Yan koruma çerçevesi; TIR-otomobil kazalarının olmazsa olmazı

Geçtiğimiz haftalarda kamyon ve TIR’ların arka güvenlik tamponları ile ilgili bir yayın yapmış ve bu korumanın ne kadar önemli olduğunu, bir otomobilin kamyona arkadan çarpma durumunda, insan hayatını kurtarmadaki önemine değinmiştik.

Diğer taraftan Avrupa ve Kuzey Amerika gibi gelişmiş bölgelerde oldukça disiplinli bir şekilde kullanılan ve zorunlu olan bu koruma tamponlarına (çerçeve) ülkemizde maalesef gereken önem verilmiyor. Aslında koruma çerçeveleri aracın tipine göre Türkiye’de de zorunlu ve muayene istasyonlarında buna mutlaka dikkat ediliyor ancak bir takım kamyon sürücüsü ve sahibinin muayene öncesi tamponu taktırıp daha sonrasında çıkardığına dair trajikomik bazı uygulamalar duyuyoruz. Tabi böyle uygulamaların neden yapıldığını değil de, esas olarak neden düzgün bir şekilde denetlenmediğini de ülke olarak kendimize sormak gerektiğini düşünüyoruz.
Yazımızın esas konusuna gelecek olursak; Biz daha arka koruma tamponlarını söküp-takmakla uğraşalım, birçok kişinin çalışmalarına EuroNCAP’den çok daha fazla değer verip önemsediği A.B.D merkezli çarpışma testi kuruluşu olan IIHS, kamyon ve TIR’ların arka kısımları yanında yan kısımlarına da yerleştirilecek koruma çerçeveleri ile ilgili çalışmalar gerçekleştiriyordu ve geçtiğimiz günlerde bu konudaki sonuçlar ve çarpışma testi videosu açıklandı. 
Amerikan Ulaştırma Bakanlığı verilerine göre, 1994-2004 yılları arasında, bir otomobilin arkadan veya yandan kamyona çarptığı ölümlü kazalarda 4000 kişi hayatını kaybetmiş ve bu ölümlerin 1530 tanesi de otomobilin kamyona yandan çarpması sonucu gerçekleşmiş. Kısacası yandan çarpmaların da en az arkadan çarpmalar kadar tehlikeli olduğu ve can aldığı, bu veriler doğrultusunda su götürmez bir gerçek olarak öne çıkıyor.  
Bir diğer önemli veri ise 2005-2015 yılları arasında gerçekleşen TIR-otomobil kaza oranları ile alakalı. Buna göre, 10 yıllık dönemde gerçekleşen toplam 16,802 adet TIR-otomobil kazasının %21.2’si arkadan çarpma ve %14,3’ü de yandan çarpmalar sonucu gerçekleşmiş. Üstelik bu iki oran bir üst paragraftaki ölüm oranları ile karşılaştırılırsa yandan çarpmaların da en az arkadan çarpmalar kadar ölümcül ve tehlikeli olduğu bir kez daha anlaşılıyor. (Çarpışma testi videosu tablonun altındadır)
Aşağıdaki videoda hem yan korumasız hem de yan korumalı çarpışma testi sonuçlarını izleyebilirsiniz. Yazı video altından devam ediyor)

Yukarıdaki videodan da izlediğimiz gibi, yan koruma çerçeveleri otomobil içerisinde yer alan kişileri çok iyi bir şekilde koruyabiliyor ve tabir-i caiz ise TIR römorku tarafından biçilmekten kurtarıyor. Ayrıca bu çerçevelerin sadece otomobildekileri değil, motosiklet ve yayaları da güzel bir şekilde koruyabileceğini düşünüyoruz. Özellikle aşağıda yer alan fotoğraftaki gibi yere oldukça yakın ve dışa doğru açılı bir şekilde tasarlanmış çerçeveler oldukça faydalı olacaktır diye düşünüyoruz. Aslında ülkemizde de hem arka hem de yan olarak zorunlu olan bu koruma çerçeveleri konusunda bilinç artar ve paha biçilmez olan insan hayatı daha da korunur hale gelir. 

İlgili Trafik kanunu: 
  • Kamyonet ve kamyon ile bunların römorkları (Ek:RG-09/09/1997-23105) arkadan çarpmaya karşı koruma çerçevesi arka uzunluk ölçüsü 100 cm.’den fazla ve yüksüz durumda iken üst yapı alt kısmı yerden 70 cm.’den yüksek olan motorlu araçlar (Kamyonet ve Kamyon) ile bunların römorkları arkadan çarpmaya karşı bir çerçeve ile donatılmalıdır. Araçların İmal Tadil ve Montajı Hakkındaki Yönetmeliğin 112 nci maddesinde belirtilen bu çerçeve, arkadan çarpan aracın, öndeki araç altına girmesini önlemelidir. 
  • Ayrıca Ek VII madde 1.42’ye uygun yan koruma çerçevesi bulunacaktır.