Makyajlı Ford Kuga testi

Geçtiğimiz Cuma günü ve hafta sonu da dahil olmak üzere birkaç gün boyunca makyajlanan Ford Kuga’yı deneme fırsatı bulduk. Safranbolu’da yapılan lansman ve sürüş tecrübeleri Ford Otosan’ın organize ettiği bir gezi programıyla birleştirilmişti. 2 tam gün boyu deneme fırsatı bulduğumuz Yeni Ford Kuga’nın sizde ilk hissettirdiği çok agresif ve keskin hatlarının size aynı agresiflikte bir sürüş deneyimi yaşatacağı yönünde oluyor. Her ne kadar 6 ileri powershift (DCT) şanzımanla bu hissiyat destekleniyor olsa da 120 beygirlik 1.5lt tdci turbo dizel bu deneyim için biraz yetersiz kalıyor. İlk hızlanması gayet tatminkar ama biraz yüksek hızlarda, mesela sollama yapmak isterseniz, hızlanması pek tatmin edici değil. Ancak bu noktada beklentilerinizi sorgulamak gerekiyor. Bu otomobilden beklentiniz sürat ya da ivmelenme mi? Tabi ki hayır! Şayet öyleyse 1.5lt. turbo benzinli versiyonu denemenizde fayda var. Kendisi tam 180bg güç üretiyor. (Değerlendirme test videosunun altından devam ediyor)

Makyajlı Ford Kuga Test Videomuz


Bu otomobilde öncelikli olarak hedeflenen yakıt tüketimi performansı olmuş. Biz normal sürüşlerde 5-5.5lt gibi bir yakıt tüketimi deneyimledik. Biraz daha eğlenmek ve daha agresif bir sürüş arzularsanız bu tüketim 8-.8.5lt’ye kadar çıkıyor. Tam 1605kg olan bir otomobil için bu miktarlar gerçekten başarılı.

Yeni Ford Kuga çok sportif ve agresif bir görünüme kavuşmuş. Test ettiğimiz ST Line paket, bu pakete özel 19 inç çelik jantlar, body kit ve siyah çift çıkış egzozlara sahipti. Arka ve ön aydınlatma üniteleri hem şekil olarak hem de renk olarak değişikliğe uğramış. Ön ızgaranın genişlemesi ve kaputun şekli de agresif görünüme büyük katkı sağlamış. Yeni Ford Kuga makyajın ötesinde bir işlem geçirmiş. Ksacası Yen Kuga tasarım olarak makyajdan öte yenilik geçirmiş de diyebiliriz.

Makyajlı-makyajsız Ford Kuga karşılaştırması için tıklayınız

Otomobilin iç dizaynında çok büyük farklılıklar bulunmuyor. Ekran biraz aşağı taşınmış ve boyutu büyümüş. SYNC 3 sistemiyle yenilenen medya ara yüzü kullanıcı dostu. İsterseniz Ford’un size sunduğu ara yüzü kullanabilirsiniz. Telefonunuzu Ford ara yüzüne Bluetooth kullanarak bağlayabilirsiniz. Gayet basit ve kullanımı kolay. Ancak bizim en çok hoşumuza giden Android Auto ve Apple Car Play uygulamaları oldu. Bu sistemler telefonunuzla otomobil arasında kablolu bir bağlantı kurarak telefonunuzu SYNC 3 ekranında kullanmanıza olanak veriyor. Hem de ekrana hiç dokunmadan sesli iletişim veya direksiyon üzerindeki tuşları kullanarak yapabiliyorsunuz bunu. Bu da şoförün dikkatinin daha az dağılması demek oluyor.

Bunun yanında direksiyon üç kollu bir yapıya bürünmüş. Bu direksiyon otomobilin keyifli kullanımına çok büyük katkı sağlıyor. Direksiyonun arka kısmında bulunan kulakçıklar ile otomatik vitesten sıkıldığınızda manuel vites keyfini de yaşayabiliyorsunuz. 6 ileri powershift şanzımanın bize sunduğu sürüş keyfi bizi gerçekten tatmin etti. Vites geçişleri çok sessiz ve titreşimsiz gerçekleşiyor. Bunun yanında ST Line paketle birlikte sertleştirilmiş süspansiyon sürüş konforuna destek veren bir diğer öge. Bozuk yolları içeride çok fazla hissetmeden agresif sürüşünüzü devam ettirebilirsiniz. Kabin içi de ses izolasyonu açısından başarılıydı.

Otomobilin yaşam alanı gayet geniş. Türkiye ortalamasının 1.70-75m civarı olduğunu varsayarsak otomobilde bu uzunluklarda 4 kişi çok rahat şekilde seyahat edebilir. Sürücü ya da ön yolcu koltuğuna uzun bir birey geçmesi durumunda ise arkadaki alan biraz daralsa da konforlu bir yolculuk için yeterli alanı sağlıyor. İç dizaynda kullanılan parçalı deri ve alacantara ise geniş yaşam alanına sportif ve şık bir hava katıyor.

Özetle otomobil hoş ve sportif bir görünüm kazanmış. Bir önceki kasadan daha düşük hacimli ancak yakıt performansı açısından çok daha iyi durumda olan bir motor hacmi seçeneği ile sunuluyor. Medya ve eğlence sistemleri sıkılmadan uzun süreler yolculuk edebilmeniz için elinden geleni yapıyor. Aktif güvenlik tedbirleri sürücünün dikkatinin dağılmaması ve güvenli bir sürüş için gerekli önlemleri alıyor.

Lansman sırasında yaptığımız Safranbolu gezimiz

 Cumadan Pazara tam üç gün boyunca organizasyonu tertip eden arkadaşların sıcak ilgisiyle ağırlandık. Her dakikası keyifle geçen program için Ford Otosan’dan Önder Olcay, Tick Tock Boom ekibinden Ali Eren Bilgin’e ve Mese’den Onur Ziya Demir’e özellikle teşekkür ediyoruz.

Cuma sabahı Atatürk Havalimanı’ndan başlayan yolculuğumuz, Kastamonu Havalimanı’ndan 2017 makyajlı Ford Kuga’larımızı teslim aldığımızda daha da hareketli hale geldi. ilk rota Yörük Köyüydü. Otomobile bindiğimizde gerekli bilgilendirmeleri eksiksiz biçimde aldıktan sonra navigasyonlarımızı ayarlayıp yola çıktık. Havalimanı’ndan Yörük Köyü yaklaşık 90km civarındaydı. Bu 90km’lik yol boyunca Kuga ile tanışıp kaynaşmak için ilk fırsatı bulduk. Varış noktamızda ikramlarımızla keyifli bir süre geçirdikten sonra köyü dolaşıp tarihi mekânlar hakkında bilgi aldık. Ardından Kristal seyir terasına devam ettik. Orada yemyeşil doğa içerisinde geçirdiğimiz keyifli vaktin ardından otellere geçiş için Safranbolu’ya hareket ettik ve otelimize yerleştik.
Akşam yemeği öncesinde Ford Kuga Lansmanı gerçekleştirildi. Otomobilin tanıtımıyla birlikte iç pazar hedefleri ve stratejiler doğrultusunda keyifli bir sunum gerçekleştirildi. Yeni Ford Kuga’nın tüm detaylarını görsel bir şovla deneyimleme fırsatı bulduk. Otantik bir restoranda sımsıcak bir yemeğin ardından otellere geçildi. Bir sonraki gün kahvaltı sonrasında Mencilis Mağarasına giriş için yola koyulduk. Safranbolu’nun hayran kaldığımız yer üstü zenginliklerinin ardından yeraltı zenginlikleri de bizi, benzer şekilde, kendine hayran bıraktı. Sarkıt dikitler ve az da olsa yarasalar arasında keyifli bir gezi sonrası mağaradan çıkarak hemen araçlarımızı aldık ve bize sunulan boş zaman içerisinde çekimlerimizi tamamlayabilmek için Safranbolu ve çevresinde uygun yer arayışına geçtik. 
Bölgenin yemyeşil doğası ve güzel muhafaza edilmiş tarihi dokusu sebebiyle yer arayışımızda herhangi bir zorluk yaşamadık. Kuga’nın yenilenen agresif görüntüsü ile yemyeşil doğanın uyumunu birleştirmek çok da zor olmadı. Uzun süren ve yorucu geçen çekimlerin ardından çok güzel tarihi bir mekânda akşam yemeği ile günü tamamladık.
Pazar sabahı güzel bir kahvaltı sonrasında otellerimizden çıkışımızı yapıp otobüsle Kastamonu havalimanına dönüşümüzü gerçekleştirdik ve kısa bir uçuş ardından Atatürk Havalimanı’nda aynı sıcaklıkta tüm ekip vedalaşarak bu güzel organizasyonu sonlandırdık. Sekizsilindir ailesi olarak her dakikasından çok keyif aldığımızı belirterek organizasyonda emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyoruz.

Tunç İnce
sekizsilindir.com Yazarı

Facebook Comments