Ford Shelby F150 Super Snake tanıtıldı

Dün yaptığımız bir yayında Ford’un rakipleri Dodge ve Chevrolet’e Shelby Mustang Super Snake modeli ile cevap vermeye hazırlandığını ve bu doğrultuda gerçeğe oldukça yakın görünüme sahip bir konsept model tanıttığından bahsetmiştik. Şimdi ise bu aracın motoruna ve genel havasına sahip olan F150 Super Snake modeli tanıtıldı.

Pikap modellerin ana vatanı şüphesiz A.B.D ve bırakın Amerikan otomobil markalarını Japon markalarının bile dünyanın genelinde satılmayan devasa boyutta pikap modelleri bu ülkeye özel olarak yine bu ülke sınırları içerisinde üretiyor ve de satıyorlar. Özellikle A.B.D’nin Orta-Batı olarak adlandırılan bölümünde çok yaygın kullanılan pikap modeller birçok kişi için vazgeçilmez olmasıyla dikkat çekiyor. Ayrıca şunu da belirtmeden geçmeyelim; bahsettiğimiz Orta-Batı bölgesinde sadece iş amaçlı değil genç erkekler bile Mustang ve Camaro gibi modelleri değil de iri yarı dev motorlu Pikap modellerini tercih ediyorlar ve bu araçları kullanmak neredeyse bir delikanlılığın bir simgesi haline gelmiş durumda. İşte bu Pikap kültürü nedeniyle de oldukça özel modelleri görme şansı yakalıyoruz. 
Şüphesiz Shelby F150 Super Snake de tam böyle bir model ve şu anda dünya çapında yer alan pikap modelleri arasında en üstte yer alıyor denilebilir. Gerek teknik özellikleri gerekse de yoldaki herkesi korkutabilecek görünümü ile adeta parıldayan bu modelde Ford’un 5.0lt V8 atmosferik-benzin 435hp güce ve 542nm torka sahip motorunun önemli oranda modifiye edilmiş bir versiyonu bulunuyor. Bu modifikasyonlardan en önemlisi şüphesiz beygir gücünü uçuran Supercharger sistemi. Tabii artan güç ve tork doğrultusunda piston ve supablar da dahil olmak üzere birçok parça daha dayanıklı olanları ile değiştiriliyor. Sonuç olarak gücün 750hp’ye çıktığı açıklanıyor. Tork verisi henüz açıklanmıyor olsa da 1000nm civarında bir değer ile karşılaşabiliriz. Elde edilen bu yüksek güç ise arka tekerleklere 6 ileri manuel şanzıman ile aktarılıyor. 4×4 çekiş sistemi ise opsiyon listesinde bulunuyor. Egzoz sisteminde ise Borla markasından yardım alınmış ve oldukça özel bir sese sahip olduğu rahatlıkla tahmin edilebilir. Daha geniş çamurluklar, 22 inch jantlar, hava girişli motor kaputu ve beyaz renkli yarış çizgiler de aracın genel görünümüne büyük katkıda bulunuyor. Aracın merak edilen performans verileri henüz açıklanmıyor ancak 4 saniye sürede 100km/saat hıza çıkarak, maksimum 270-280km/aat hıza çıkması beklenebilir. Bu veriler onu en hızlı seri üretim pikap yapacaktır diye düşünüyoruz. 
En son olarak şunu belirtmeden geçmeyelim; Tanıtılan F150 modeli konsept bir araç değil ve yaklaşık 100.000Dolar fiyat etiketi ile satışa sunuldu. Ayrıca Ford F150 modelinin uzantısı ile benzer olarak sadece 150 adet üretilecek. Kısacası oldukça özel ve koleksiyonluk bir araç ile karşı karşıyayız. Gerçi Shelby’nin ortaya çıkardığı araçların büyük bir çoğunluğu her zaman bu niteliklere sahiptir de diyebiliriz. Umarız bu araçtan 1 tane de olsa ülkemiz de görmek hepimize mümkün olur.