Skoda Kodiaq – Renault Koleos Karşılaştırması

Skoda’nın yeni tanıttığı D-segmenti Crossover modeli Kodiaq gerek görünümü gerekse de özellikleri ile oldukça fazla dikkat çekti ve yaptığımız fiyat analizinde sınıfının belkide en ucuz modeli olabileceğini gördük. Ancak henüz fiyat analizini yetersiz bilgi nedeniyle yapamadığımız ve 2016 Nisan ayında tanıtılan Renault Koleos da bu sınıfa benzer özelliklerle giriş yaptı. 


SUV ile Crossover farkı nedir?

Ayrıca takipçilerimizin Skoda Kodiaq konusuna yaptığı yorumlardan en çok bu iki aracın karşılaştırıldığını gördük. Biz de bu doğrultuda teknik bilgiler henüz iki model için de kesinleşmediği için sadece ölçü ve görünüm olarak karşılaştırma yapacağız ancak teknik bilgiler konusunda da mevcut bilgileri motor-şanzıman başlığı altında değerlendireceğiz. 
Motor ve Şanzıman

Skoda Kodiaq’da başlangıçta ikisi dizel 5 farklı motor seçeneği olacağı açıklandı. Benzinli seçenekler 1.4lt turbo 125ps-150ps ve 2.0lt 180ps güçlere sahipken dizel seçenekler 2.0lt turbo 150ps ve 190ps olarak açıklanıyor. Ancak takipçilerimizi hayal kırıklığına uğratan 1.6lt dizel seçeneğinin olmaması Kodiaq için çok büyük bir dezavantaj olarak göze batıyor. Bu satışları önemli ölçüde etkileyebilir. Bu arada 125ps benzin motorun 6 ileri manuel şanzıman ile 150ps benzin motorun ise 7 ileri DSG ile sunulacağını tahmin ediyoruz. 2.0lt turbo-dizel seçenekler ise büyük bir ihtimalle 6 ileri DSG şanzımana sahip olabilir.

Skoda Kodiak ve Seat Ateca modelleri dengeleri nasıl değiştirir?

Diğer taraftan 1.6lt turbo-dizel motor seçeneğinin VW Tiguan modelinde de sunulmadığını hatırlatmak istiyoruz. Ayrıca bu motor VW Caddy’de de artık sunulmuyor ve VW’in yüz yüze kaldığı emisyon skandalı sonucu gerçekleştiğini belirtelim. Bu durum çözülürse VW en kısa zamanda 1.6lt dizel motoru seçenekler arasına dahil edecektir. Ayrıca yeni tasarlanan daha verimli 1.5lt turbo-benzin ve 1.5lt turbo-dizel üniteler de VW Grubu’nda bulunan diğer araçlarla beraber Kodiaq’da da önümüzdeki yıllarda karşımıza çıkabilir.

VW 1.5 TDI ve 1.5 TSI motor detayları için tıklayınız

Koleos ise bu konuda ülkemiz pazarında çok daha avantajlı gibi görünüyor. Halen yeni Renault Megane ve Talisman modellerinde ayrıca Nissan ve Mercedes’de de kullanılan 130-136ps üniteler ile sadece Renault modellerinde kullanılan 1.6lt 160ps turbo dizel ünteler Koleos’da da yer alacak. Ayrıca bu motorlar EDC şanzıman ile de kombine edilebilecek. Kısacası dizel-otomatik ikilisini iki model arasında şimdilik sadece Koleos sunabilecek. Bu da Koleos satışlarını olumlu etkileyecekken Kodiaq satışlarında probleme neden olabilir.

Mercedes neden bazı Renault motorlarını kullanıyor?

Ölçüler
Skoda Kodiaq – Renault Koleos ölçüler
Her iki modelin ölçüleri birbirine oldukça yakın ancak yeşil ile gösterilen ölçülerin Kodiaq’da daha fazla olduğunu görüyoruz. Üstelik bu ölçüler aracın iç hacmini doğrudan etkiliyor. Modelin yüksekliği Koleos’dan daha az ancak bu değer sadece 2mm ve etkisiz diyebiliriz. Diğer taraftan özellikle bagaj hacmini, ikinci ve üçüncü koltuk sıralarının diz mesafesini etkileyen uzunluk ve dingil aralığı ölçülerinde önemli farklar olduğunu görüyoruz. Ayrıca genişlik olarak da Kodiaq kağıt üstünde daha geniş ve bu da araç içindeki ferahlığı mutlaka etkileyecektir.
Skoda Kodiaq – Renault Koleos bagaj hacmi
Bu tip araçlarda bagaj hacmi oldukça önemlidir. Zaten alıcıların tercih nedenlerinden birisi de budur. Ayrıca bagajın geniş olması 3.koltuk sırasını da etkilemektedir. Bir üst paragraftaki tablodan Skoda Kodiaq’ın hissedilir derecede büyük olduğunu görmüştük. Bir üstteki tablodan ise bagaj hacminin önemli miktarda daha büyük olduğunu görüyoruz. 720lt bagaj hacmi ile Kodiaq tüm otomobil sınıfları içerisindeki en büyük bagajlardan birisini sunuyor denilebilir. Arka koltuklar yatırılınca elde edilen 2065lt değeri de oldukça çarpıcı ancak Koleos’un 1690lt değeri de fena görünmüyor. Kısacası Kodiaq kağıt üstünde rakibinden daha ferah ve geniş bir Crossover olmasıyla öne çıkıyor. 

Sonuç

Gerek Skoda Kodiaq gerekse de Renault Koleos D-Segmenti SUV-Crossover modelleri arasında liderliğe oynayacak özelliklere sahip. Daha önce yaptığımız fiyat analizinde Skoda Kodiaq’ın başlangıç fiyatının 95.000TL olabileceğini öngörmüştük. Bize göre Renault Koleos da benzer bir fiyata sahip olabilir ancak dizel motora sahip olması durumunda Koleos 7.000-8.000TL daha pahalı olabilir. Ancak her şekilde her ikisi de sınıfının en ucuz araçları olacak gibi görünüyor. 
Kodiaq’ın en büyük dezavantajı şu anda 1.6lt dizel motor sunmuyor olması olarak gösterilebilir. Koleos ise bu motora sahip olmasıyla öne çıkıyor. Ancak Kodiaq’ın yaşam alanı hacmi açısından önemli bir artısı var gibi görünüyor. Bu da az yol yapan ve dizel motora çok da ihtiyaç duymayan kişilerin tercih nedeni olabilir. Ancak Kodiaq’da bir süre sonra 1.6lt dizel-otomatik seçeneği sunulmaya başlanırsa kardeşi Superb modelinin gösterdiği başarıyı çok daha yukarılara taşıyabilir ve sınıfının liderliğini de kısa sürede ele geçirebilir diye düşünüyoruz. 
Skoda Kodiaq – Renault Koleos Dış Görünümler 
(İç görünümler sayfanın devamındadır)
Skoda Kodiaq – Renault Koleos ön gürünüm
Skoda Kodiaq – Renault Koleos ön-yan gürünüm
Skoda Kodiaq – Renault Koleos yan gürünüm
Skoda Kodiaq – Renault Koleos arka-yan gürünüm
Skoda Kodiaq – Renault Koleos arka gürünüm
Skoda Kodiaq – Renault Koleos İç Görünümler 
Skoda Kodiaq – Renault Koleos kokpit
Skoda Kodiaq – Renault Koleos ön koltuk sırası
Skoda Kodiaq – Renault Koleos arka koltuk sırası