Citroen C5 Aircross tanıtıldı

Citroen’in C Segmenti’nde yer alan Crossover modeli C5 Aircross, basına sızan fotoğraflarının hemen ardından tanıtıldı. Herkesin zevkine hitap eder veya etmez yorum yapma zor ancak kendine özgü tasarım anlayışı ve farklılığı ile de saygı durulması gereken bir görünüme sahip. 

Markanın son yıllarda benimsediği tasarım anlayışı ile şekillendirilen C5 Crossair, oldukça yuvarlak hatlara sahip ve aracın neredeyse hiçbir yerinde köşeli bir dizayn öğesi bulunmuyor. Ledli gündüz farlarının aydınlatma grubunu üzerinde yer alan ayrık yapısı pek de alışılmadık bir görünüm sergiliyor. Ayrıca köşeleri yuvarlak yamuk şekline sahip öğeler de ön tampon altı, yan etekler ve stop grubu iç tasarımında kendine yer bulmuş ve hatta kokpit içinde bile bu tip şekiller yoğun bir şekilde yer alıyor. C sütununun parçalı yapısı ve krom cam çıtası tarafından ikiye bölünmesi de aykırı tasarım detayları arasında yer alıyor.
PSA’nın bir diğer markası Peugeot’un aynı segmentte yer alan Peugeot 3008 modeli ile aynı platform (EMP 2) üzerinde yükselen araçta, 3008 modelinde yer alan motor ve şanzımanların aynısı kullanılabilir. Bu doğrultuda ülkemiz için oldukça ideal olan 1.2lt turbo-benzin 130ps ve 1.6lt turbo-dizel 120ps motorların 6 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile birlikteliği farklı ve sıra dışı bir araca sahip olmak isteyenler için güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyoruz. 

Facebook Comments