VW Arteon tanıtıldı

VW’in farklı çizim ve kısmi fotoğraflarla bir süredir ip uçlarını verdiği D Segmenti Spor Sedan modeli Arteon önümüzdeki günlerde yapılacak olan Cenevre Otomobil Fuarı öncesinde tanıtıldı. Daha önce ismi Passat CC olan, sonradan CC olarak değiştirilen modelin yerine geçen Arteon’un BMW 4 Serisi GranCoupe ve Audi A5 Sportback gibi modelleri hedefleyeceği belirtiliyor. 


Baz aldığı VW Passat modeline göre çok daha sportif hatlar barındıran Arteon’un uzunluğu 4862mm, genişliği 1871mm, 2 dingil arası mesafesi 2841mm ve yüksekliği de 1427mm olarak açıklanıyor. Bu değerler VW Passat’ın 4767mm uzunluğundan 97mm, 1832mm genişliğinden 39mm, 2791 mm dingil açıklığından 50mm daha büyükken, yüksekliği 29mm daha az. Bu ölçüler bile Arteon’un Passat’dan hissedilir şekilde iri bir model olduğunu gösteriyor. Ayrıca daha alçak olması sportif hissi ciddi oranda arttıran bir etken olarak tasarıma yansıyor diyebiliriz. Aracın kokpiti ise VW Passat ile aynı ancak makyajlı VW Golf’de de kullanılmaya başlanan ve opsiyonel olarak sunulan yeni 9.2inch (standart 6.5inch) genişliğinde bilgi-eğlence sistemi fark yaratıyor.
VW tasarımcıları tarafından bir Gran Turismo ve Premium model olarak nitelenen Arteon, klasik VW hatlarına sahip olmasına rağmen özellikle ön aydınlatma grubu ve panjur bölümünde farklılaşıyor ve markanın gelecek yıllardaki tasarım anlayışını yansıtıyor diyebiliriz. Tampon ile bütünleşik bir görünüme sahip panjurun çizgileri aydınlatma grubunda da devam ediyor. Bu da 3 parçanın iç içe geçmiş gibi görünmesini sağlıyor. Diğer taraftan ön kısma yandan bakıldığı zaman Renault’un bazı modellerini anımsattığı da söylenebilir. Ancak genel anlamda karşımızda oldukça şık ve sportif bir model durduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 
Arteon’da kullanılacak motorlar ise doğal olarak diğer VW modelleri ile aynı. Haziran-Temmuz aylarında VW Grubu modellerinin B, C ve D Segmenti modellerinde kullanılmaya başlanacak olan 1.5lt turbo-benzin motorun 150ps olan versiyonu Arteon’un giriş seviyesi motor seçeneği olacağı belirtiliyor. Ayrıca 2.0lt 190ps ve 280ps olarak 2 farklı güce sahip versiyonlar turbo-benzin motorların diğer seçenekleri olarak göze çarpıyor. 1.5lt seçenekte DSG otomatik şanzıman opsiyon olarak sunulurken diğer seçeneklerde standart olarak yer alıyor. Dizel cephesinde ise sadece 2.0lt hacminde motor bulunuyor. 150ps, 190ps ve 240ps seçeneklerine sahip olan 2.0lt turbo-dizel motorların ilk 2 güç seçeneğinde 7 ileri DSG otomatik şanzıman opsiyon olarak sunulurken, 240ps olan versiyonda DSG şanzıman standart olarak sunuluyor. Bu arada en gülü benzin ve dizel motor seçeneklerinin sadece sürekli 4×4 çekiş sistemi 4Motion ile sunulacağını belirtmeden geçmeyelim. Performans ve tüketim verileri ise henüz açıklanmadı.
Adaptif hız sabitleme, acil durum yardımcısı ve birçok farklı sürüş yardım sistemlerini standart veya opsiyon olarak sunacak olan Arteon modeli, fiyat olarak aynen CC’de olduğu gibi Passat’dan daha yüksek bir fiyata satılacak. Ancak gerek boyutlarının daha büyük olması gerekse de VW yetkililerinin aracı Premium olarak sınıflandırıp BMW ve Audi ile mukayese etmesi fiyatının Passat-CC arasındaki farktan daha fazla olacağını gösteriyor olabilir. Ancak yine de Audi A5 Sportback ve BMW 4 Serisi GranCoupe’den hissedilir derecede ucuz olacaktır diye düşünüyoruz. Arteon’un yaz sonunda Avrupa’da satılmaya başlanması ve ülkemizde de sonbahar aylarında tanıtılması beklenebilir.