Yerli otomobil planları değişti mi?

Yerli otomobil konusunda 2 yıldır birçok şey konuşuldu, yazıldı çizildi, tartışmalar yaşandı ve hatta öyle ki Ekim 2015 tarihinde Saab 9.3 ve Cadillac BLS karışımı D Segmentinde ve çeşitli kasa tiplerinde kamuflajlara bürünmüş prototip araçlar bile resmi olarak tanıtıldı. Ancak Sanayi Bakanı Faruk Özlü’nün A Haber kanalına verdiği son röportajda yaptığı açıklamalar, bir önceki Sanayi Bakanı Fikri Işık’ın 2016’nın 2. ve 3. çeyreğinde yerli otomobil ile ilgili yaptığı açıklamalara bakıldığı zaman bir miktar yön değişikliği olabileceği anlamına geliyor. (Kapak görseli temsilidir)

İlk olarak 2016’da Fikri Işık tarafından yapılan açıklamalara bakalım;
 • İçten yanmalı motor olacak ancak çekişe girmeyecek ve tekerlekler sadece elektrikli motor ile hareket edecek 
 • İçten yanmalı motor sadece pilleri şarj ederek elektrik motora gerekli enerjiyi sağlayacak. Yani jeneratör olarak görev yapacak. 
 • İçten yanmalı motor 20TL yakıt ile 1000km mesafeyi katedecek enerjiyi elektrikli motor için üretebilecek.
 • Piller evden ve şarj istasyonlarından şarj edilebilecek. (Plug-in hybrid yani şarj edilebilir melez sistem)
 • Tanıtılan prototiplerden D-segmenti sedan ve SW modeller olacağı anlaşılıyor. (VW Passat, Ford Mondeo,…vs)
 • C veya D segmenti Crossover modeller de sunulabilir. (VW Tiguan(C-Seg.), BMW X3(D-Seg))
 • İsveç kökenli NEVS ve Çin kökenli elektrikli motor firmaların desteği ile geliştiriliyor.
 • Saab 9-3, 9-5 alt yapısına sahip olabilir.
 • Yerli Ar-Ge ve üretici firma ve kuruluşlar projenin ana iskeletini oluşturuyor.
 • 2018 yılında İstanbul Auto Show’da tanıtılacak.
 • 2019 yılında ilk üretim ve satış gerçekleşecek.

Şimdi Faruk Özlü’nün yeni yaptığı açıklamaları özetleyelim;

 • Projede Tübitak’ın öncülük ettiği 3-5 yerli özel sektör otomotiv firması yer alıyor
 • Konsorsiyum henüz kurulmadı ancak çok yakında anlaşma imzalanacak
 • Devlet birlikteliği sağlamak için projede destekçi olarak yer alıyor 
 • Aracın trafiğe çıkması için Mart 2019 tarihi hedefleniyor
 • Yerli otomobil ilk olarak Ticari Taksi olarak karşımıza çıkacak
 • Motor konusunda net bir açıklama yok.
 • Daha sonra A segmentinden başlayıp B ve C olarak farklı araçlar tanıtılacak
 • Çok sayıda farklı model olması planlanıyor
 • Küresel başarı hedefleniyor ve New York’da bile Türk markası taksi olabileceği kuvvetle muhtemele olduğu belirtiliyor. 
 • Markanın adı henüz belli değil
Farklı 2 Sanayi Bakanı’nın yaklaşık 10 ay içinde yaptığı açıklamalara 2015’de tanıtılan prototip araçları da dahil ederek analiz edelim;
Hatırlanacak olursa tanıtılan prototip araçların temelini oluşturan modeller Saab 9-3 ve Cadillac BLS yani D Segmenti araçlardı ve bir önceki Sanayi Bakanı’da ilk aracın D Segmenti olabileceğini belirtmişti. Ancak mevcut Bakan Faruk Özlü’nun ilk aracın bir ticari taksi olacağını kesin bir dille belirtmesi, ülkemiz şartları dikkate alınırsa ilk yerli otomobilin B veya C Segmenti Sedan bir model olabileceği ihtimalini kuvvetlendiriyor. Ayrıca bu modelin sadece Türkiye değil tüm dünyaya satılacağı ve global model olacağı açıklanıyor. Diğer taraftan A.B.D’nin taksileri ile de ünlü olan şehri New York’da hava alanından bir Türk markası ve üretimi taksiye binebilme ihtimalinin kuvvetli olduğunun belirtilmesi oldukça ilginç bir durum ortaya çıkartıyor. 

New York şehrinde onaylanan taksi marka ve modelleri şu anda şu şekilde;
Kaynak: Wikipedia
Yukarıdaki listeden de anlaşılacağı gibi New York taksileri genellikle D segmenti ve üstündeki sınıfların sahip olduğu iç hacim genişliğinde modellerden oluşuyor ve hatırlanacak olursa Karsan’da geçtiğimiz yıllarda D Segmenti bir MPV model ile New York Taksi yarışmasına katılmış ancak elenmişti. Onun yerine Nissan NV200 modeli tercih edilmişti. Diğer taraftan ülkemizde genellikle B ve C Segmenti Sedan araçların taksi olarak kullanıldığı ve Sanayi Bakanı’nın da yerli marka otomobil üretimine ticari taksi ile başlanacağını belirttiği düşünülürse New York’a taksi satma fikri biraz iyimser olmuş gibi görünüyor. Karsan’ın taksi projesinde karşılaştıkları hatırlanıp bir de sınıf farkı buna dahil edilirse gerçekleştirmek biraz zor diye düşünüyoruz. Ayrıca Ford, GM ve Chrsyler markalarını, Meksika’da araç üretip A.B.D’de sattığı için vergi ile tehdit eden bir yöneticinin başında olduğu bir ülkede böyle abartı bir hedefin söylenmiş olması her şeyden önce yerli otomobil için talihsizlik. Ünlü Çin atasözü “Hedef ne kadar büyükse vurmak o kadar kolaydır” her ne kadar güzel bir söz olsa da burada pek işe yaramayacaktır diye düşünüyoruz.  
Bir diğer önemli açıklama ise ticari taksi modellerinden sonra A, B ve C segmenti araçların üretileceğinin belirtilmesiydi. A Segmenti araçlar ülkemizde hemen hemen hiç tutulmuyor ve üretiminin de pek faydalı olmayacağına inanıyoruz. B segmenti ise isabetli bir düşünce olarak öne çıkıyor. Bu modelleri farklı modellerin izleyecek olması ise oldukça sevindirici. Bu arada daha önceden bir babayiğit beklenirken 3-5 farklı firmanın bir araya gelecek olması sanki aranan babayiğitin bulunamadığı ancak daha küçük otomotiv yedek parça firmalarının bir araya gelebileceğini işaret ediyor olabilir. Ayrıca devlet destekli olması ve daha önceden de belirtildiği gibi Tübitak destekli devam etmesi bu ihtimali bir miktar kuvvetlendiriyor diye düşünüyoruz. 
Sonuç olarak yapılan yeni açıklamalar doğrultusunda; 2015 yılında karşımıza çıkan prototiplerin bir kenara koyulduğunu söylemek çok da zor görünmüyor. Bize göre D Segmenti bir kasa ile bu işe başlamak zaten yanlıştı. Ülkemiz açısından en mantıklısı C Segmenti Sedan modelleri olarak öne çıkıyordu ve görünmen o ki bu doğrultuda da yeni bir yol haritası belirlenmiş. Ayrıca yerli marka otomobilin taksi olarak başlaması da oldukça mantıklı. Büyük ihtimalle de ticari taksi işletmecilerine yönelik önemli indirimler ile satışa çıkacaktır veya bir araç listesi içerisinde zorunlu tutulacaktır. 
Bu arada bir aracın genel özelliklerini ve dayanıklılığını zorlu koşullarda test etmenin en iyi yollarından birisi de taksilerdir.  İşe taksilerle başlama tercihinin hem satış gücünü arttırmak, hem otomobili adam akıllı test etmek hem de yerli otomobil konusunda meraklı olan birçok kişiye aracı kısa ve doğrudan bir şekilde tanıtmak açısından önemli olduğunu düşünüyoruz. Tabi bu bahsettiğimiz durum aracın gerçekten de iyi olması halinde geçerli olacaktır. Aksi halde kampanya geri dönüp yerli aracı bumerang gibi çarpabilir. Böyle bir aracı herkesin gönülden istemesine rağmen parasını çöpe atmak gibi bir düşüncesinin de olmadığını yetkililer mutlaka biliyordur diye düşünüyoruz. 

T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi Youtube Kanalı röportaj videosu, Yerli otomobil markası ile alakalı bölün 1. ve 6.dakika arasında izlenebilir.