BMW 5 Serisi mi, Mercedes E Serisi mi, Volvo S90 mı daha güvenli?

E Segmentinin en gözde modelleri birer birer yenileniyor ve ardından da EuroNCAP çarpışma testinde kendilerini gösteriyorlar. Bu seride ilk olarak 2016 yılı sonunda Mercedes E Serisi teste girmiş ardından da Volvo’nun S90 modelinin sonuçları 2017’de açıklanmıştı. Şimdi ise E Segmentinin en son üyesi BMW 5 Serisi bu teste katıldı ve sonuçları da açıklandı. Biz de bu doğrultuda sağlamlık ve güvenirlilikleri ile tüm dünyaya nam salmış olan bu 3 markanın E Segmenti modellerini EuroNCAP sonuçları üzerinden  karşılaştırmaya kadar verdik.

Euro NCAP ve IIHS testlerinin her ikisinden de tam puan alan modeller hangileri?

İlk olarak her 3 modelin test sonuçlarına yüzeysel olarak bakalım;

 • Yeni BMW 5 Serisi 2017 yılı Euro NCAP sonucuBMW 5 Serisi EuroNcap
 • Yeni Mercedes E Serisi 2016 yılı Euro NCAP sonucu
Mercedes E Serisi EuroNcap
 • Volvo S90 2017 yılı Euro NCAP sonucu
Volvo S90 EuroNcap
Yukarıdaki sonuçlardan da görüleceği gibi Mercedes ve Volvo arasındaki oranlar oldukça yakın ve her iki model de araç içindeki yetişkinler için %95 değerini elde ederken, BMW %91’de kalıyor. Ayrıca Mercedes çocuk koruması açısından Volvo’ya göre %10 oranında ve BMW’ye göre de %5 daha iyi bir değer elde etmiş. Yaya koruması açısından ise BMW, hemen hemen aynı değerlere sahip rakiplerinden daha üstün. Diğer taraftan burada önemli bir nokta bulunuyor. Volvo S90 standart olarak sunduğu güvenlik donanımları ile %93 oranında bir değere sahipken Mercedes E Serisi’nin standart güvenlik donanımları %63 olarak belirtiliyor. BMW’de ise bu oran rakiplerinden daha düşük ve %59 olarak açıklanıyor. 

Hatırlanacak olursa Fiat Tipo (Egea) HB modeli 2016 yılında hem standart güvenlik yardımcıları (%25) hem de üst düzey güvenlik yardımcıları (%57) ile bu testlere girmişti. Standart güvenlik donanımı ile 3 yıldız alan Tipo HB, üst düzey güvenlik donanımı ile 4 yıldızı elde etmişti. İşte bu nedenle de Mercedes’in %62 güvenlik asistine sahip olması elde ettiği 5 yıldızı Volvo S90’a göre biraz daha değerli kılıyor gibi görünüyor. Ancak esas sonucun araçta bulunanların korunma değerlerine göre verilebileceğini düşünüyoruz. (Değerlendirme görsellerden sonra devam etmektedir)
Şimdi biraz daha fazla detay ile 3 aracın araçtaki kişileri ne kadar koruduğuna göz atalım ve sonrasında yorumlayalım;

 • Yeni BMW 5 Serisi Serisi yetişkin ve çocuk koruma
 • Yeni Mercedes E Serisi yetişkin ve çocuk koruma
 • Volvo S90 yetişkin ve çocuk koruma
Yukarıdaki görsellerden de anlaşılacağı gibi Volvo ve Mercedes’in yetişkinleri koruması %95 oranında ve BMW’ninki de %91 oranında görünse de, yetişkinlerin vücutları aracın farklı bölgelerine göre farklı oranlarda korunuyor. 
Önden yapılan deforme olabilen bir bariyere çarpma (frontal offset deformable barrier) testinde ; Volvo S90’da bulunan ön yolcuların vücut bölgeleri daha iyi korunuyor. Mercedes ise BMW’den daha iyi bir sonuca imza atıyor. BMW burada sürücü baldırında aldığı zayıp değerlendirmesi ile biraz şaşırtıyor ve en geride kalıyor. 
Önden yapılan sabit bir bariyere çarpma (frontal full width) testinde; Yolcu hasarı her 3 modelde de aynıyken, sürücünün gövdesi Volvo ve BMW’de daha iyi korunuyor. Mercedes’in ancak yeterli düzeyde not alabilen sürüc gövde koruması ise biraz düşündürücü. Baldır hasarı ise BMW’de en geride. Ayrıca sürücü boyun bölgesinin orta düzeyde korunabilmesi BMW’nin puanları nereden kaybettiğini açık bir şekilde gösteriyor. 
Arkadan bir darbe gelmesi durumunda (Whiplash) ve yandan (Lateral) bir araca veya direğe çarpmalarda  ise; her 3 araç da ön yolcuların her noktasını aynı şekilde koruyabiliyor. Ancak yandan direğe çarpma testinde 3 araç için de gövde korumasında ancak yeterli sonucu elde edilebilmiş. 
Arkada bulunan 10 yaşındaki ve 6 yaşındaki çocuklar için ise; her 3 araç da yan darbe durumunda aynı korumayı sağlarken Mercedes önden çarpışmada sürücü arkasında oturan 6 yaşındaki yolcuyu daha iyi koruması ile öne çıkıyor. BMW ve Volvo ise bu konuda aynı ve orta seviyede koruma sağlayabiliyor. 
Sonuç olarak bir sıralama yapacak olursak; 
Öndeki yetişkinler için sağlanan koruma açısından;
 1. Volvo S90
 2. Mercedes E Serisi
 3. BMW 5 Serisi

Arkadaki çocuklar için sağlanan koruma açısından;
 1. Mercedes E Serisi
 2. BMW 5 Serisi
 3. Volvo S90

Yeni BMW 5 Serisi EuroNCAP çarpışma testi


Yeni Mercedes E Serisi EuroNCAP çarpışma testi

Yeni Volvo S90 EuroNCAP çarpışma testi

Facebook Comments