Skoda Yeti’nin yerine geçecek olan Karoq kamuflajsız görüntülendi

Skoda’nın C Segmenti Crossover modeli Yeti, önümüzdeki aylarda yenilenecek ve vakit yaklaştıkça da test araçları üzerlerindeki kamuflajları daha hızlı bir şekilde atmaya başladı. İşte bu doğrultuda en temiz görüntüler de karşımıza birer birer gelmeye başladı. 


Skoda Kodiaq – Renault Koleos Karşılaştırması

Elde edilen yeni görüntülerden aracın bütün hatları net bir şekilde görülebiliyor ve markanın D segmentinde yer alan Crossover modeli Kodiaq ile olan büyük benzerliği de gözlerden kaçmıyor. Aşağıdaki karşılaştırmalı görselden de anlaşılacağı gibi 2 aracı ayırt etmek hemen hemen imkansız. Diğer taraftan ön aydınlatma ve arka stop grubun dışa bakan kısımlarında gövde rengi ile aynı renk kamuflajlar kullanılmış ve bu nedenle her iki bölgede de farklı tasarım ile karşılaşabiliriz. Ayrıca bagaj kapağının plaka üstünde kalan kısmında da benzer bir detay gizlemesi var gibi görünüyor. Anlaşılan o ki, Skoda görevlileri aracı tamamen saklamak yerine şimdilik Skoda Kodiaq gibi görünmesini istemişler diye düşünüyoruz. 
Üstte Skoda Kodiaq
Yeni Skoda Karoq’un birçok parçasını ortak olarak paylaştığı Seat Ateca ile olan farklılıklar ise Skoda’nın kendine özgü ön tasarımı sayesinde oldukça değişik ancak arka tasarım neredeyse aynı diyebiliriz. Yandan ise C sütununun tamamen farklı tasarımı sayesinde belirgin bir karakter farkı ortaya çıkıyor. Ancak genel anlamda Seat Ateca ve Skoda Karoq için çift yumurta ikizi demek oldukça mümkün görünüyor. Bu arada her iki aracın da VW Tiguan ile aynı tekniğe ve platforma sahip olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Ateca ve Tiguan’ın tamamen farklı kokpit tasarımları düşünüldüğünde ise Karoq’un bizi Skoda’ya özgü kokpit ile karşılayacağını tahmin etmek hiç de zor olmayacaktır. 
Üstte Seat Ateca
Kullanılacak motor ve şanzıman seçeneklerinin ise sürpriz yaratmayacağını rahat bir şekilde belirtebiliriz. VW Grubu markalarında kullanılan 1.0lt (115ps), 1.4lt (125ps ve 150ps) turbo-benzin ve 1.6lt turbo-dizel (120ps) motorlar 6 ileri manuel ve 7 ileri DSG otomatik şanzımanlar ile kombine edilecektir. En büyük problemin ise 1.6lt turbo-dizel motorun VW Tiguan ve Seat Ateca’da sadece 6 ileri manuel şanzıman ile sunulması gibi görünüyor. Umarız ülkemizde en fazla satışı yapmaya aday olan 1.6lt dizel-otomatik seçeneği Skoda Karoq’da ikiz kardeşleri ile beraber sunulur. 
Skoda’nın ülkemizdeki imajının günden güne yükseldiği ve C Segmenti Crossover modellere olan talebin de arttığı düşünülürse, uygun bir fiyat politikası ile Skoda Karoq’un oldukça fazla ilgi göreceğini düşünüyoruz. Fiyatının ise VW Tiguan’dan hissedilir derecede düşük ve Seat Ateca’dan da bir miktar daha düşük olmasını güçlü bir şekilde bekliyoruz. Ülkemizde satışına başlanması ise 2017 yılının son çeyreğini bulabilir.