Toyota C-HR Euro NCAP testi değerlendirmesi

Toyota’nın ülkemizde bulunan fabrikalarında üretilen, B-C segmentleri arasında yer alan Crossover modeli C-HR’nin merakla beklenen Euro NCAP çarpışma testi sonuçları açıklandı. Ayrıca yeni Audi Q5, yeni Land Rover Discovery modellerinin sonuçları da açıklandı ve oldukça yüksek puanlara imza attılar ancak yine de genel anlamda C-HR her iki modelden de daha iyi bir sonuç alarak ne kadar güvenli bir araç olduğunu kanıtladı. Sonucu açıklanan yeni Citroen C3 4 yıldız alırken Fiat 500 ve Ford Ka gibi mikro modeller 3 yıldız aldılar. Ancak bizim esas konumuz Toyota C-HR ve bu nedenle de aracın sonuçlarını detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. 

Aşağıda genel sonuçları görülen C-HR’nin özellikle aracın ön tarafında oturan yetişkin yolcuları %95 oranı ile çok iyi derecede koruduğu görülebilir. Ayrıca test edilen araç standart güvenlik ekipmanına sahip olmasına rağmen %78 oranında bir değere sahip ve bu da oldukça önemli. Arkada oturan çocuklar için koruma da oldukça iyi ve %77 oranına sahip. Bu değer, sonuçları açıklanan Audi Q5 modelinde %86 ile çok başarılı ancak en güvenilir araç olan Volvo XC90‘da bile %87 olduğunu belirtelim. Yani C-HR’nin sunduğu değer bulunduğu sınıfa göre oldukça iyi. Yaya korumasında da benzer sonuçlara imza atan model burada da başarılı bir oran alarak 5 yıldızın hakkını veriyor. (Detaylı inceleme görselin altından devam ediyor)
Ön Yolcular
Önden yapılan 2 farklı çarpışma testinde önde oturan yetişkin sürücü ve yolcunun kafa, boyun ve baldır bölgeleri en iyi şekilde korunurken göğüs bölgeleri özellikle önden sabit bir bariyere çarpma testinde ancak ikinci derecede korunabiliyor. Önden deforme olabilen bir bariyere çarpmada ise ön yolcu oldukça iyi bir şekilde korunurken sürücünün göğüs ve alt bacakları ikinci derecede korunabiliyor. Yandan (Lateral) ve arkadan gerçekleşen çarpışmalarda ise koruma oldukça iyi bir şekilde gerçekleşiyor. (Detaylı inceleme görselin altından devam ediyor)
Arka koltukta oturan çocuklar
Çocuk koruması ise önden yapılan çarpışma testinde biraz sorunlu ve C-HR esas puanları burada kaybediyor. 10 yaşındaki çocuğun boyun bölgesi ve 6 yaşındaki çocuğun da göğüs bölgesi orta düzeyde korunabiliyorken kafa koruması çok iyi. Yandan yapılan çarpışma testinde ise her iki çocuk da çok iyi bir şekilde korunuyor. Bu da aracın çocuklar için genel anlamda iyi bir koruma sağladığı anlamına geliyor diyebiliriz.  (Detaylı inceleme görselin altından devam ediyor)
Diğer SUV-Crossover modellere göre durum nedir? 
Aşağıdaki tabloda 2016 ve 2015 yıllarında yapılan B,C ve D segmenti SUV ve Crossover modellerinin detaylı çarpışma testi sonuçları görülebilir. Toyota C-HR %95 oranında sunduğu ön yolcu güvenliği ile sınıfının en güvenilir modeli olan VW Tiguan’dan sadece %1 daha gerideyken D Segmenti Mercedes GLC ile aynı değere sahip. Çocuk korumada ise ortalarda yer alıyor. Yaya güvenliğinde ise Mercedes GLC’nin hemen ardından 2.olarak yer alıyor. Ayrıca sunulan standart güvenlik ekipmanları ile de BMW X1’den hemen sonra geliyor. Kısacası Toyota C-HR’nin üst düzey güvenlik sağladığını söylemek test sonuçlarına göre oldukça mümkün görünüyor. 
Facebook Comments