Skoda Kodiaq ne kadar güvenilir?

0
434
Skoda’nın D Segmentinde yer alan Crossover modeli Kodiaq geçtiğimiz haftalarda Türkiye’ye gelmiş ve fiyatları da açıklanmıştı. Bulunduğu segmentte rekabetçi fiyatlara sahip olan model, geniş iç hacmi ile de birçok kişinin beğenisini kazanmıştı. Şimdi ise Euro NCAP’in gerçekleştirdiği çarpışma testinin sonuçları açıklandı.
Skoda Kodiaq fiyatları için tıklayınız
Testin sonucunda 5 yıldız almaya hak kazanan Kodiaq, sahip olduğu %54 güvenlik yardımcısı donanımları ile özellikle önde oturan yetişkin yolcu kategorisinde aldığı %92 koruma oranıyla dikkat çekti. Arka koltukta oturan çocuklar için ortanın üstünde iyiye oldukça yakın bir not alan Kodiaq, yayalar için de benzer bir koruma sunmasıyla öne çıktı.  (Detaylar görsel sonrasından devam ediyor) 

Testin genel değerlendirmesi ise şu şekilde;
Skoda Kodiaq Euro NCAP Genel
Önde oturan yetişkinler

Önden deforme olabilen bir bariyere çarpma (Frontal Offset Deformable) testinde; Hem sürücünün hem de yan yolcunun kafa, boyun ve baldır bölgeleri en iyi şekilde korunurken, sürücünün gövdesi orta derecede, yolcunun ki ise en iyi şekilde korunuyor. Alt bacak bölgesi ise her iki koltukta oturan için aynı ve yeterli düzeye sahip. 
Önden sabit bir bariyere çarpma (Frontal Full Width) testinde; Hem sürücünün hem de yandaki yolcunun kafa ve baldır bölgeleri çok iyi bir şekilde korunurken, yan yolcunun boyun bölgesi yeterli şekilde korunuyor. Sürücünün boynu ise çok iyi düzeyde korunuyor. Gövdelerde ise durum biraz farklı ve sürücünün gövdesi yeterli düzeyde ve yolcunun ki de orta düzeyde ancak korunabiliyor. 
Arkadan çarpma – Kamçı (Whiplash Rear Impact) testinde; Arkadan çarpma durumunda kafalıkların başarısını ölçen bu testte ise hem ön hem de arka kafalıkların görevlerini çok iyi şekilde yerine getirdiği belirtiliyor. 
Yandan araca çarpma (Lateral Impact-Car) testinde; Sürücü en iyi şekilde korunuyor.
Yandan direğe-ağaca çarpma (Lateral Impact-Pole); Sürücü en iyi şekilde korunuyor.
Skoda Kodiaq Euro NCAP Detaylar
Arkada oturan 6 ve 10 yaşındaki çocuklar
Önden çarpmalarda; Her iki çocuğun da baş bölgeleri çok iyi derecede korunurken gövdeleri yeteri kadar korunuyor. Diğer taraftan solda oturan 6 yaşındaki çocuk için boyun koruması yeterliyken sağda oturan 10 yaşındaki çocuk için bu koruma ancak orta düzey olarak açıklanıyor. Kodiaq’ın çocuk yolcu güvenliği konusunda kaybettiği puanların buradan kaynaklandığı düşünülebilir. 
Yandan çarpmalarda; Her iki çocuğun da tüm bölgeleri çok iyi şekilde korunuyor. 
Skoda kodiaq Euro NCAP çocuk koruma
SONUÇ 
Skoda Kodiaq genel anlamda başarılı bir koruma sağlayarak Euro NCAP testinden iyi bir derece alıyor diyebiliriz. D ve E Segmenti SUV ve Crossover modelleri için 2017 yılında yapılan testlere bakıldığında ise D Segmneti olan Audi Q5 ile benzer güvenlik donanımına sahip olmasına rağmen özellikle çocuk korumasında ciddi şekilde geride kalmış.  Bir üst segmentte yer alan Land Rover Discovery ile ise sonuçlar oldukça yakın ve ön yolcu koruması açısından daha iyiyken arka çocuk korumasında biraz geriye düşmüş. Ancak dev bir araç olan Land Rover Discovery’nin %73 oranında güvenlik donanımına sahip olduğu da atlanmamalı.