Yeni Rolls Royce Phantom tanıtıldı

Dünyanın belki de görmesi en zor otomobil markalarından bir tanesi şüphesiz Rolls Royce diyebiliriz. Türkiye yollarında sıradan bir günde Porsche, Ferrari, Lamborghini ve Bentley gibi markaları görebilmek mümkünken, BMW’nin sahip olduğu İngiliz Rolls Royce için aynısını söylemek pek de mümkün görünmüyor. İşte bu çok üst düzey ve görmesi imkansıza yakın markanın en üst düzey modeli olarak adlandırabileceğimiz Phantom’un 8.jenerasyonu tanıtıldı.

Aracın genel görünümü 60’lı yılların Rolls Royce modellerini fazlasıyla anımsatsa da, tüm detaylar o kadar başarılı bir şekilde günümüze uyarlamış ki karşımızda modern ve lüksün de lüksü bir aracın durduğu hemen anlaşılıyor. Bir önceki kasa Phantom modeline göre daha büyük bir karakteristik panjur ile daha kısık farlar barındıran yeni kasa, bu detayların haricinde çok da fazla yenlik barındırmıyor diyebiliriz. Benzer bir şekilde aracın kokpitinde de baştan aşağı değişiklikler bulunmuyor ve bilgi-eğlence ekranının 2 kenarında bulunan havalandırma ızgaraları artık ekranın altına taşınmış. Ayrıca havalandırma ve bilgi eğlence sistemi kumandanları da farklı yerlerde yer alıyor. Kokpitin yerleşiminde farklılık olsa da yine 60’lı yılların modellerini andıran geleneksel kokpit tasarımı kendisini aynen koruyor.

1960’lı yılların Rolls Royce Phantom modeli
Rolls Royce gibi bir markadan bahsedip aracın lüks özelliklerinden bahsetmek de olmaz. Birçok F segmenti araçta yer alan ve yoldaki bozuklukları tespit ederek süspasiyon sertliğini buna göre hazırlayan sistem Phantom modelinde de yer alıyor. Ayrıca dünyanın en essiz otomobilinin yeni Phantom olduğu belirtiliyor. Bu sessizliği sağlayabilmek içinse aracın genelinde 130kg ses izolasyonu malzemesi kullanıldığı gibi, aracın kaportasında da 2 katmanlı 6mm kalınlığında özel bir kaplama olduğu belirtiliyor. Tüm bunların yanında aracın ses düzeyini 9 desibel düşüren ve sadece Phantom modeline özel olarak üretilen, içerisinde ses düzeyini azaltan özel bir köpüğe sahip lastikler de kabin ses düzeyinin bu derece düşük olmasına büyük katkı sağlıyor. 

Yeni Phantom modelinde kullanılan motor ise aynen diğer Rolls Royce modellerinde olduğu gibi BMW kökenli. 6.75lt V12 silindir çift turbo benzin motor 571ps güce ve 900nm torka sahip. Bu güç ve tork ise arka tekerleklere 8 ileri ZF üretimi tork konvertörlü otomatik şanzıman ile aktarılıyor. Aracın silindir sayısı ve motor hacmi düşünüldüğü zaman üretilen güç çok yüksek görünmeyebilir ancak bu motor 2.5 ton ağırlığındaki aracı 0’dan 100km/saat hıza 5.3 saniyede çıkartabiliyor.

16 silindirli motora sahip 6 otomobil modeli

Bir önceki Phantom modelinin ABD’de yaklaşık 500.000Dolar’dan başladığı düşünülürse ülkemizde %160ÖTV ve %18 KDV ile birlikte yaklaşık 1.5 milyon dolar yani 5.5 – 6 milyonTL fiyat ile satılabilir diye düşünüyoruz. Bu da, aracın bırakın caddelerde seyredilebilmesini, rüyalarda bile görülmesini zorlaştırıyor diyebiliriz. 

Facebook Comments