Chevrolet Türkiye ve Avrupa’ya geri döner mi?

Amerikan GM Grubu bünyesinde bulunan Chevrolet markası 2005 yılında Avrupa’ya gelmiş ve bu vesile ile ülkemizde de satışlara başlamıştı. Başlangıçta B Segmenti Aveo modeli ile pazara giren marka, daha sonra 2007 yılında C Segmenti SUV modeli Captiva ve 2009 yılında’da C Segmenti Sedan modeli Cruze ile Türkiye otomobil piyasasında oldukça sevilmişti. Gerek başarılı özellikleri gerekse de bu özellikleri uygun fiyata sunmasıyla dikkat çeken bu modeller kısa zamanda çok iyi satış adetlerine ulaşmıştı. 

Ancak Ülkemizde bu kadar başarılı olmasına rağmen Avrupa pazarında istediği bulamayan Chevrolet, GM Grubu bünyesinde bulunan bir diğer üretici Opel’in önünü açabilmek için Rusya ve Rusya’nın çevresindeki ülkeler hariç olmak üzere Avrupa’dan çıkış yaptı. Her ne kadar Chevrolet ülkemizde oldukça başarılı olsa da Avrupa’nın durumu ülkemizi de etkiledi ve bunun sonucu olarak ülkemizdeki satış faaliyetleri de sonlandırıldı. Başarılı fiyat/performans oranı yakalayan Chevrolet’in çıkışı ise ülkemizdeki birçok kişiyi oldukça üzmüştü. 

Diğer taraftan A.B.D’de yapılan son seçimler büyük bir sürprize imza attı ve kendi partisinde bile istenmeyen adam ilan edilen ve karşısında türlü ittifaklar yapılan sıra dışı İş Adamı Donald Trump A.B.D Başkanı seçildi. Daha başkan seçilmeden önce GM, Ford ve Chrsyler gibi otomobil devlerine kafayı takan Trump, bu doğrultuda geçtiğimiz günlerde GM’in A.B.D’de Meksika yapımı Chevrolet Cruze satışını yaptığını belirtti. Ancak GM’den karşı bir açıklama geldi ve A.B.D’de satılan Cruze modellerinin A.B.D’de üretildiğini belirtti. Bu hamleye karşılık bazı Trump taraftarları ise bayi bayi gezerek Cruze model araçların üzerindeki satış etiketlerini incelediler ve sonuçta gerçekten de Başkan Trump’ın söylediği gibi Meksika’da üretilen Cruze modellerinin hala satışta olduğunu kanıtladılar. 
A.B.D’de satılan araçların istihdamı arttırmak için ana vatanında üretilmesi gerektiğini belirten ve aksini yapan otomobil üreticilere; ki bunlara Mercedes, BMW ve VW gibi markaları da dahil, ciddi oranda vergi getireceğini belirten Trump, daha başkan olduğu ilk günden bazı anlaşmaları iptal ederek ne kadar ciddi olduğunu da gösterdi. Seçim kampanyası devam ederken Trump ile didişen ve üretime Meksika’da devam edeceğini belirten A.B.D kökenli markalar ise Trump’ın A.B.D Başkanı olması sonrasında birer birer yelkenleri suya indirmeye başladı.
Aslında bu durum GM, Ford ve Chrsyler gibi markalar için oldukça zorlayıcı ve öyle görünüyor ki Başkan’ın tehditlerine uyacaklar ve büyük bir ihtimalle Meksika fabrikalarında üretilen modellerin ithalatını A.B.D’ye kesecekler. Bu doğrultuda Meksika’da GM’in 7 adet, Ford’un 4 adet ve Chrsyler’in 2 adet fabrikası bulunuyor. Ancak Chrsyler ağırlıklı olarak Fiat ürünlerini bu ülkede üretirken, Ford ise Fusion (Mondeo), Fiesta, orta ve büyük boy F Serisi pikaplar ve çeşitli motorlar üretiyor. Diğer taraftan GM’in durumu diğer iki büyük gruba göre çok daha farklı. Meksika’da bulunan 7 farklı fabrikasında Chevrolet Aveo, Cruze ve Equinox modelleri ile Ecotec 2.0lt turbo motorları üreten GM Grubu, Trump’ın yeni ithal vergisi nedeniyle bu araçları ya bu ülkede üretmeyecek ya da üretmeye devam ederek farklı pazarlar bulma gayreti içerisine girecek. 
İşte tam da bu noktada şöyle bir gelişme olabileceği aklımızı kurcalamaya başladı. Chevrolet’in Meksika’da ürettiği Aveo ve Cruze modellerinin ülkemizde ve Avrupa’da daha önce satılması GM’in pazar arayışına Avrupa ve Türkiye’yi dahil etmesine neden olabilir. Ayrıca bu modellere Camaro 2.0lt turbo ve markanın yeni tanıttığı dev Crossover Traverse 2.0lt turbo da eklenebilir. Hatırlanacak olursa Ford Mustang 2.3lt turbo Avrupa’da büyük bir iştahla karşılanmış ve Almanya gibi bir ülkede bile 2016 yılında en fazla satılan spor otomobil ünvanını almıştı. 2.3lt hacminde bir motora sahip olmasına rağmen ülkemizde bile Ford Türkiye tarafından satış potansiyeli görülen ve yollarda görebildiğimiz bu araç 2.0lt turbo motoru ile Mustang’e göre ciddi oranda bir vergi avantajına sahip. İşte tam da bu noktada ülkemizde talep görebilir diye düşünüyoruz. Öyle ki yaptığımız bir fiyat analizinde Ford Türkiye tarafından ithal edilirse fiyatının BMW 4.18i GranCoupe ile benzer olabileceğini hesaplamıştık. Traverse ise dev bir araç olmasına rağmen 2.0lt turbo motora sahip ve büyük ihtimalle rakiplerinden çok daha uygun bir fiyata satılacak. Öyle ki bu dev araç F segmenti boyutlarına rağmen D Segmenti Premium Alman modellerin fiyatına sahip olabilir. 
Chevrolet Camaro 2.0lt Turbo modelini bir kenara koyacak olursak Aveo ve Cruze modelleri zaten ülkemizde çok seviliyor ve özellikle baştan aşağı yenilenen Cruze modeli oldukça beğeni alacaktır. Ayrıca yakın zaman sonra yenilenecek Aveo’da ciddi ilgi çekebilir. Dev Crossover Traverse ve Chevrolet Camaro 2.0lt Turbo ise bu iki aracın yanına premium markalar ile rekabet edebilecek ilginç araçlar olarak eklenebilir diye düşünüyoruz. Bize göre bu 4 araç ülkemizde çok ciddi bir kitleye hitap edebilecek potansiyele sahip. Tek sorun ise Corsa-Aveo, Astra-Cruze eşleşmesinin Opel’in satışlarını etkileyebileceğinde yatıyor. Ancak Trump’ın yeni uygulamaları sonrası durumu sıkışan Chevrolet, Opel’in bir miktar kan kaybetmesini göze alarak fabrikalarını işletebilmek için böyle bir karar alabilir diye düşünüyoruz. Şimdilik uzak gibi görünse de umarız bu aykırı düşüncemiz gerçek olur ve 4 başarılı aracı ülkemiz yollarında görebiliriz. 

2017 model Chevrolet Cruze HB ve Sedan