Yeni Honda CR-V için motor seçenekleri açıklandı

Honda’nın ülkemizde de oldukça sevilen ve tercih edilen modellerinden bir tanesi olan CR-V, 2016 Ekim ayında Kuzey Amerika pazarı için 1.5lt 4 silindir turbo-benzin 193ps güce ve 243nm torka sahip motor seçeneği ile tanıtılmıştı. CVT otomatik şanzıman ve 4×4 çekiş sistemi seçeneği de bulunan modelin bu motoru ülkemiz vergi dilimi için oldukça uygun olsa da, halen satılmakta olan 1.6lt turbo-dizel 160ps motorun yeni kasada da sunulup sunulmayacağı merak konusu olmuştu.

Yeni-eski Honda CR-V görsel karşılaştırması için tıklayınız 
Diğer taraftan yeni Honda CR-V, Kuzey Amerika’dan sonra şimdi de Asya ülkelerinin bazılarında tanıtıldı ve 2 farklı dizel motor seçeneği ile de satışa sunuldu. Bu seçenekler aslında ülkemiz için oldukça tanıdık ve halen satılmakta olan tabr-i caiz ise eski CR-V’de de aynen kullanılıyor. 1.6lt turbo-dizel 120ps ve aynı motorun 160ps versiyonu yeni modelde de değişim göstermeden yerini aldı. Ayrıca 1.5lt turbo-benzin 193ps motorun da Avrupa ülkelerinde satılacağına kesin bir gözle bakılabilir. 
120ps güce sahip dizel seçeneğin yeni Honda Civic modelinde de 2018 yılında kullanılacağı tahmin edilirken, bu güce sahip seçenek yeni Honda CR-V’de 6 ileri manuel ile satın alınabilecek. 160ps seçeneği ise 9 ileri tork konvertörlü ZF üretimi otomatik şanzıman ile tercih edilebilecek. 1.5lt turbo-benzin motor seçeneği haricinde önemli bir değişiklik bulunmuyor olması sıradan gelebilir ancak değişime uğramayan başarılı dizel motorların yeni CR-Vde de kullanılacak olmasını duymak birçok kişiyi fazlasıyla sevindirecektir. 
Bu arada yeni Honda CR-V’nn Asya pazarında satışa sunulmuş olması demek, Avrupa pazarında da önümüzdeki aylarda tanıtılacağı anlamına geliyor. Bize göre Ağustos ayında ve belki Temmuz ortalarında yeni Honda CR-V’yi bahsi geçen 3 farklı motor seçeneği ile tanıtılmış olarak görebiliriz. Satışının ise 2017 4 çeyreğini bulabileceğini düşünüyoruz. Döviz fiyatlarında önemli bir değişiklik olmadığı sürece ise fiyatının en fazla %5 artmasını bekliyoruz. 1.5lt turbo-benzin seçenek ise 160ps dizel seçeneğe göre yaklaşık %10 daha ucuz fiyata satılabilir.