Yeni Honda Civic Type-R tanıtıldı

9 Mart 2017 tarihinde yani 2 gün sonra kapılarını ziyaretçilere açacak olan 87. Cenevre Otomobil Fuarı’na yıldız yağmaya devam ediyor. Dünyanın en önemli otomobil fuarı olarak adlandırılan Cenevre’ye Honda da en özel modellerinden bir tanesini hazırladı ve 5.Jenerasyon Civic’in Type-R versiyonunu tanıttı.


Honda Civic Type-R 20 yıl önce nasıldı? Şimdi nasıl?

Civic HB modelini baz alan model geçtiğimiz yıl tanıtılan konsept model ile o kadar benziyor ki, Honda tasarımcıları konsept modeli zaten prototip olarak adlandırıyorlardı. Sadece tamponlarda bir miktar değişim ve bazı abartı detaylarda törpülenme dışında model prototip ile hemen hemen aynı denebilir. Bu da bazen konsept ve prototip modellerin üretim modeline ne kadar yakın olabileceğini gösteriyor diyebiliriz. 
Gelelim modelim en merak edilen yönüne; Mevcut Type-R modelinde kullanılan 2.0lt turbo-benzin motor 10ps güç artışı ile kendine yeni Type-R modelinde de yer bulmuş ancak tork değerinde bir değişiklik olmamış. 320ps gücünü değişliklik olmadan 6500devir/dakikada elde eden motorun 400nm torku da herhangi bir değişiklik olmadan 2500-4500devir/dakikada elde ediliyor. Bu güç ve tork ön tekerleklere geçişleri yumuşatılan 6 ileri manuel şanzıman ile iletiliyor ve korkulduğu gibi CVT otomatik şanzıman seçeneği de bulunmuyor. Aracın sürücüsüz ağırlığında ise önemli bir değişiklik yok ve 1382kg olarak (Sürücülü 1457kg) açıklanıyor. 0-100km/saat hızlanma değeri henüz açıklanmasa da güçteki hafif artış ve ağırlığın artmaması, mevcut modelde 5.7sn olan hızlanmanın 5.5 saniye civarında gerçekleşeceği anlamına gelebilir. 
Bir önceki modelden daha uzun ve geniş olmasına rağmen 34mm daha alçak olan ve ağırlık merkezi de yere yaklaşan yeni Type-R’ın sürücü pozisyonu ise yere 50mm daha yakın. Bu da gerek görünüm gerekse de sürüş açısından daha sportif bir aracın karşımızda durduğunu gösteriyor. Ayrıca Honda Mühendisleri, egzoz sisteminin ve motor beyninin geliştirilmesiyle, bir önceki modelde şikayet konusu olan gaz tepkisinin iyileştirildiğini belirtiyorlar. Elden geçirilen süspansiyon sistemi ise sportif sürüşü destekleyip önden kaymayı en aza indirecek şekilde ayarlandı ve önde MacPherson tipi arkada ise çok noktadan bağlantılı bağımsız süspansiyon sistemi olarak tercih edildi.  %39 oranında daha iyi olan burulma direnci ise yeni Honda Civic-Type’ın yol tutuşunun daha iyi olacağı anlamına geliyor. 
Motorunda çok büyük bir değişiklik olmasa da sürüş özellikleri geliştirilen ve görünümü de tamamen değişen yeni Honda Civic Type-R, geçtiğimiz yıl VW Golf GTi Clubsport modeline kaptırdığı “Nürburgring pisti en hızlı önden çekişli” unvanını yeni model ile geri alacak gibi görünüyor. 1.4saniye fark ile rakibinin gerisinde bulunan model yaz aylarında başlayacak olan rekor denemesi ile bizleri tekrar heyecanlandıracak gibi görünüyor.
2018 yılında ülkemizde satılması beklenen yeni Honda Civic Type-R’ın fiyatı ise halen satılmakta olan Type-R’dan %2-%5 oranında daha pahalı olabilir. Bu da yaklaşık 64.000Euro (yaklaşık 240.000TL) fiyat etiketine sahip olabileceğini gösteriyor. Ancak Euro kurunda gerçekleşecek yukarı ve aşağı yönlü hareket modelin fiyatını doğrudan etkileyecektir diye düşünüyoruz. 

Facebook Comments