbon fiberin şeffaf bir şekilde kendini gösteriyor olması denilebilir.

Aynen spor donanıma sahip otomobillerin kokpit dekorlarında kullanılan karbon-fiber kaplamalara benzer şekilde, Huayra’nın dışı tamamen bu malzemeden oluşuyor. Hafiflik ve sağlamlığı en iyi şekilde sunan malzemelerden bir tanesi olan karbon fiber sayesinde Huayra’ya yakından bakılınca aynen yılan derisi bir desene sahip olduğu görülebiliyor.

Aracın hafifliğine büyük faydası bulunan bu gövde yapısına ise alüminyum alaşımdan üretilen süspansiyon sistemi ve 380x34mm ölçülerinde, önde 6 ve arkada 4  kaliperli Brembo üretimi karbon-seramik fren sistemi büyük katkı sağlıyor. Bu sayede Huayra Roadster modelinin Coupe kardeşinden tam %6 daha hafif olarak 1280kg ağırlığa sahip olduğu belirtilenler arasında yer alıyor. 2 farklı tipte sunulan çıkarılabilir tavanda ise birinci seçenek karbon fiber çerçeveli ortası cam ve diğeri de çerçevesi karbon fiber olan kumaş tercih edilmiş. Bu arada önde 20inch ve arkada 21 inch çapa sahip olan lastiklerin Pirelli ile özel bir çalışma sonucunda geliştirildiğini belirtmeden geçmeyelim. 
Gelelim aracın en merak edilen yerine yani motoruna; Pagani’nini lk modeli Zonda’dan (1999) beri kullanılan Mercedes AMG üretimi V12 motorun en yeni versiyonu yeni modelde de kendine yer bulmuş. 6.0lt V12 bi-turbo motor 764ps güce sahip ve 1000nm tork üretebiliyor. Bu motorun farklı versiyonları AMG’nin 65 uzantısına sahip farklı modellerinde de kullanılıyor. 127ps/lt-güç/hacim ve 167nm/lt-tork/hacim değerleri çok etkili olmasa da ton başına elde edilen yaklaşık 600ps güç ve 781nm tork gerçekten de çok etkileyici görünüyor.
Aracın 0-100km/saat ve maksimum hız değerleri henüz açıklanmadı ancak bu kadar iyi oranlara sahip bir aracın 3 saniyenin altında hızlanması ve yaklaşık 400km/saat maksimum hıza sahip olması beklenebilir. Ülkemiz şartlarında fiyatını hesaplamaya korktuğumuz modelin fiyatı ise 2.3Milyon Euro olarak açıklanıyor. Yani Avrupa satış fiyatı tam 9 milyon TL’nin üzerinde. Bu da ülkemizde bir babayiğitin aracı satın almak istemesi durumunda 27-28 milyon gibi bir bedeli gözden çıkarması gerektiği anlamına geliyor. 

Facebook Comments