Paranın gücü ve yıldızın imajı karşılaşırsa

Mercedes’in X Serisi ile 1 tonluk pikap sınıfına girmesi, en az yeni model bir otomobili tanıtması kadar ilgi çekti ve araca olan ilgi de dünya çapında oldukça fazla. Diğer taraftan Mercedes hayranlarının büyük bir bölümü aracı kabullenmekte zorlanıyor diyebiliriz. Bunun en büyük nedeni Mercedes’i pikap sınıfına girmesi değil, Nissan ile ortaklığa giderek Navara modelinin platform, motor, şanzıman ve kasasını kullanması oldu. 


Ancak Mercedes aracın görünümünü büyük oranda değiştirmeyi başardı ve kokpiti de bambaşka bir şekilde tasarladı. Öyle ki X Serisi’nin boyutları bile klonlandığı Navara’dan daha farklı. 70mm daha geniş olan X Serisi ayrıca 79mm daha yüksek olmasıyla, en azından daha heybetli bir görünüme sahip. Kısacası Mercedes, Nissan’dan aldıklarını değiştirebilmek için gereken gayreti göstermiş gibi görünüyor.

Diğer taraftan, belki de bir kısım Mercedes hayranlarının kızgınlığını frenleyebilmek için, markanın ticari araç departmanında en üst seviyede bulunan Volker Mornhinweg geçtiğimiz günlerde önemli açıklamalarda bulundu. Bu doğrultuda X Serisi için söylenenler oldukça dikkat çekici;
  • X Serisi’nin binek araçlar kadar yüksek adette satılması imkansızdı. 
  • X Serisi’nin sınıfında fiyat olarak rekabet edebilmesi için Nissan-Renault ile çalışmak şarttı. 
  • X Serisi için ayrı bir fabrika kurmak oldukça maliyetliydi. 
  • X Serisi’ni üretebilmek için pikap konusunda tecrübeli ve iyi bir ortak olan Nissan ile çalışmak şarttı. 
Görüleceği gibi Mercedes’in ticari araç patronu, açık ve dürüst bir şekilde “Nissan veya bir başka partner ile çalışmasaydık pikap üretmezdik” demiş. Ancak dikkat edilmesi gereken “üretemezdik” denmiyor. Mercedes’in X Serisi’ni rekabetçi fiyatlarla satıp üzerinden de istediği geliri elde edebilmesi için tek yolun bir başka üretici olduğunu işaret ediyor. Ayrıca X Serisi için ayrı bir fabrika kurmanın maliyetine değinilmesi de oldukça önemli. Hatırlanacağı gibi Mercedes X Serisi, Nissan Navara ve Renault Alaskan ile birlikte Nissan’ın İspanya ve Arjantin’de yer alan fabrikalarında üretilerek Avrupa, Güney Afrika, Güney Amerika ve Avustralya’ya dağıtılacak. 
Bu arada uzun bir süredir tartışılan Mercedes’in C ve D segmentinde kullandığı düşük hacim dizel motorların Renault üretimi olması da konu başlığımız ile yakından alakalı. Bu sınıflarda rekabetçi olup hem iyi satış adetleri yakalayabilmesi hem de daha yüksek gelir elde edebilmesi için Mercedes olmaz denileni yapıp Renault motorlarını kulanmıştı ve halen kullanmaya da devam ediyor. 
Ancak “Olmaz denilen” ifadesi de tabi ki yanlış anlaşılmamalı ve Renault üretimi dCi motorların başarısına leke sürmemeli. Öyle ki Mercedes’in halen satışını yaptığı modellerin adetleri üzerinden gidilecek olursa hiç küçümsenmemesi gereken bir oranda Mercedes modelinin bu motorlara sahip olduğu söylenebilir. Üstelik önümüzdeki yıllarda tanıtılacak tamamen yeni tasarım 1.2lt ve 1.4lt turbo-benzin motorların da Renault ve Nissan ile beraber tasarlandığını belirtmeden geçmeyelim. 

Ancak hem dCi motorları bu derece yaygın kullanması hem de en son olarak X Serisi’nin Nissan Navara’dan klonlaması, Mercedes’in pırıl pırıl parlayan yıldız imajının, paranın karşısında bir miktar matlaşmaya başladığını gösteriyor. Renault dCi motor kullanımı ile yapılan “Her şey motordan ibaret değil” savunmasının X Serisi ile nasıl geliştirileceği ise kocaman bir soru işareti olarak duruyor. 
Ayrıca ilerleyen dönemlerde yine Renault-Nissan ortaklığı ile farklı iş birliklerine gidilebileceği de oldukça açık diye düşünüyoruz.  B segmentinden başlayıp C Segmentine ardından E segmenti Pikaplara sıçrayan bu birliktelik bakalım Mercedes’i Mercedes yapan E ve F segmentlerine de sıçrayabilecek mi?

Diğer taraftan burada Mercedes’e hak vermek de gerekiyor. Mevcut küresel rekabet düşünüldüğü zaman, otomobil üreticileri ayakta kalabilmek ve büyüyebilmek için mümkün olan en yüksek düzeyde satışı ve geliri elde etmek zorundalar. Mercedes de bu nedenle belli sınıflarda söz sahibi olabilmek ve rakiplerinin gerisinde kalmamak için çeşitli ortaklıkları kendi kalitesinden ve imajından ödün vermeden yapmak zorunda. Ancak ne olursa olsun, Mercedes imajının ve pırıl pırıl yıldızının zorlu küresel rekabet koşulları altında paraya boyun eğdiğini de görmemek elde değil diye düşünüyoruz. Kısacası para konuşuyor…

Facebook Comments