DS 7 Crossback tanıtıldı

2009 yılında tanıtılan ve ilk başta Citroen adı altında bir alt model olarak öne çıkan DS, 2014 yılında artık bir alt marka olarak konumlanmıştı. Ancak yine de Citroen modellerini kullanmaya devam eden marka artık yavaş yavaş kendine özgü modelleri tanıtmaya başlıyor. Bu doğrultuda Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde resmi olarak tanıtılan D Segmenti Crossover modeli DS 7 Crossback, sunduğu özellikler ve motor seçenekleri ile büyük ses getirecek gibi görünüyor. 


DS markası, Premium olarak kabul edilen Audi, BMW, Mercedes, Jaguar…vb markalara rakip olarak yaratıldı ve DS 7 Crossback’de Audi Q5, BMW X3, Mercedes GLC ve Jaguar X-Pace gibi araçlara rakip olarak tanıtıldı. Ayrıca Citroen modelleri arasında da bir karşılığı bulunmuyor ve sadece DS markası için tasarlanmış bir model olmasıyla öne çıkıyor. 4.57mt uzunluk, 1.89mt genişlik ve 1.62mt yüksekliği ile BMW X3 ve GLC’den daha geniş olan model, Q3 ile eşit genişliğe sahip ancak 3 rakibinden de daha kısa ve alçak bir yapıya sahip. Bu nedenle de genel anlamda boyutları rakiplerinden daha küçük denilebilir.
Görünüm olarak bakıldığında ise aracın C sütunu yapısını Infiniti modellerine ve ön panjur tasarımını da Audi’nin yeni tasarım anlayışına benzetsek de genel anlamda özgün bir model olduğu söylenebilir. Ayrıca kokpit tasarımı tamamen kendine özgü ve gerçekten de yaratıcı görünüyor. Kokpitin ortasında yer alan dev boyutlara sahip 12 inch genişliğindeki dev bilgi eğlence ekranı konum ve mantık açısından Tesla modellerini anımsatsa da gerek duruşu gerekse de sahip olduğu tuşlarla bu hissi hemen unutturuyor. 

Ayrıca bir başka 12 inch panel de sürücünün karşısında göstergeler için duruyor ve sSon zamanlarda gördüğümüz en şık, lüks ve modern kokpitlerden olduğunu söylemek de mümkün. Bu arada halen Peugeot ve Citroen modellerinde kullanılan abartılmış ve şişirilmiş kokpit tasarımını beğenmiyoruz ancak DS tasarımcıları bu yeni kokpit tasarımı sayesinde Peugeot-Citroen modelleri ile aralarına sağlam bir set çekmiş ve çok da iyi yapmışlar. Aksi takdirde DS markasını Citroen ve Peugeot hissinden kurtarmak imkansız olur ve marka başarısız olabilirdi. Bu anlayışın dış tasarımda da aynen benimsendiğini söylemek fazlasıyla mümkün. Bu da DS’in başarılı olabileceğini açık bir şekilde gösteriyor diye düşünüyoruz. 
DS 7 Crossback’de kullanılacak motorlar ise oldukça geniş bir kitleye hitap edecek seçeneklere sahip. 130ps ile 300ps arasında güç seçeneklerine sahip bu motorların 3 tanesi benzin 2 tanesi dizel ve 1 tanesi de hybrid sistem olarak açıklanıyor. Turbo-dizel seçeneklerden giriş seviyesi olan ve yeni tasarlanan 1.5lt ünite 130ps güce sahipken 2.0lt ünite 180ps olarak açıklanıyor. Turbo-benzin seçenekler ise 1.2lt 130ps, 1.6lt 180ps ve 1.6lt 225ps olarak açıklanıyor. Hem benzin hem de dizel motorlarda giriş seviyesi motorlar  standart olarak 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken, 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman opsiyon listesinde yer alıyor. Diğer tüm motor seçeneklerinde ise aynı 8 ileri otomatik şanzıman standart olarak yer alıyor. Diğer taraftan 5 motor seçeneği de sadece önden çekiş sistemine sahip ve 4×4 çekiş sistemi opsiyon olarak bile sunulmuyor.
Serinin en güçlü motor seçeneği ise Hybrid sistem ve toplamda 300ps güce sahip. 1.6lt turbo-benzin motora önde ve arkada 2 farklı elektrik motoru eşlik ediyor. Bu da sadece içten yanmalı motora sahip modellerde büyük eksik olarak görülen 4×4 sisteminin hiç olmazsa hybrid sistemde var olduğu anlamına geliyor. Hybrid sistemin gücü ise 4 tekerleğe 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Sadece elektrikli olarak yaklaşık 60km menzile sahip olan bu versiyon şebeke elektriğinden 4.5 saatte ve hızlı ünite ile de 2.5 saatte şarj olabiliyor. Açıkçası bu modelin sahip olduğu 1.6lt motor sayesinde ülkemizde %60 ÖTV’ye sahip olacağını ve %100 ÖTV’ye sahip olması muhtemel 2.0lt 180ps güce sahip turbo-dizel versiyondan daha ucuz bir fiyata sahip olabileceğini tahmin etmek çok da yanlış olmayacaktır. Üstelik sahip olduğu güç de oldukça yüksek. 
DS 7 Crossback’de Mercedes’in Magic Carpet ve Ford’un D Segmenti Mondeo modelinde kullanmayı planladığı yolu okuyan bir konfor sistemi de bulunuyor. Bu sayede konforu bozma ihtimali bulunan belli boyutlardaki çukurlardan daha sarsıntısız bir şekilde geçmek mümkün olabilecek. Ancak bu Citroen’in efsane hidro-pnömatik sistemi değil ve adaptif damperlerin süspansiyonu sertleştirip yumuşatması ile çalışıyor. Bu arada modelin sahip olduğu bir diğer önemli özellik ise 6 farklı modu bulunan Led aydınlatma sistemi. Çok farklı yol ve mevsim koşullarına göre otomatik olarak kendini ayarlayan sistem sürücüye büyük kolaylık ve güvenlik sağlıyor. 
Sahip olduğu motor seçenekleri ile ülkemizde başarılı olma ihtimali olan DS 7 Crossback’in en büyük handikabı ise bize göre Citroen’in bile hiç de ucuz olmayan fiyatları gösterilebilir. Hali hazırda DS5 modelinin 149.000TL’den başladığı düşünülürse 1.2lt motora ve otomatik şanzımana sahip, baz donanım bir DS 7 Crossback 160.000-170.000TL’den aşağı olmayacaktır. 1.5lt dizel-otomatik ve üst donanım bir araç ise 200.000TL’nin üstüne rahatlıkla çıkabilir. Bu da aracın işini zorlaştırabilir diye düşünüyoruz. Bu arada DS 7 Crossback 2018 yılının başında Avrupa’da satılmaya başlanacak.