Fiat Argo tanıtıldı

Geçtiğimiz günlerde Fiat’ın Brezilya’da üretilerek Güney Amerika ülkelerine satılacak modeli Argo’nun bazı fotoğrafları basına sızmış ve bize de ülkemizde uzun süre üretilen Palio modelini anımsatmıştı. Şimdi ise modelin resmi tanıtımı yapıldı ve detayları açıklandı.

Yeni Fiat Linea (Cronos) için tıklayınız

fiat argo türkiye tofaş fabrika
Fiat Argo 18.01.2017 tarihinde Türkye’deki Tofaş fabrikasında görüntülendi
Her ne kadar tanıtılan model için “Yeni Punto mu?” diye yorumlar yapılıyor olsa da genel görünümü ve rakiplerine göre daha küçük görünen boyutları ile bize göre bu araç ancak yeni Palio olabilecek bir yapıya sahip. Daha çok gelişmekte olan ülkeler ve daha aşağı seviyede kalan ülkeler için üretilmiş bir havası var diye düşünüyoruz. Hatta en son 2012 yılında üretilen makyajlı Palio gözümüzün önüne geliyor ve Argo’yu daha da benzetiyoruz. Özellikle dar ve yüksek yapısı Argo’nun Palio’yu andırmasına neden oluyor. Diğer taraftan Fiat yetkililerinin belirttiğine göre oldukça geniş bir iç hacme sahip olan Argo’nun bagajı da 300lt olmasıyla öne çıkıyor.
Solda Fiat Argo sağda Fiat Palio
Diğer taraftan aracın iç tasarımı bambaşka bir havaya sahip ve şaşırtıcı derecede Mercedes A Serisi’ne benziyor. kokpitin üstünde aslı duran bilgi eğlence ekranının genel görünümü ve alt kısmında yer alan  3 adet yuvarlak havalandırma ızgarası hiç de fena görünmüyor. Bu sayede Palio’yu bize iç kısımda unutturuyor. Kokpitin ortasından geçen ve aracın gövde rengi ile aynı olan dekor ise, siyah renkli tek düze havayı başarılı bir şekilde bozarak adeta renk katıyor. Ayrıca göstergeler arasında yer alan yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı araç ile ilgili tüm bilgileri sürücüye eksiksiz ulaştırıyor.

Fiat Argo’da kullanılacak motor seçenekleri ise şu şekilde yer alıyor;

  • 1.0lt atmosferik-benzin 77ps – 107nm
  • 1.3lt atmosferik-benzin 109ps – 140nm
  • 1.8lt atmosferik-benzin 139ps – 189nm
Bu motorlardan 1.0lt 5 ileri manuel şanzıman ile, 1.3lt 6 ileri manuel şanzıman ve 5 ileri otomatikleştirilmiş şanzıman ile, 1.8lt ise 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile sunulacak. Ayrıca daha sonra 1.3lt turbo-dizel motor da seçenekler arasına eklenecek.
Görüleceği gibi Argo’nun gerek boyutları, gerekse de düşük hacimli LPG’ye uygun atmosferik benzin motorları tam da ülkemizin şartlarına (Maalesef!) uygun gibi görünüyor. Bu nedenle Fiat Argo’nun ilerleyen dönemlerde ülkemizde de üretilip satılabilir veya ithal edilebilir.