TOSFED yıldızını arıyor, mu?

Dün tamamlanan İstanbul AutoShow 2017 Fuarı’nı 11 günde 500.000 kişiden fazla kişinin ziyaret ettiği tahmin ediliyor ve bu sayı bir önceki fuarın yaklaşık 600.000 kişilik ziyaretçisine göre biraz düşük kaldı denilebilir. Gerçi kesin rakamlar açıklanmadı ancak duyumlarımız doğrultusunda sizleri bilgilendirmek istedik. 


İstanbul AutoShow Fuarı’na neden 23 marka katılmıyor?

Diğer taraftan fuarın ilk gününde ve ilk saatlerinde Fiat markasının basın programı mevcuttu ve biz de bu doğrultuda katılım gerçekleştirmiştik. Markanın standında en merak ettiğimiz araçların başında şüphesiz Fiat 124 Spider geliyordu ancak bir diğer önemli araç olarak Fiat Egea Pist Otomobili dikkatimizi çekti. Bu araç Fiat’ın otomobil sporlarını ve genç yetenekleri desteklemek amacıya çıkardığı özel bir model olmasıyla dikkat çekiyor;

Fiat Egea pist otomobili teknik özellikleri ise şu şekilde;
Görüleceği gibi araçta bulunan Multijet turbo-dizel, 120ps motorun %50 oranında güçlendirilmiş bir versiyonuna sahip ve aracın diğer tüm aksamları da güvenli bir şekilde yarışmaya katılacak şekilde güçlendirilmiş. Zaten aracın gerek içinden, gerekse de dışından bu durum net bir şekilde anlaşılabiliyor. Bu nedenle otomobil sporlarına verdiği destekler nedeniyle Tofaş yetkililerini kutlamak gerekir diye düşünüyoruz. Bu araç TOSFED tarafından düzenlenecek bir yarış programı nedeniyle tasarlandı. 
Programın amacı ise TOSFED (Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu) sayfasında yer aldığı şekilde; 
 • Yeni ve yetenekli pilotlar keşfetmek,
 • Gençleri caddeler yerine güvenli şekilde yarışmaya teşvik etmek,
 • Otomobil sporlarına ilgi uyandırmak,
 • İmkan bulamayan, yetenekli yeni isimleri kazanmak
Katılım için gerekli şartlar ise şu şekilde;
 • 18-25 yaş 
 • Kilo Boy Endeksi; maksimum boy + 10 kg. olması
 • En az ortaokul mezunu olması
 • Ehliyet sahibi olması
 • Herhangi bir sağlık sorunu bulunmaması
 • Adli sicil kaydı bulunmaması
 • 500TL  ulusal pist yarışmacı lisansı ücreti (Tosfed sitesinde 580TL, ilgili linkte 500TL olarak belirtilmiş)
Burada en göze batan kısım 500TL lisans ücreti ve forum sitelerinden takip ettiğimiz kadarıyla, konu ile ilgili birçok genç arkadaşımız da bu ücrete ciddi şekilde takılmış. Burada takıldıkları nokta bir üst başlığın en son maddesi yani “İmkan bulamayan, yetenekli yeni isimleri kazanmak” olarak görünüyor. Bu arada programa sadece 1000 kişi başvuru yapabilecek, başvuranlar arasında TOSFED Köfez Pisti ve diğer pistlerde, Egea araçlar ile yapılacak sürüş sonunda bu sayı 35 erkek ve 5 kadın olarak 40’a düşürülecek, 40 kişi arasında yapılacak son eleme yarışı sonrasında da bu sayı 10 erkek ve 2 kadın olmak üzere 12 kişiye düşürülerek yarışlara başlanacaktır. Ayrıca 12 kişiye ödedikleri 500TL yarış lisansı ücretleri de geri ödenecek olup, yarışmacıların yarış ile alakalı tüm masrafları da karşılanacaktır. 

Konu hakkındaki yorumlarımız ise şu şekilde; 
Açıkçası başvuru yapan 1000 kişiden toplanacak olan toplam 500.000TL (6000TL’si düşülecek) sürücü lisansı ücreti biraz göze batıyor. Her ne kadar TOSFED’in kendi kendini idare etmesi beklenen bir kuruluş olması beklense ve bu nedenle paraya ihtiyaç olduğu düşünülse de, birçok kişinin takıldığı “İmkan bulamayan, yetenekli yeni isimleri kazanmak” ifadesi bize göre biraz yanlış ifade edilmiş. 

Bu ifadeden hem “Gelir durumu yeterli olmayan ancak yetenekli” anlamı çıkabileceği gibi, “Yetenekli ancak yarış imkanı bulamayan” anlamı da çıkabileceğini düşünüyoruz. Bize göre TOSFED bu cümlesi ile 2. ifadeyi anlatmak istemiş ancak bu işe hevesli gençler 1.ifadeyi anlamak istemiş gibi görünüyor. Kısacası ifadeyi neresinden çekersek oraya gider bir hali var ve polemiğe de oldukça açık.  

Ancak TOSFED, elde ettiği 500.000-6000TL= 494.000TL’lik bu gelir ile, 1000 adaydan başlayıp 12 adaya kadar düşecek olan eleme sürecinde mutlaka masraf yapacaktır. Gerek 1000 adayın genel bir yarış eğitim alması ve genel ihtiyaçları, gerekse de yarışlar ve eğitimler bu tip bir masrafa rahatlıkla neden olabilir. İşte bu nedenle de kendileri açısından haklı bir bedel gibi görünüyor. 

Ancak bu program herkesin anladığı şekilde “Gelir durumu yeterli olmayan ancak yetenekli” gençler için yapılıyorsa 500TL bedel bize göre yanlış olmuş. Birçok kişi için çerez parası olabilecek bu bedel, daha çok kişi için önemli bir bedel olabilir diye düşünüyoruz. Sonuçta “Ulusal pist yarışmacı lisansı ücreti” olarak sanki matbu bir ücret gibi alınsa da bize göre en az yarı yarıya daha düşük bir bedel belirlenebilirdi diye düşünüyoruz. 

Aracın dışına ait fotoğraflar https://tr.motorsport.com sitesinden alınmıştır.

Facebook Comments