Mercedes X Serisi – Nissan Navara – Renault Alaskan görsel karşılaştırması

Mercedes’in geçtiğimiz günlerde tanıttığı ve “Premium Pikap” olarak lanse ettiği X Serisi tartışmaları da beraberinde getirdi. Zaten hali hazırda Renault üretimi 1.5dci ve 1.6dci motorları kullandığı için bir kısım otomobil tutkunu tarafından topa tutulan Mercedes, şimdi de X Serisi’nde Nissan Navara’nın hem motor, hem kasa hem de şasisini kullandığı için yine belli bir kesim tarafından hedefe konuldu. 

Ayrıca geçtiğimiz yıl tanıtılan ancak ülkemizde satılmayacak olan Renault Alaskan da aynı şekilde Nissan Navara’nın motor, şanzıman, şasi ve kasasına sahip. Kısacası bu 3 model için rahatlıkla “Klon Model” demek mümkün görünüyor. Diğer taraftan 3 aracın da ön tasarımları tamamen farklıyken, arka tasarımlarındaki fark da oldukça fazla. Biz de bu nedenle 3 aracın ön, arka, yan ve kokpit görüntülerini karşılaştırmaya karara verdik. Bakalım Mercedes Klon kardeşlerinden ayrılmak için ne kadar gayret göstermiş. 

Ön görünüm
Aşağıdaki karşılaştırmalı görsellerden de görüleceği gibi 3 model de kendi markalarının çizgilerini taşıyan bir tarz belirlemişler ve tamamen farklılar. Ancak ön görünüm karşılaştırmasına A sütunu ve ön cam da eklendiğinde aynı kasanın kullanıldığını anlamak gayet mümkün. Diğer taraftan motor kaputunun şekli 3 modelde de farklı ve panjur yapılarına göre şekillendirilmiş. Yan aynaların şekli ise birebir aynı. (Yan görünüm görselden sonra devam ediyor)
Üstte Mercedes X Serisi, ortada Nissan Navara, altta Renault Alaskan
Yan Görünüm

Yan görünüme arka kısmı analiz ederken de bakacağız ancak kasaların birebir aynı olduğu hemen anlaşılıyor. Ancak Mercedes’in kapıları üzerinde yer alan ütü izleri klon kardeşlerinden daha farklı ve dümdüz bir yapıya sahip. Her 3 aracın da C sütunu ve bu sütunun arka kapı camı ile birleştiği noktadaki kırık yapı ise aynı ve oldukça karakteristik. Benzer bir şekilde Mercedes’in çamurlukları daha az ütü izine sahip. Navara ve Alaskan’da çamurlukların şişkinliği ütü izi ile ortaya çıkarılmışken, X Serisi’nde bu belirgin hatlar bulunmuyor. Son olarak Mercedes’in yana doğru dönmeyen küçük stop tasarımı farklılık yaratmasına katkıda bulunuyor.

Üstte Mercedes X Serisi, ortada Nissan Navara, altta Renault Alaskan

Arka görünüm

Arka görünümde 3 aracı da birbirinden ayıran en önemli detay arka stoplar diyebiliriz. Nissan Navara ve Renault Alaskan’ın yana doğru taşan iri stop lambası tasarımları aynı ancak iç tasarımları farklı. Diğer taraftan Mercedes’in stop grubu yana doğru taşmıyor ve oldukça da küçük ebatlara sahip. Öyle ki kapladığı alan klon kardeşlerinin ancak yarısı kadar bile denilebilir. Bu arada her 3 aracın da arka yük alanı kapak tasarımları birbirlerinden farklı. Navara’nin fazlasıyla hareketli arka kapak tasarımını bu açıdan Alaskan izliyor. X Serisi ise kapı ve çamurluklardaki sadeliğini burada da koruyor ve oldukça yakın tasarımı ile farkı hemen anlaşılıyor. (Kokpit görünümü görselden sonra devam ediyor)
Üstte Mercedes X Serisi, ortada Nissan Navara, altta Renault Alaskan
Kokpit
Her ne kadar Mercedes X Serisi Nissan Navara’nın tüm tekniği, platformu ve kasasına sahip olsa da iş kokpite gelince Mercedes aracı adeta baştan aşağı yeniden çizmiş diyebiliriz. Mercedes’in C ve D Segmentinde yer alan araçlarına benzer olan bu kokpit tasarımı sayesinde en azından aracın içindekiler klon bir model içinde olduklarını hissetmeyecekler. 
Mercedes kokpitinde gözümüzü tırmalayan detay ise; havalandırma kumandaları ile CD’nin yerleştirildiği bölme arasında kalan bölümün abartı geniş olması diyebiliriz. Bu bölgenin bir şeyler konulabilen boşluk olarak bile olsa bir şekilde değerlendirilmesi güzel olurdu diye düşünüyoruz. Bu şekli ile kokpiti biraz plastik havaya büründürmüş. (Sonuç kısmı görselden sonra devam ediyor)
Üstte Mercedes X Serisi, ortada Nissan Navara, altta Renault Alaskan
SONUÇ 
Genel anlamda Mercedes tasarımcıları aynı tekniğe ve kasaya sahip bir araç için Navara’ya göre önemli değişiklikler yapmışlar diyebiliriz. Ancak yine de özellikle yan tasarımların hemen hemen aynı olması X Serisi’nin bir Navara klonu olduğunu fazlasıyla ele veriyor. Ancak Alaskan ve Navara’nın birbirine gerek dış gerekse de iç olarak daha fazla benzediğini ve X Serisi’nin de onlardan ayrıldığını söylemek gayet mümkün görünüyor. 
Diğer taraftan aracın testini yapan yabancı bir otomobil web sitesinin söyledikleri oldukça dikkat çekici. Kokpitte kullanılan malzemelerin oldukça kaliteli olduğundan ve sınıfından bu kaliteye yaklaşabilecek bir model olmadığından bahsediliyor. Ayrıca Nissan Navara’nın yaylı arka süspansiyon sisteminin sınıfındaki konforu zaten biliniyor ve bu süspansiyona Mercedes eli değmesinin konforu önemli oranda arttırdığı, binek Mercedes modelleri kadar olmasa da sınıfının en konforlu aracı olduğu vurgulanıyor. Bahsi geçen bu yayın reklam veya Mercedes’e torpil mi bilemeyiz ancak, motor ve şanzıman (3.0lt V& hariç), şasi ve kasa olarak Nissan Navara’nın aynısı olan aracın Mercedes olarak ayrışmak zorunda olduğu nokta kesinlikle konfor ve kokpit kalitesi diyebiliriz. Öyle görünüyor ki Mercedes de tam bunun üzerinde durmuş. En son olarak her 3 aracın da Nissan’ın İspanya fabrikasında üretildiğini belirtmeden geçmeyelim.
Facebook Comments