BMW E30 M3 Sport Evo; 119km’deki mükemmellik

BMW’nin belki de en özel otomobillerinden birisi şüphesiz 1985-1992 yılları arasında üretilmiş olan E30 M3 modelidir ve bu modele aşık olduğumuz sosyal medya hesaplarımızın kapak fotoğraflarını süslemesinden de rahat bir şekilde anlaşılabilir. Bu nedenle araçla ilgili güzel ve özel haberleri yakaladıkça sizlerle paylaşıyoruz. Bu haberlerin en özeli ise bugün karşımıza çıktı ve vakit kaybetmeden yazımız hazırlayalım istedik. 


5 jenerasyon BMW M3 Karşılaştırması

İlk olarak Sport Evo’nun diğer E30 M3 modellerinden farkını anlatalım;

E30 M3 tek başına bile oldukça özel bir modelken, devam eden yıllarda daha güçlü ve 500’er adedin hemen üzerinde sınırlı adetlerle üretilen E30 M3 Evolution ve Evolution II modelleri tanıtılmıştı. Bu versiyonları ise 1989-1990 yılları arasında sadece 600 adet üretilen, serinin en pahalı, güçlü ve özel aracı olan M3 Sport Evolution modeli izlemişti. Burada sanki aynı şeyi tekrar ediyoruz gibi anlaşılmaması için “Sport” kelimesinin varlığını vurgulamak istiyoruz.


Vergi sınırı olan ülkelere özel E30 M3; BMW M320is

M3 Sport Evo modelinde bulunan motor ise diğer Evo modellerinin aksine oldukça fazla modifiye edilmişti. Öyle ki silindirlerin çapı 84mm’den 95mm’ye genişletilerek S14 kodlu 4 silindirli atmosferik benzin motorun hacmi 2.3lt’den 2.5lt’ye yükseltilmiş, supap başları da genişletilerek motorun emme ve egzoz hatları rahatlatılmış ve artan ihtiyaç doğrultusunda eksantrik milleri de geliştirilmişti. Diğer M3 modellerinde bulunamayan piston altlarına yağ püskürten spreyler ise motorun daha iyi yağlanmasını sağlamış, soğutmaya katkıda bulunmuştu. Tüm bu modifikasyonlar neticesinde EVO II’nin gücü Sport Evo’da 220ps’den 238ps’e yükselmiş ancak tork değeri 245nm’den 240nm’ye düşmüştü. Motordaki bu değişimler sonucunda ise M3 Sport Evo 0-100km/saat hızlanmasını 6 saniyenin hemen üstünde tamamlarken 250km/saat maksimum hıza çıkabiliyordu. Bu arada döneminin en hızlı modellerinden birisi olan Ferrari 348TS’nin aynı hızlanmayı yaklaşık 5.5 saniyede tamamlayabildiğini belirtmeden geçmeyelim.


Formula 1 bazlı motora sahip 3 spor otomobil modeli
Diğer taraftan M3 Sport Evolution’da bulunan motorun görsel olarak da bir farkı vardı ve üst kapak rengi siyah olarak korunurken buji kabloları kırmızı renk olarak seçilmişti. Arka spoylerde yer alan, uzunluğu ayarlanabilir çıkıntı ise arkanın yüksek hızlarda daha da bastırılmasına (Downforce) fayda sağlıyordu. Üstelik standart M3 modelinden de 10mm daha yere yakındı. Sadece 2 renk seçeneği ile sunulan M Sport Evo modelinde, ya siyah kaporta-kırmızı tampon çizgileri ya da kırmızı kaporta-siyah tampon çizgileri seçeneği seçilebiliyordu. Aracın içindeyse sabit başlıklı yarış tipi özel spor deri koltuklar bulunuyordu ve direksiyon, vites topuzu ve el freni kolu özel bir süet deri ile kaplıydı. Kısacası bu model motorundan, kaportasına ve performansına kadar en özel M3 olduğunu açık bir şekilde ortaya koyuyordu.

Solda kırmızı buji kablolu Sport Evolution motoru
İşte bu derece özel bir modelin en üst seviyesinde yer alan bir örneğini görmek oldukça zor olsa da bizim yazımıza konu olan BMW E30 M3 Sport Evo modeli belki de dünyanın en özel ve güzel E30 M3 modellerinden bir tanesi olmasıyla öne çıkıyor. Sadece 119km’deki 1990 model bu araç, 27 yaşında olmasına rağmen neredeyse sıfır denilebilecek bir km değerine sahip ve büyük ihtimale bu mesafeyi de her yıl rutin olarak yapılan bakımları sırasında yapmış olabilir. 119km’yi 27 yıla bölersek karşımıza yaklaşık 4.4km gibi bir değer çıkıyor ki, periyodik bakım sonrası aracın alıştırılması için ideal bir mesafe olmasıyla ön çıkıyor diye düşünüyoruz.

Üretimi yapılmayan 4 farklı BMW M3 modeli

Kısacası karşımızda efsane bir modelin hiç kullanılmamış ve 0km sayılabilecek bir örneği var ve satışa çıkar çıkmaz da yeni sahibinin araca atladığını belirtmek istiyoruz. Ancak ne yazık ki, satışı gerçekleştiren galeri fiyatını açıklamıyor ve astronomik bir değer olması da gayet doğal. Bu arada aynı galeride satılan 1988 model 13.600km’de (8445mil) standart E30 M3 modelinin bile 199.990 Dolar fiyat etiketine sahip olduğu düşünülürse sınırlı sayıda üretilmiş 0km sayılabilecek M3 Sport Evo’nun 2 hatta 3 kat daha yüksek bir fiyata satılmış olabileceği bizi kesinlikle şaşırtmayacaktır. Bu da 400.000-600.000Dolar arasında bir fiyattan bahsettiğimiz anlamına geliyor.


BMW E30 M3’e ucuz alternatif; Alpina C2 2.7

Facebook Comments