Fiat Cronos (Yeni Linea) tanıtıldı

Ülkemizde B Segmenti araçlara olan ilgi ister istemez günden güne artıyor ve bu doğrultuda da markalar bu tip araçların satışına ilerleyen dönemlerde hız verecek gibi görünüyorlar. Bu doğrultuda VW Virtus (Polo Sedan) ve Ford Fiesta Sedan gibi araçları da yollarımızda görebiliriz. İşte en ucuz seçeneklerden bir tanesi olan ve ülkemizde de halen 56.400TL ile satışta olan Fiat Linea’nın (veya Siena veya Albea) yenisi sayılabilecek Fiat Cronos Güney Amerika’da resmi olarak tanıtıldı.

Ön ve profilin C sütununa kadar olan görünümü itibariyle geçtiğimiz haftalarda yine Güney Amerika pazarı için tanıtılan ve yeni Palio olabileceğini düşündüğümüz B Segmenti HB modeli Fiat Argo ile tampon detayları hariç aynı olan Cronos modelinin genel anlamda dinamik bir görünüme sahip olduğu söylenebilir. HB modellerin Sedan olarak devşirilmesinde yaşanan eğreti tasarım detayları özellikle aracın arkasında çok fazla hissedilirken, Cronos modelinde çok da fazla sırıtmıyor diyebiliriz. 

Diğer taraftan aracın içi henüz resmi olarak açıklanmamış olsa da daha önce tanıtılan HB versiyon Argo ile dış tasarımın aynı olduğu düşünüldüğünde bir değişiklik olacağını sanmıyoruz ve bu nedenle de HB versiyonun fotoğraflarını kullandık. iç tasarım konusunda ise; farklı bir havaya sahip ve şaşırtıcı derecede Mercedes A Serisi’ne benziyor. kokpitin üstünde aslı duran bilgi eğlence ekranının genel görünümü ve alt kısmında yer alan 3 adet yuvarlak havalandırma ızgarası hiç de fena görünmüyor ve Palio’yu bize iç kısımda unutturuyor. Kokpitin ortasından geçen ve aracın gövde rengi ile aynı olan dekor ise, siyah renkli tek düze havayı başarılı bir şekilde bozarak adeta renk katıyor. Ayrıca göstergeler arasında yer alan yüksek çözünürlüklü bilgi ekranı araç ile ilgili tüm bilgileri sürücüye eksiksiz ulaştırıyor.  
Fiat Cronos’da (Yeni Fiat Linea) kullanılacak motor seçenekleri ise şu şekilde yer alıyor;
  • 1.3lt atmosferik-benzin 109ps – 140nm
  • 1.8lt atmosferik-benzin 139ps – 189nm
Bu motorlardan 1.3lt 6 ileri manuel şanzıman ve 5 ileri otomatikleştirilmiş şanzıman ile, 1.8lt ise 6 ileri manuel ve 6 ileri otomatik şanzıman seçenekleri ile sunulacak. Ayrıca daha sonra 1.3lt turbo-dizel motor da seçenekler arasına eklenecek.

Görüleceği gibi Cronos’un gerek boyutları, gerekse de düşük hacimli LPG’ye uygun atmosferik benzin motorları tam da ülkemizin şartlarına (Maalesef!) uygun gibi görünüyor. Aracın üretimi ise Arjantin’de gerçekleşecek. Ülkemizde satılmasına ise yeni Palio olarak da adlandırabileceğimiz Argo ile beraber kesin bir gözle bakıyoruz. Artan döviz ve vergiler nedeniyle B Segmenti HB ve özellikle de daha kullanışlı yapıya sahip B Segmenti Sedan araçlara ilgi fazlasıyla artacak gibi görünüyor. Modelin 2018 ilkbahar aylarında, yaz mevsimine doğru ülkemizde olması beklenebilir ve fiyatının da B segmenti araçlar içinde en ucuz olmasını bekliyoruz. Bu doğrultuda giriş seviyesinde 50.000TL civarında bir fiyat karşımıza gelebilir diye düşünüyoruz.