Opel artık PSA’nın oldu

Otomotiv dünyasına yaklaşık 10 gün önce, Amerikan GM’in zarardaki Alman Opel markasını Fransız PSA (Peugeot-Citroen) Grubu’na satacağı haberleri gündeme bomba gibi düşmüş ve bu durum özellikle PSA’nın yetkili ağızları tarafından da doğrulanmıştı. Bugün ise Opel’in artık PSA’nın olduğu resmi olarak kesinleşti ve imzalar da gün içerisinde atılacak. 

Bu dev anlaşmanın sonucu olarak PSA %17 pazar payı ile VW’den sonra Avrupa’nın en büyük üreticisi konumuna gelmiş oldu. Ayrıca Opel’in İngiltere kolu olan Vauxhall da bu anlaşma ile PSA’ya geçmiş oldu. Diğer taraftan GM’in Opel nedeniyle 2000 yılından beri 15 milyar Dolar zarar ettiği ve 10 milyar Dolar civarındaki fon açığının da PSA tarafından satın alma sonucunda üstlenileceği belirtiliyor. Bu arada Opel ve Vauxhall’ın tüm fabrikalarına 1.3 Milyar Euro ödemeyi kabul eden PSA ayrıca markanın finans birimi için de 900 Milyon Euro ödeme yapacak. Kısacası PSA bu satın alma için 2.2 Milyar Euro’yu GM Grubu’na ödeyecekken Opel’in tüm borçlarını da üstlenmiş bulunuyor. 
Anlaşmanın bir diğer önemli noktası olarak ise PSA’nın Çin pazarına Opel markası ile giremeyecek olması diyebiliriz ancak PSA Çin’de zaten oldukça aktif ve özellikle Citroen markası ile başarılı bir satış grafiğine sahip. Opel’in Güney ve Kuzey Amerika pazarında da çok aktif olmadığı düşünülürse, esas olarak Avrupa için üretilen bir marka haline geleceğini söylemek hiç de zor görünmüyor. Bu durumdan Opel’in küresel bir marka olmaktan iyice uzaklaşması sonucu da çıkarılabilir. Diğer taraftan Opel’in satışı sonrasında Chevrolet tekrar Avrupa’ya geri dönüş yapabilir. Avrupa’ya uygun motor seçeneklerini dev SUV modellerinde bile kullanmaya başlayan Chevrolet uzun zamandır bunun için hazırlık yapıyormuş gibi görünüyor. 
Bu arada PSA, GM’e ödenecek olan 2.2 milyar Euro’luk bedelin yaklaşık 1.7milyar Euro’sunu 2026 yılına kadar çeşitli fabrika kapatmalar, ortak teknoloji ve parça paylaşımları ile karşılamayı hedefliyor. Hangi fabrikaların kapatılacağı henüz açıklanmadı ancak bazı kaynaklar Almanya’daki fabrikalara dokunulmayacağını belirtiyor. Bu da anlaşma öncesi Alman Hükümeti’nin olaya müdahil olduğunu doğrular nitelikte bir bilgi olmasıyla öne çıkıyor diye düşünüyoruz. Farklı gelişmeler oldukça sizleri bu konuda bilgilendirmeye devam edeceğiz. 
Facebook Comments