Yeni Lincoln Navigator tanıtıldı

Ford bünyesinde yer alan premium marka Lincoln’ün F Segmenti SUV modeli Navigator, halen devam etmekte olan New York Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. Ülkemizde de 1997 yılından itibaren sıklıkla görmeye alıştığımız ancak daha sonraki dönemlerde ortadan kaybolan model, yeni kasasının sahip olduğu devasa boyutları ve lüksüyle kendinden söz ettirecek gibi görünüyor. 

Land Rover Range Rover, Cadillac Escalade ve Mercedes GLS gibi rakiplere sahip olan Lincoln Navigator, büyüyen boyutlarına rağmen bir önceki jenerasyondan yaklaşık 100kg daha hafif ve sahip olduğu geleneksel V8 atmosferik motorunu da kaybetmiş. Bu motor yerine Ford’un farklı modellerinde farklı hacimler ile kullandığı 3.5lt V6 (Ecoboost) çift turbo-benzin motor tercih edilmiş. Motorun ürettiği 450hp güç ise 4×4 çekiş sistemine GM ile beraber geliştirilen 10 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Aracın hızlanma ve tüketim değerleri ise henüz açıklanmadı.
Dış tasarım itibari ile muazzam lükse ve üst sınıfa hitap ettiği rahat bir şekilde anlaşılan modelin iç tasarımı ise ilginç bir yalınlığa sahip. Ancak bu yalın anlayış artık birçok üst sınıf SUV modelinde hakim olmaya başladı ve kullanılan dijital ekranların da etkisi oldukça büyük. Aracın ne kadar geniş olduğu ise sürücü ve yolcu koltuğu arasındaki kol dayama bölmesinin devasa genişliğinden anlaşılıyor. Ayrıca 2.koltuk sırası sadece 2 ayrı yolcu için müstakil olarak tasarlanmış ve ortasında kol dayama ve kumanda butonları bulunuyor. Aracın ne kadar uzun olduğu ise 3.koltuk sırası diz mesafesinin oldukça rahat olmasından net bir şekilde anlaşılabilir. 
Bu kadar rahat ve lüks görünen bir aracın özellikleri de doğal olarak bu yönde olmalıydı. İşte bu doğrultuda ısıtma ve soğutma fonksiyonları 30 farklı alternatife sahip ve araçta bulunan her kişi neredeyse bağımsız olarak kendi havalandırma şartlarını ayarlayabiliyor. Arkada 10inch genişliğinde ekrana sahip 20 hoparlörlü ses ve bilgi-eğlence sistemi ise harika bir görsel ve müzik deneyimi sunuyor. 
Ülkemize gelmesi motor hacmi nedeniyle ancak paralel ithalat yöntemiyle mümkün olan Navigator, yeni tasarımı ve özellikleri ile bulunduğu sınıfa gerçekten de çok yakışmış. Ancak V8 motorunu kaybetmiş olması bizi üzdü. Keşke 3.5lt V6 çift-turbo benzin motorun yanında bir de V8 atmosferik motor seçeneği bulunsaydı diye düşünmeden edemedik.