Yeni Ford Fiesta – Yeni Seat Ibiza karşılaştırması

Yeni Seat Ibıza geçtiğimiz günlerde tanıtılmış ve abisi Leon ile olan benzerliği dikkatlerden kaçmamıştı. Yeni Ford Fiesta ise 2016’nın son ayında karşımıza önemli yenilikler ile çıkmıştı. Her iki B Segmenti HB model de henüz satışa çıkmamış olsalar da motor seçenekleri, boyutları ve detaylı görselleri hakkında geniş bilgiye sahibiz. Biz de bu doğrultuda iki modeli elimizdeki verilerle karşılaştırmaya karar verdik. 


Motor Seçenekleri

1.1 lt 3 silindir atmosferik benzin: 70ps ve 85ps
1.0lt 3 silindir turbo-benzin: 125ps ve 140ps ve 100ps (silindir kapatma)
1.5lt 4 silindir turbo-dizel: 85ps ve 120ps

1.0lt 3 silindir turbo-benzin: 85ps, 115ps
1.5lt 4 silindir turbo-benzin: 130ps ve 150ps (silindir kapatma)
Dizel motorlar henüz belli değil

Açıklanan motorlar için henüz performans ve tüketim detayları bulunmuyor ancak her iki aracın motor seçeneklerine bakıldığı zaman Ford Fiesta’nın atmosferik seçeneklere sahip olduğunu görüyoruz. Diğer taraftan Seat Ibiza için de benzer bir motor yakın zaman sonra sunulabilir. Her iki model arasında birbirlerine güç olarak en çok yaklaşan motor seçeneği ise Fiesta’nın 1.0lt turbo-benzin 125ps ve 140ps motoru ile Seat Ibiza’nın 1.5lt turbo-benzin 130ps ve 150ps motorları. Diğer taraftan Seat Ibiza’nın dizel motor seçenekleri henüz açıklanmadı ve mevcut 1.4lt veya 1.6lt motor ile mi devam edileceği yoksa yeni tasarlanan 1.5lt motorun mu satışa sunulacağı henüz belli değil. Ancak orta ve uzun vadede 1.5lt motor kesin olarak kullanılacak ve bu da Fiesta’nın 1.5lt dizel motorları ile benzer güç seçeneklerine sahip olacak.

Ölçüler
Yeni Ford Fiesta yerini aldığı modele göre ciddi miktarda (71mm) uzamış olsa da genişlik ve dingil aralığı ölçülerinde önemli bir değişikliğe imza atmamıştı.  Diğer taraftan Seat Ibiza’nın özellikle genişliği ve dingil aralığı bir üst sınıfta yer alan abisi Seat Leon modeline yaklaştı. Açıkçası bu derece önemli bir değişim B Segmentinde çok da beklenen bir durum değil. Fiesta ve Ibiza arasındaki ölçü farkı ise bu büyümeye paralel olarak açık bir şekilde tablomuzdan anlaşılabiliyor. Seat Ibiza, Fiesta’dan 46mm genişliğinin yanında iki dingil arası mesafesinin 71mm daha fazla olmasıyla da dikkat çekiyor. Esas olarak araçları test ederken bu farklı anlayacak olsak da %2,58 oranında geniş ve %2,77 oranında da fazla dingil aralığına sahip olan Seat Ibiza, Fiesta’dan daha ferah bir yaşam alanı sunacak gibi görünüyor.
Yeni Ford Fiesta – Yeni Seat Ibiza ölçüler
Yeni Ford Fiesta – Yeni Seat Ibiza görsel karşılaştırma
Genel anlamda her iki modelin de tasarım dili tamamen farklı ve Ford Fiesta daha yuvarlak hatları tercih ederken Seat’ın son yıllarda keskinleşen hatları Ibiza’da kendini iyiden iyiye belli etmiş. Fiesta’nin yuvarlak formlu ön ve arka farları ve Seat’ın köşeli hatlara sahip ön ve arka farları iki araç arasındaki bu ayrımı ciddi anlamda ortaya koyuyor. Bu arada görsel ile karşılaştırma bazen yanıltıcı olsa da Ibiza’nın kağıt üstündeki daha büyük ölçüleri kendini karşılaştırmalı görsellerde bir miktar belli ediyor diye düşünüyoruz.
İki aracın farklı dış tasarım anlayışı ise kokpitte kendini daha da fazla belli ediyor. Öyle ki Ford Fiesta’nın farklı katmanlara sahip kıvrımlı tasarımının yanında Ibiza’nın oldukça düz kokpit anlayışı taban tabana zıt bir görünüm sergiliyor. Fiesta kokpiti Peugeot 208 ile oldukça benzerken, Ibiza’da Skoda Fabia modelini andırıyor. Bize göre güzel görünseler de her ikisi de özgün kokpitler değiller ve aynı sınıfta olmalarına rağmen dış tasarımlarından daha fazla farklı zevklere hitap ediyorlar. 
Facebook Comments